Ana içeriğe atla

Mandalina Kabuğunun Bugüne Dek Hiç Bilmediğiniz Çok Farklı 8 Kullanımı


Şifa kaynağı mandalina, bizi birçok hastalığa karşı koruyor. Kış aylarında hastalıklar pusuda beklerken vücudun bağışıklığını güçlendirip hastalıklara kalkan oluyor. Bu mucize meyve kolon, meme ve yemek borusu kanserinin oluşumunu önlüyor.Kendisi bu kadar faydalı olan bir meyvenin, kabukları hiç boşa atılır mı? Ne şifalar gizlidir o kabuklarda, ne güzel kullanım alanları vardır onların.

Mandalinanızı soyduğunuzda sakın kabuklarını çöpe atmayın!1- Mandalina baş ağrısına çok iyi gelir : 


Mandalinanın kendisine özel çok güzel keskin bir kokusu vardır. Siz de her gün baş ağrısı problemiyle karşılaşıyorsanız yanınızda her zaman mandalina bulundurun. Başınız ağrımaya başladığı zaman mandalinayı çıkartın ve soyup yemeye başlayın. Mandalina kabuklarını da burnunuza yaklaştırarak koklamaya başlayın.2- Evinizdeki kötü kokuları yok eder : 

Sobalı evlerde yaşamış olanlar ya da hala yaşayanlar bilir ki, yanan sobanın üzerine mandalina ve portakal kabuklarının koyulup kokunun dağılması sağlanır.

Balık ya da kızartma yapıldığında eve yayılan bu kokuyu ortadan kaldırmak için bir tencerenin içine bol su ve bol miktarda mandalina kabuğu koyulup kaynatılır. Kaynatma işlemi sürerken 1 adet çubuk tarçın ya da 1 tatlı kaşığı toz tarçın dökülür.3- Yemeklere lezzet, vücudunuza şifa katar : 

Mandalinanın kabuğu yoğun miktarda vitamin ve antioksidan özellikler içerir. Bu sayede vücudu korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Mandalina kabukları ayırılıp mümkünse güneş ışığında , mümkün değilse fırında kurutulur. Kurutulup sert halini almış mandalina kabuklarını robotta toz haline getirelim. Toz haline gelmiş mandalina ağzı kapalı kapta muhafaza edilmelidir.

Yapmış olduğunuz yiyeceklere,hamur işlerine,salatalara kadar kullanabilirsiniz.4- Gribe ve halsizliğe iyi gelir : 

Biriktirmiş olduğunuz mandalina kabukları kurumadıysa 1 su bardağı suyu kaynatın ve kaynamış olan suyu bir bardağa alın.Bardağın içine 2 adet mandalina kabuğu küçük dilimlenerek koyulur ve 10 dakika demlenmeye bırakılır.

Yapmış olduğunuz bu formül kış aylarında sizi hastalıklardan koruyacaktır.5- Mandalina kabukları şurup kadar tedavi edicidir. Doğal bir öksürük şurubudur : 

2 mandalinanın kabuğu kurutulur ve küçük parçalara ayırılıp daha önceden kaynatılmış olan 1 bardak suyun içine eklenir. Bardağın üstü içine toz girmemesi için kapatılır.Kapattıktan sonra 5-7 gün beklenir.

Bekledikten sonra sarıya dönen suyun içindeki kabuklar çıkarılır ve kalan suyu kapaklı cam bir kavonaza aktarılır.

Günde 3 kez,yemeklerden önce aç karnına tüketilir.6- Burnunuzun tıkanıklığına iyi gelir : 

Kam bir kaseye kaynattığınız bolca suyu boca edin, ardından en az 2 mandalinanın kabuğunu suyun içine atın. Başınızın arkasına havlu yada bez koyarak buharın dağılmasını engelleyin ve mandalinanın aromasının karıştığı bu sudan buharı burnunuza çekin.Bu işlemi yaklaşık 10 dakika boyunca, 3'er nefes alıp verdikten sonra başınızı buhardan uzaklaştırıp yeniden yaklaştırarak buhar banyosuna devam edin.

7- Mandalina kabuğundan mumluk yapılabilir : 

Mandalinanın kabuğunu yatay şekilde ikiye bölüp bir parçasının içine az miktarda zeytinyağı koyarak küçük bir mumluk yapabilirsiniz.8- Mandalina kabuğundan reçel yapılabilir : 

Mandalinanın kabuklarını soymadan enfes bir reçel yapabilirsiniz.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.theorangepetals.com/wp-content/uploads/2015/09/IMG_6463.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-mandarin-oranges-for-skin-hair-and-health/
  • https://www.livestrong.com/article/469800-the-benefits-of-tangerine-peel-tea/
  • http://www.tophealthremedies.com/top-15-benefits-of-mandarin-oranges-for-skin-hair-and-health/
  • http://www.solsticemed.com/Articles.asp?ID=285

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Diz, Kemik Ve Eklem Ağrılarına Son Veren Karışım

Diz, eklem ve kemik ağrılarından sonsuza kadar kurtulun! Diz ve eklemler vücudumuzun en karışık mekanizmalarında bir tanesidir. Sürekli olarak gün içerisinde bir hareket içerisindedir. Bu yüzden de eklemlerinizin incilme ve aşınması olanağı yüksektir. Eklem ağrısının belirtileri bazen şişme bazen kızarma bazende hareket kısıklığı olarak kendini gösterir. Diz bölgesindeki şişmeleri genellikle herhangi bi darbe ve ters hareket etme sonucunda meydana çıkarlar. Dizimizin hareket kısıklığı ise genede 50 li ve üstü yaşlarda sıkça gözüken dizde sıvı azalması veyahutta dizlerde kireçlenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Diz ve eklem ağrıları için yapacağımız bitkisel tedavi kürü için ihtiyacımız olan malzeme listesi ölçüleri ile birlikte aşağıdaki listedeki gibidir. 2 çorba Kaşığı Kil 2 çorba Kaşığı Buğday Kepeği 1 çorba Kaşı Kaya Tuzu 1 çay Kaşı Menekşe Yağı 1 çay Kaşı Biberiye Yağı Diz ağrıları için şifalı bitkisel kür hazırlanışı ve uygulanışı Hazır durumda b

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa

Sineklerden Tamamen Kurtulanın En Kolay Yolu

Özellikle bahar mevsimi ile birlikte sinekler maalesef sürekli etrafımızdalar! Biz onları uzaklaştırmak için her yolu deniyoruz ama onlar pes etmeden geri dönüyorlar! Üstelik çok kısa sürede çok hızlı bir şekilde çoğalarak, kabus haline geliyorlar. Çok hızlılar ve çok rahatsız edici bir haldeler… Onlarla mücadele etmenin doğal yolları var ,şimdi bunlardan bahsedelim. İşte sinekleri doğal olarak kaçırmanın 7 yöntemini öneriyoruz: 1. Karanfil ve Limon Sinekler karanfil kokusundan nefret eder ve de limon ile karanfil kokusu birleşince ortada tek bir sinek bile kalmaz. Hem de siz kimyasala maruz kalmadan sinekleri uzaklaştırısınız, hem de hoş bir koku ile de keyif alırsınız. İhtiyacınız olan da sadece,     Limon     Karanfil Limonları ikiye bölün ve karanfilleri limonun iç kısmına batırın. Karanfillerle süslenmiş limonu açık havada masanızın üzerine dekoratif mumlar arasınada yerleştirin ve keyfini çıkarın. 2. Kendin Yap Sinek Kovucu Sprey Ayrıca