Korkulan oldu, hastalık -

Türkiye birkaç saat önce İstanbul'da başlayan şarbon şüphesiyle hastaneye giden vatandaşları konuşuyor. İşte şarbon hakkında merak edilen her şey...

Şarbon nedir, Şarbon hastalığı nasıl bulaşır?

İstanbul'da 22 kişinin şarbon şüphesiyle hastaneye başvurması üzerine vatandaşlar şarbon nedir, şarbon hastalığı bulaşıcı mıdır sorularının cevaplarını aramaya başladı.

İşte şarbon ile ilgili merak edilen soruların cevapları...

NE OLDU?

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne şarbon hastalığı şüphesiyle çok sayıda kişinin başvurduğu bildirildi.

Bakan Pakdemirli, "22 kişi şarbon şüphesiyle başvuru yaptı. Bir kısmı taburcu oldu. 3 bin 500 hayvan şarbona karşı aşılanacak" dedi.

ŞARBON NEDİR, ŞARBON HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Bacillus anthracis adlı bakterinin sebep olduğu, sığır, koyun, keçi gibi ot yiyen hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşabilen ölümcül bir bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır.

Hastalığa yol açan B. anthracis mikrobunun en önemli özelliği zorlu fiziksel ve kimyasal çevre koşullara son derece dayanıklı “spor” denilen yapılar oluşturmasıdır.

Bakterinin kendisi yüksek ısıda kolayca öldüğü halde, bu sporlar zorlu koşullarda on yıllarca hayatta kalabilmektedir.

ŞARBON HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Şarbonun bulaşma yolları çeşitlidir.

  • – Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas ya da dolaylı olarak temas etmek,
  • – Bu hayvanların etinin yenilmesi, hayvanın kesilmesi sırasında temas edilmesi,
  • – Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri ve kılları,
  • – Hastalığın görüldüğü ülkeden hayvan ve hayvan ürünlerini almak,
  • – Ayrıca laboratuvar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse, şarbon mikrobu bulaşabilir.

İnsanda etkili olan şarbon (antraks) üç ana klinik tablo oluşturmaktadır:

1. Deri Şarbonu:

Antraks sporlarının deri ile etkileşmesiyle oluşur. Kuluçka süresi 1-12 gündür. Belirtileri vücuda giriş noktalarında oluşan ağrı, sızı ve kabartılardır.

2. Akciğer Şarbonu:

Sporların solunum yolu ile alınması ile oluşur. Kuluçka süresi 3-5 gündür. Belirtiler ateş, bitkinlik, yorgunluk, soluk alıp vermede güçlük gibi soğuk algınlığı belirtilerine benzer belirtilerdir. Hastalığın ilerleyen evrelerinde hasta komaya girerek ölür.

3. Bağırsak Şarbonu:

Sporların yutulması ile oluşur. Kuluçka süresi 1-7 gündür. Belirtileri mide bulantısı, iştah kaybı, karın ağrısı, kusma ve kanlı ishaldir.

Hastalığın akciğer veya sindirim sistemi yolu ile bulaşabilmesi için en az 10 bin bakteri sporunun solunması veya yutulması gerekmektedir. Hastalık maruziyetten hemen sonra uygun antibiyotiklerle yapılacak bir tedaviyle önlenebilir. Şarbon hastalığı bireyden bireye bulaşmaz. Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/zoonotik-vektorel-hastaliklar-db/zoonotik-hastaliklar/5-Sarbon/7-Sunumlar/Sarbon_sunum_okul_sagligi.pdf
İçerik Kaynakları :
  • https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/zoonotik-vektorel-hastaliklar-db/zoonotik-hastaliklar/5-Sarbon/7-Sunumlar/Sarbon_sunum_okul_sagligi.pdf
  • https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/08/29/saglik-bakanligindan-sarbon-aciklamasi

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir.

Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir.

Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir.

Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.