Ana içeriğe atla

Sütün Şimdiye Kadar Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 15 Sıradışı Kullanım Alanı


Besin içeriği olarak eşsiz bir gıda olan sütü, 7'den 70'e herkesin tüketmesi gerekir. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamasında önemli bir katkı sağlayan süt, özellikle gelişim çağındaki çocukların vazgeçilmez içeceğidir.


Vücudumuz için bu kadar faydası olan sütün gündelik hayatımızda da faydaları saymakla bitmez.

1) Bitkilerinizi sularken kullandığınız suyu süt ile karıştırabilirsiniz :

Bitkilerinizin daha güzel beslenmesini istiyorsanız 1 ölçü süte 4 ölçü su bardağı su koyun ve çiçeklerinize dökün. Bitkilerinizin beslenmesini ve daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.


2) Mısır pişirirken lezzetin artması için kaynattığınız suyun içine süt ekleyin : 

Mısırları haşlarken suyun içerisine süt ekleyerek haşlayın. Süt ve su aynı ölçüde olmalı.İsterseniz tereyağı da ekleyebilirsiniz.


3) Ahşap mobilyalarınızı temizlerken eski sütleri kullanabilirsiniz :

Son tarihi geçen,bozulmuş ya da bozulmak üzere olan sütleri temiz bir spreyl şişesine koyun. Ne kadar süt eklediyseniz ona göre limon suyu da ekleyin. Şişe güzelce çalkalandıktan sonra bu karışımı temizlemek istediğiniz bölgeye sıkıp temizlik beziyle durulayın.


4) Kıyafetlerinize bulaşan mürekkep lekelerini sütle çıkartabilirsiniz :

Daha önceden de belirtildiği gibi tüketilmesi mümkün olmayan sütleri bir leğene döküp,mürekkebin bulaşmış olduğu kıyafeti de leğene batırarak bu şekilde 1 gün bekleyin. 1 gün bekleme sonrasında normal şeklinde yıkayın ve mürekkep lekesi çıkmış olacaktır.


5) Kaynatılan süt ve diş fırçasıyla lekeleri çıkarabilirsiniz : 

Acilen bir durum söz konusuysa, eski diş fırçalarınızı kaynattığınız suyun içerisine daldırın,ardından lekeli bölgeyi fırçalamaya başlayın. Fırçalama sonrasında durulayın ve lekenin çıktığını farkedeceksiniz.

6) Derilerin eşyaları süt ile parlatmak mümkün : 

Deri koltuklardan tutup deri ceket ve deri ayakkabılara kadar parlaklığını yitirmiş,yıpranmış eşyalarınızı süte batırılmış bez ile silin.Ardından nemli bir bez ile temizleyin.7) Sinek ve Böcek ısırıkları sonucunda oluşan kaşıntı ve kızarıklardan süt yardımıyla kurtulun : 

Eğer bir sinek ya da böcek ısırmasına mağruz kaldıysanız 2 ölçü sütü 1 ölçü temiz su ile karıştırıp,ısırılan bölgeyi yıkayın.8) Saçlarınızın parlak ve güçlü bir görünüme sahip olması için sütten destek alın : 


Normal saçlarınızı yıkamaya devam edin,sabundan ya da şampuandan arındırın. Ardından ıslak olan saçlarınızı süt ile yıkayıp 5 dakika bekletin. Son olarak saçınızdaki sütten arınmak için iyice durulayın. Yararını görmek için bu işlemi haftada 1 kez uygulamalısınız.

9)Makyajınızı kolayca temizlemek mümkün : 

Gözlerinize gelmiyecek bir şekilde hafif hareketlerle makyajınızı çıkarabilirsiniz.10) Cildinizi nemlendirmek için süt tozunu su ya da sütle karıştırarak maske yapabilirsiniz : 


Cildinizin kuruluğundan şikayetciyseniz süt tozunu bir tabağa alın,içine macun kıvamına gelecek kadar su yada süt ekleyin. Elde edilen karışımı vücudunuza uygulayıp 15 dakika bekleyin. Karışım kuruduktan sonra su ile cildinizden arındırın.


11) Hassas bir cilde sahipseniz banyo yaparken suyunuza süt ekleyin : 

Alerji probleminiz artık başınızı ağrıtmaya başladıysa duş alırken küveti doldurun ve dolan suyun içerisine bir miktar süt ekleyin. Bebekler için yapacaksanız özellikle anne sütü kullanabilirsiniz.

12) Tıraş sonrası krem yerine süt ya da su ile beraber süt tozu kullanın : 

Süt tozu ve suyu güzelce karıştırın.Elde edilen karışım ile tıraş olabilirsiniz.13) Kırılan ve çatlayan seramiklerinizi süt yardımıyla tamir etmek mümkün :

Öncelikle kırılan seramik parçalarını bir araya getirip bantla sabitleyin. Ardından seramiği daha önceden kaynatılmış olan sütün içinde 3-4 gün bekletin.


14) Güneş yanığı acısını hafifletin : 

Güneşte çok kaldığınız için yanan cildinizi süt ile yavaş yavaş ovalayın. Güneş yanığınız çok ise sütü yanan yerinize ovalamadan sadece dökün ve bekleyin. Bu güneş yanığının acısını hafifletecektir.15) Dondurucuda bekletilmiş balığa tat verin : 

Balığı dondurucudan çıkarttıktan sonra, balığın buzu çözülünceye kadar süte batırıp bekletirseniz, balığınıza taze balık tadı vermiş olursunuz. Aynı şekilde taze balığı da marine etmek için 1 çay bardağı kadar süt kullanabilirsiniz.

NOT:Vücudunuzun süte karşı alerjisi olabilir. Alerjik reaksiyona maruz kalmadan doktorunuza danışın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.themost10.com/wp-content/uploads/2012/05/Milk-Usage.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-milk-for-skin-hair-and-health/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/milk.html
  • http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-milk.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Çamaşırlarınızı Çok Daha Temiz, Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Özel Yıkama Taktiği

Çamaşır yıkamak muhtemelen en sıkıcı ev işlerinden biridir ve bunun çözümü için neredeyse hiçbir yol yoktur. Mühendisler her zaman bizler için yeni ev aletlerini icat ederler hatta artık uzaktan bile kontrol edilebilen bir tür çamaşır makinesi bile var ama hala bu süreç hiç keyifli değil. İstatistiklere göre, kadınlar yaklaşık olarak günde 17 dakika çamaşır yıkıyor. Bu yazıda sizinle; çamaşırlarınızı ayırmak, çamaşırlarınızı yıkamak ve çamaşırlarınızı kolayca kurutmak için harcadığınız zamanı önemli ölçüde azaltabilecek bazı hileleri paylaşacağız. Sizler için çamaşırları hızlı ve basit bir süreç haline getirecek öneriler listesi hazırladık. 1. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için çamaşır makinenize bir miktar aspirin hapı koyun. Bazı insanlar, sıklıkla ortaya çıkan sarı ter lekeleri nedeniyle beyaz kıyafetleri giymekten kaçınmayı ister. Artık güzel, beyaz bir gömleği giymekten hiç korkma, sana iyi haberlerimiz var! Birkaç aspirin hapını çamaşır makinesine

Ayaklardaki Yanma, İğne Batması, Uyuşma ve Karıncalanmanın Sebebi

Ayaklarda yanma, iğne batması, uyuşma ve karıncalanma gibi hisler, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve genellikle vücudunuzda bir tür sinir hasarı veya rahatsızlık olduğunu gösterir. Bu tür semptomlar, çeşitli sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir ve dikkate alınması gereken önemli işaretlerdir. Bununla birlikte, ayaklarda yanma ve karıncalanma hissi, genellikle basit bir durumdan kaynaklanır. Örneğin, uzun süre ayakta durma, yanlış ayakkabı giyme veya bacakları çaprazlama gibi durumlarda, ayaklardaki sinirler sıkışabilir ve bu da yanma, iğne batması veya uyuşma hissine neden olabilir. Ancak, bazen daha ciddi sağlık sorunları da bu tür semptomlara yol açabilir. Diyabet, periferik nöropati, tarsal tünel sendromu, spinal disk herniasyonu, vitamin eksiklikleri gibi durumlar, ayaklarda yanma ve karıncalanma hissine neden olabilir. Bu nedenle, bu tür semptomlarla karşılaşırsanız, bir doktora danışmanız önemlidir. Doktorunuz, semptomlarınızın nedenini belirlemek için bir diz

Limon ve Karbonat Mucizesi

Şaka Değil! İkiye Böldüğün Limonu Karbonata Batırdıktan sonra… Karbonat , sirke son dönemlerde dünyanın kimyasal deterjanlar, temizleyiciler yerine yöneldiği en sağlıklı, en ucuz ve doğal malzemeler olmaya başladı. O kadar çok zararlı madde hayatımıza girdi ki en azından uygulama noktalarını bildiklerimizde zararsızlarını kullanmak lazım. Karbonat, belki de dünyadaki en ucuz alternatif sağlık ve temizlik malzemesidir. Ekmeği, keki, poğaçayı kabartmak için kullanıldığı kadar, yeri geldiğinde zayıflamak, şişkinlik almak, ödem attırmak için kullanıldığı kadar, yediklerinizi hazmettirmek için kullanıldığı kadar, buzdolabı kokusunu, çöp kutusunun pis kokusunu önlemek için de dip köşe yüzey temizliği yapmak için, lekeleri çıkartmak gibi sayısız temizleme alanında da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Karbonat, vücudunuzun, evinizin, etrafınızın en doğal detoks ürünü... Hem ucuz, hem sağlıklı hem de etkili... Eski Mısırlılar, sabun olarak karbonata benz

Kemik erimesi karşı her gün tüketin

Kemik oluşumunda önemli olan minerallerden en zengin olan meyve... Kemik erimesi, osteoporoz dendiği zaman hemen herkesin ilk aklına gelen süttür. Oysa İsveç’ de yapılan araştırmada günde 3 bardaktan fazla süt içenlerde kemik kırıklarının daha çok görülmesi yanında ölüm riskini de artırdığı belirlenmişti. British Journal of Medicine’ de yayınlanan başka bir araştırmaya göre sağlam kemiklere sahip olmak için sütten daha tesirli bir yiyecek var: Araştırma, erik kurusunun (Prunus domestica L) kemik kaybını önlemede ve gidermede çok etkili bir meyve olduğunu gösteriyor. Çalışma, 1-10 seneden beri menopoz sonrası dönemde olan ve hormon tedavisi veya kemik metabolizmasını etkileyebilecek başka herhangi bir ilaç kullanmayan 236 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Bunlar arasından uygun olan 160 kadın rastgele iki gruba ayrıldı; bir gruba günde 100 gram erik kurusu diğer gruba ise 100 gram elma kurusu verildi. Kadınlar günde 500 mg kalsiyum ve 400 Ü D vitamini d

Limon, Tuz ve Karabiber ile İyileşen 5 Hastalık

Yemeklerinize farklı bir aroma katmak için kullandığınız tuz, limon ve karabiber, aynı zamanda birçok sağlık problemine iyi geliyor. İşte tuz, karabiber ve limon üçlüsünün iyi geldiği rahatsızlıklar… 1- Soğuk algınlığı : Kaynamış suyun içerisine yarım limonu ekleyin. 10 dakika geçtikten sonra suya bir çorba kaşığı organik bal döküp tüketin. 2- Boğaz ağrısı  : Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı deniz tuzu ve bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. NOT: Birkaç gün boyunca bu gargarayı uygulayın. 3- Astım  :  Kaynayan suya 2 karanfil tomurcuğu, 15 fesleğen yaprağı ve 10 adet karabiber atın. 15 dakika kadar kaynattıktan sonra cam kavanoza dökerek 2 yemek kaşığı bal tüketin. 4- Diş ağrısı  : Yarım çay kaşığı toz karabiberi, bu miktardaki karanfil yağı ile karıştırın. Karışımı ağrıyan dişinize uygulayın. 5- Mide bulantısı  : Bir çay kaşığı karabiber ile bir yemek kaşığı limon suyunu ılık suyun içine ekleyin. Limonun insan sağlığ

İnanılmaz! Diş Eti Çekilmesini Bu Şekilde Kolayca Durdurun!

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi Evde Uygulayabileceğiniz Kesin Çözümler Diş eti çekilmesi, tıp dilinde gingival resesyon olarak tanımlanmış olan, dişin diş kökünü saran pembe diş eti dokusundan geriye doğru çekilmesine denir. Ortaya çıkan bu durum diş köklerinin çürüme ve enfeksiyona bağlı diş kayıplarına neden olabilir. Diş eti çekilmesinin nedenleri arasında yaşlanma(özellikle 60 yaş üstü), genetik, periodontal hastalıklar, dişlerin sert fırçalanması, hormonal problemler sayılabilir. Erken fark edildiğinde, diş eti çekilmesi durdurulabilir. Siz de diş etlerinizde çekilme başladığını tespit ettiyseniz bu yazımızda önerdiğimiz, diş eti çekilmesine iyi gelen, diş eti çekilmesini engelleyecek kesin bitkisel doğal tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’dan Diş Eti Çekilmesine Bitkisel Çözüm Kekik Kürü Tarifi : 3 tatlı kaşığı kekiği bir bardak suda, 5-6 dk.kaynatın. Biraz soğuduktan sonra dişlerinizi bu su ile fırçalayın. Diş Macunu ile

Türk Kahvesi Telvesinin Her Biri Birinden Faydalı 6 Özel Kullanım Alanı

Türk toplumunda kahvenin yeri önemlidir. İçimi ağırdır. Çünkü, yavaş yavaş içilirken girilir koyu muhabbetlere. Bazen bir sabah kahvesi ile güne merhaba denir, bazen bir akşam kahvesi ile günün yorgunluğu atılıverir. Hele bir de kahvenin ardından gelen falla daha da keyiflenir sohbetler. Kahvenin sohbete faydaları olduğu gibi, sağlık için de çok faydalıdır. Örneğin kalp krizi riskini azalttığı söylenir. Bu nedenle her gün Türk kahve içilmesi gerektiği doktorlar tarafından da onaylanmıştır. E tabi fazlası her şeyde oldupğu gibi kahvede de zarar. Telveler, böbreklerde taş oluşumuna neden olabiliyor. Ama Türk kahvesi telvesinin güzelliğe faydaları, kahveyi içmeden de sağlanabilir. Türk kahvesi telvesinin güzelliğe faydaları saymakla bitmez. Örneğin, kahvenin telvesini peeling amaçlı kullanabilirsiniz. Hem kavenin tanecikli yapısı, hem de kahvenin içinde maddeler cildinize canlılık verecektir. Cildiniz yumuşayacak, cildinizin rengi açılacak, elleriniz canlanac

Sağlığa Faydalı 6 Harika Çiçek

Bu bitkiler canlı hava temizleyicileri. Hava kirleticileri/zehirleri astım, alerji, üreme ve nörolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla da ilişkili. Evinizin içindeki havanın dışarıdan daha kirli olabileceğini biliyor muydunuz? Oda spreyleri, ağır çözücü temizlik maddeleri, vinil yer döşemeleri gibi toksik kimyasallar içeren ürünler evinizdeki havayı kirletir. Hal böyle olunca dinlenmek için kendimizi attığımız evlerimizde daha da yorgun oluruz. Daha stresli, gerin hatta huzursuz oluruz. Çünkü soluduğumuz hava kirlidir. Bu havayı temizlemek için mutlaka evimizi her gün havalandırmalıyız fakat, günde sabahları 1 kere havalandırmak her zaman yeterli olmaz. Bunun için başka bir çözüm bulmak gerekebilir. İşte bu noktada yardımımıza yine çiçekler koşacak. Bazı iç mekan bitkilerinin evinizin içindeki havayı doğal yollardan temizler. Sizin hiç birşey yapmanıza gerek yok, sadece bu bitkileri evinizde bulundurmanız yeterli... Amerikan uzay ve havacılık dair

Pişmiş yumurtadaki yeşil-gri halkaya dikkat!

“YUMURTANIZ RAFADAN VEYA KAYISI OLMASIN!” Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünleri arasında bulunan yumurta protein değeri yüksek besinlerdendir. Kolesterole etkisi nedeniyle yumurtanın zararlı etkileri tartışılsa da yumurtanın saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır.  Ancak günümüzde yapılan araştırmalar yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü yükseltmediği ve aksine iyi kolesterolü yükselttiğini ortaya çıkartmıştır. Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız! Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir. Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden, hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz. YUMURTA SARISININ ETRAFINDAKİ YEŞİL-GRİ HALKAYA DİKKAT Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın doğru bir tercihtir. Ancak 10 dakikadan fazla piştiğinde, yumurta sarısı etrafında "