Ana içeriğe atla

Sütün Şimdiye Kadar Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 15 Sıradışı Kullanım Alanı


Besin içeriği olarak eşsiz bir gıda olan sütü, 7'den 70'e herkesin tüketmesi gerekir. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamasında önemli bir katkı sağlayan süt, özellikle gelişim çağındaki çocukların vazgeçilmez içeceğidir.


Vücudumuz için bu kadar faydası olan sütün gündelik hayatımızda da faydaları saymakla bitmez.

1) Bitkilerinizi sularken kullandığınız suyu süt ile karıştırabilirsiniz :

Bitkilerinizin daha güzel beslenmesini istiyorsanız 1 ölçü süte 4 ölçü su bardağı su koyun ve çiçeklerinize dökün. Bitkilerinizin beslenmesini ve daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.


2) Mısır pişirirken lezzetin artması için kaynattığınız suyun içine süt ekleyin : 

Mısırları haşlarken suyun içerisine süt ekleyerek haşlayın. Süt ve su aynı ölçüde olmalı.İsterseniz tereyağı da ekleyebilirsiniz.


3) Ahşap mobilyalarınızı temizlerken eski sütleri kullanabilirsiniz :

Son tarihi geçen,bozulmuş ya da bozulmak üzere olan sütleri temiz bir spreyl şişesine koyun. Ne kadar süt eklediyseniz ona göre limon suyu da ekleyin. Şişe güzelce çalkalandıktan sonra bu karışımı temizlemek istediğiniz bölgeye sıkıp temizlik beziyle durulayın.


4) Kıyafetlerinize bulaşan mürekkep lekelerini sütle çıkartabilirsiniz :

Daha önceden de belirtildiği gibi tüketilmesi mümkün olmayan sütleri bir leğene döküp,mürekkebin bulaşmış olduğu kıyafeti de leğene batırarak bu şekilde 1 gün bekleyin. 1 gün bekleme sonrasında normal şeklinde yıkayın ve mürekkep lekesi çıkmış olacaktır.


5) Kaynatılan süt ve diş fırçasıyla lekeleri çıkarabilirsiniz : 

Acilen bir durum söz konusuysa, eski diş fırçalarınızı kaynattığınız suyun içerisine daldırın,ardından lekeli bölgeyi fırçalamaya başlayın. Fırçalama sonrasında durulayın ve lekenin çıktığını farkedeceksiniz.

6) Derilerin eşyaları süt ile parlatmak mümkün : 

Deri koltuklardan tutup deri ceket ve deri ayakkabılara kadar parlaklığını yitirmiş,yıpranmış eşyalarınızı süte batırılmış bez ile silin.Ardından nemli bir bez ile temizleyin.7) Sinek ve Böcek ısırıkları sonucunda oluşan kaşıntı ve kızarıklardan süt yardımıyla kurtulun : 

Eğer bir sinek ya da böcek ısırmasına mağruz kaldıysanız 2 ölçü sütü 1 ölçü temiz su ile karıştırıp,ısırılan bölgeyi yıkayın.8) Saçlarınızın parlak ve güçlü bir görünüme sahip olması için sütten destek alın : 


Normal saçlarınızı yıkamaya devam edin,sabundan ya da şampuandan arındırın. Ardından ıslak olan saçlarınızı süt ile yıkayıp 5 dakika bekletin. Son olarak saçınızdaki sütten arınmak için iyice durulayın. Yararını görmek için bu işlemi haftada 1 kez uygulamalısınız.

9)Makyajınızı kolayca temizlemek mümkün : 

Gözlerinize gelmiyecek bir şekilde hafif hareketlerle makyajınızı çıkarabilirsiniz.10) Cildinizi nemlendirmek için süt tozunu su ya da sütle karıştırarak maske yapabilirsiniz : 


Cildinizin kuruluğundan şikayetciyseniz süt tozunu bir tabağa alın,içine macun kıvamına gelecek kadar su yada süt ekleyin. Elde edilen karışımı vücudunuza uygulayıp 15 dakika bekleyin. Karışım kuruduktan sonra su ile cildinizden arındırın.


11) Hassas bir cilde sahipseniz banyo yaparken suyunuza süt ekleyin : 

Alerji probleminiz artık başınızı ağrıtmaya başladıysa duş alırken küveti doldurun ve dolan suyun içerisine bir miktar süt ekleyin. Bebekler için yapacaksanız özellikle anne sütü kullanabilirsiniz.

12) Tıraş sonrası krem yerine süt ya da su ile beraber süt tozu kullanın : 

Süt tozu ve suyu güzelce karıştırın.Elde edilen karışım ile tıraş olabilirsiniz.13) Kırılan ve çatlayan seramiklerinizi süt yardımıyla tamir etmek mümkün :

Öncelikle kırılan seramik parçalarını bir araya getirip bantla sabitleyin. Ardından seramiği daha önceden kaynatılmış olan sütün içinde 3-4 gün bekletin.


14) Güneş yanığı acısını hafifletin : 

Güneşte çok kaldığınız için yanan cildinizi süt ile yavaş yavaş ovalayın. Güneş yanığınız çok ise sütü yanan yerinize ovalamadan sadece dökün ve bekleyin. Bu güneş yanığının acısını hafifletecektir.15) Dondurucuda bekletilmiş balığa tat verin : 

Balığı dondurucudan çıkarttıktan sonra, balığın buzu çözülünceye kadar süte batırıp bekletirseniz, balığınıza taze balık tadı vermiş olursunuz. Aynı şekilde taze balığı da marine etmek için 1 çay bardağı kadar süt kullanabilirsiniz.

NOT:Vücudunuzun süte karşı alerjisi olabilir. Alerjik reaksiyona maruz kalmadan doktorunuza danışın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.themost10.com/wp-content/uploads/2012/05/Milk-Usage.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-milk-for-skin-hair-and-health/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/milk.html
  • http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-milk.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli