Ana içeriğe atla

Sütün Şimdiye Kadar Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 15 Sıradışı Kullanım Alanı


Besin içeriği olarak eşsiz bir gıda olan sütü, 7'den 70'e herkesin tüketmesi gerekir. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamasında önemli bir katkı sağlayan süt, özellikle gelişim çağındaki çocukların vazgeçilmez içeceğidir.


Vücudumuz için bu kadar faydası olan sütün gündelik hayatımızda da faydaları saymakla bitmez.

1) Bitkilerinizi sularken kullandığınız suyu süt ile karıştırabilirsiniz :

Bitkilerinizin daha güzel beslenmesini istiyorsanız 1 ölçü süte 4 ölçü su bardağı su koyun ve çiçeklerinize dökün. Bitkilerinizin beslenmesini ve daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.


2) Mısır pişirirken lezzetin artması için kaynattığınız suyun içine süt ekleyin : 

Mısırları haşlarken suyun içerisine süt ekleyerek haşlayın. Süt ve su aynı ölçüde olmalı.İsterseniz tereyağı da ekleyebilirsiniz.


3) Ahşap mobilyalarınızı temizlerken eski sütleri kullanabilirsiniz :

Son tarihi geçen,bozulmuş ya da bozulmak üzere olan sütleri temiz bir spreyl şişesine koyun. Ne kadar süt eklediyseniz ona göre limon suyu da ekleyin. Şişe güzelce çalkalandıktan sonra bu karışımı temizlemek istediğiniz bölgeye sıkıp temizlik beziyle durulayın.


4) Kıyafetlerinize bulaşan mürekkep lekelerini sütle çıkartabilirsiniz :

Daha önceden de belirtildiği gibi tüketilmesi mümkün olmayan sütleri bir leğene döküp,mürekkebin bulaşmış olduğu kıyafeti de leğene batırarak bu şekilde 1 gün bekleyin. 1 gün bekleme sonrasında normal şeklinde yıkayın ve mürekkep lekesi çıkmış olacaktır.


5) Kaynatılan süt ve diş fırçasıyla lekeleri çıkarabilirsiniz : 

Acilen bir durum söz konusuysa, eski diş fırçalarınızı kaynattığınız suyun içerisine daldırın,ardından lekeli bölgeyi fırçalamaya başlayın. Fırçalama sonrasında durulayın ve lekenin çıktığını farkedeceksiniz.

6) Derilerin eşyaları süt ile parlatmak mümkün : 

Deri koltuklardan tutup deri ceket ve deri ayakkabılara kadar parlaklığını yitirmiş,yıpranmış eşyalarınızı süte batırılmış bez ile silin.Ardından nemli bir bez ile temizleyin.7) Sinek ve Böcek ısırıkları sonucunda oluşan kaşıntı ve kızarıklardan süt yardımıyla kurtulun : 

Eğer bir sinek ya da böcek ısırmasına mağruz kaldıysanız 2 ölçü sütü 1 ölçü temiz su ile karıştırıp,ısırılan bölgeyi yıkayın.8) Saçlarınızın parlak ve güçlü bir görünüme sahip olması için sütten destek alın : 


Normal saçlarınızı yıkamaya devam edin,sabundan ya da şampuandan arındırın. Ardından ıslak olan saçlarınızı süt ile yıkayıp 5 dakika bekletin. Son olarak saçınızdaki sütten arınmak için iyice durulayın. Yararını görmek için bu işlemi haftada 1 kez uygulamalısınız.

9)Makyajınızı kolayca temizlemek mümkün : 

Gözlerinize gelmiyecek bir şekilde hafif hareketlerle makyajınızı çıkarabilirsiniz.10) Cildinizi nemlendirmek için süt tozunu su ya da sütle karıştırarak maske yapabilirsiniz : 


Cildinizin kuruluğundan şikayetciyseniz süt tozunu bir tabağa alın,içine macun kıvamına gelecek kadar su yada süt ekleyin. Elde edilen karışımı vücudunuza uygulayıp 15 dakika bekleyin. Karışım kuruduktan sonra su ile cildinizden arındırın.


11) Hassas bir cilde sahipseniz banyo yaparken suyunuza süt ekleyin : 

Alerji probleminiz artık başınızı ağrıtmaya başladıysa duş alırken küveti doldurun ve dolan suyun içerisine bir miktar süt ekleyin. Bebekler için yapacaksanız özellikle anne sütü kullanabilirsiniz.

12) Tıraş sonrası krem yerine süt ya da su ile beraber süt tozu kullanın : 

Süt tozu ve suyu güzelce karıştırın.Elde edilen karışım ile tıraş olabilirsiniz.13) Kırılan ve çatlayan seramiklerinizi süt yardımıyla tamir etmek mümkün :

Öncelikle kırılan seramik parçalarını bir araya getirip bantla sabitleyin. Ardından seramiği daha önceden kaynatılmış olan sütün içinde 3-4 gün bekletin.


14) Güneş yanığı acısını hafifletin : 

Güneşte çok kaldığınız için yanan cildinizi süt ile yavaş yavaş ovalayın. Güneş yanığınız çok ise sütü yanan yerinize ovalamadan sadece dökün ve bekleyin. Bu güneş yanığının acısını hafifletecektir.15) Dondurucuda bekletilmiş balığa tat verin : 

Balığı dondurucudan çıkarttıktan sonra, balığın buzu çözülünceye kadar süte batırıp bekletirseniz, balığınıza taze balık tadı vermiş olursunuz. Aynı şekilde taze balığı da marine etmek için 1 çay bardağı kadar süt kullanabilirsiniz.

NOT:Vücudunuzun süte karşı alerjisi olabilir. Alerjik reaksiyona maruz kalmadan doktorunuza danışın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.themost10.com/wp-content/uploads/2012/05/Milk-Usage.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-milk-for-skin-hair-and-health/
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/milk.html
  • http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/6-health-benefits-of-milk.html

Bu blogdaki popüler yayınlar

Doktorları Şaşkına Çeviren Fayda - Oturma Odasına Soğan Koyunca

Odanıza Soyulmamış Soğan Koyun! Soyulmamış Kabuğuyla odanızda duran soğanın mucize etkileri Sonucu Sizi Oldukça Şaşırtacaktır. Sağlık uzmanları tarafından yapılan araştırmalar,da odanıza soyulmamış soğan koyarsak etkisine faydalarına şok olacağımızı çok şaşıracağınızı açıklıyorlar. Bu bulguları uzun yıllar önce bulan bir araştırmacı uzman doktorun başından geçen anılarını anlatalım sizlere. 1900 yıllarda, dünyanın pek çok yerinde özellikle de yoksul ve fakir ülkelerde grip salgını vardır. Bu grip salgının yaklaşık 30 milyon insanın ölümüne sebep olur. Bu rakamlar size çok uçuk gelse de alı yıllarda gelişmeyen teknoloji ve bir-çok ülkelerde yaşanan savaşlar nedeniyle yoksulluk sefalet ve süre gelen sağlıksız hayat almış başını gidiyordu.  O yıllarda görev yapan bir uzman doktor, yoksul halka köylerdeki çiftçi ailelerine yardım edebilmek için onları ziyaret gider. Gittiği bölgelerde Bütün çiftçileri bütün halkı tek tek dolaşır.  Ziyaret ettiği köylülerin çiftç…

Önümüzdeki 5 Yıl Seni Neler Bekliyor? Burç Burç Hazırlanmış Yıllık Yorumları (İnternet'te İlk ve Tek)

Koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, terazi, akrep, yay, oğlak, kova, balık burçları günlük, haftalık, aylık özel burç yorumunu her gün burdan takip edebilirsiniz. Yıllık burç yorumları ile burcunuzun o yıl ki durumunu ve diğer burçlarla olan ilişkilerini genel olarak takip edebileceğiniz bir yazı hazırladık. Burç burç önümüzdeki 5 yıla ait detaylı burç yorumlarınızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Haftalık burç yorumunun ardından günlük burç yorumunuz ayrıca yine paylaşılacaktır.

KOÇ BURCU: Şunu söylememiz gerekir ki, önümüzdeki yıl seni yepyeni başlangıçlara adım atarken görüyoruz. Zaten 2018 yılı çok şükür bitmek üzere. Sen bu yılı acısıyla tatlısıyla geride bırakarak, önüne bakmaya devam edeceksin. 2019 yılının en gözde burcu sizsiniz! Bütün önemli ve güzel gelişmeler bu yıl karşına çıkacak. 2019 yılının ikinci yarısında ise olacak tutulmalar ile birlikte kişisel finansal kaynaklarını korumak isteyeceksin. Bu belki bir birikim belki de bir mal varlığıdır. Tam olarak bilmiyoruz faka…

1 Yudumu Karaciğeri Yenilemeye Göbeği Dümdüz Yapmaya Yetiyor

Genç görünmenin temel mantığı büyük oranda iç organlarınızla alakalı bir durumdur. Hatta; alerji düzeyiniz, sivilceleriniz, fazla kilolarınız da bununla alakalıdır. Yanlış beslenmenin ve hareketsiz bir yaşamın sonucu vücutta serbest radikal ve toksik madde miktarı artmaktadır. Bu maddelerle savaşan besinlerin alınmaması ise başka bir boyuttur. bu çift etki, sizi bir olumsuz sürecin içine sokacaktır. Bu çift etkiden kurtulmanız için yapacağınız iş çok basit doğru beslenme tekniklerini uygulama! Sağlıklı ve işlevsel bir karaciğere sahip olmak için iki şeye ihtiyacımız var: sağlıklı bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları. Ancak, bu modern çağlarda ulaşmak ve elde etmek güçtür. Bir şekilde fast food ve sağlıksız ürünler yemeye mecburuz, çünkü işyerinde daha fazla yemek yapmaya veya kalmaya vakit yok, bu yüzden toksinlere maruz kalıyoruz. Karaciğerimiz her zaman korunmalıdır çünkü çalışmaları bizim için hayati önem taşımaktadır. Bunu başarmak için, sık sık onu …

Düm Düz Bir Karın İçin -

Hem yağ yakımını hızlandırıp kilo verdirir hem de içersindeki yüksek oranda K vitamini, C vitamini A vitamininin yanında demir bulundurduğu için vücut için harika bir yenileyicidir. Günlük düzenli olarak bir avuç tüketmek vücut için oldukça yararlıdır.  Özellikle A vitamini sayesinde gözlere için oldukça faydalıdır. İçerdiği folik asit sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Hepimizin maydanozu  sevmesi için birçok nedeni var. Maydanoz, bu sağlıklı bitki tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ünlü doktor ve bitki uzmanı John R. Christopher, maydanozu iyileştirici olarak böbrek hastalıklarına şiddetle tavsiye etmiştir. Güçlü bir diüretik olan maydanozun üriner ve böbrek hastalıklarından korunma ve iyileşme konusunda güçlü bir tedavi olarak kullanıldığı zaten bilinmektedir. Hem yaprakları hem de maydanoz kökünü kullanmak çok güzel. Okurlarımızdan biri bu maydanoz tarifi gönderdi ve çok memnun olduğunu söyledi. 2 gün boyunca içtiğini ve kilosunu kon…

Temizlik İçin 14 Önemli Sır -

1- Beyaz kalıp sabunu rendeleyip sıcak suda eritip 5 kiloluk bidona koyun gerektiğinde mutfak dolaplarınızı. Fırınınızı. Halılarınızı. Koltuklarınızı silebilirsiniz 2- Şampuanı su dolu kovaya döküp camlarınızı hiç kurulama yapmadan silebilirsiniz. Ayrıca camsile doldurup tozda alabilirsiniz. 3-Bulasik makinesi tabletini 5 bardak sicak suda eritip birazda icine parlatici sıkıp halilarinizi koltuklarinizi silebilirsiniz ayriyetten ayni islemi yagli mutfak dolaplarinda uygulaya bilirsiniz sonuc mukemmel…. 4-Haliniza diyelimki cay dokuldu direk uzerine parlatici dokup silin eser kalmicak caydan…. 5-Dusakabininizi cesmelerinizi parlaticiyla silerseniz parlak durur. 6-Bakirlarinizi ve cesmelerinizi ve kuflenen metallerinizi keccapla ovarsaniz ilk gunku gibi olacaktir… 7-Tencere caydanlık ve tavalarınızı cifi normal bir market posetine dokup ovalarsaniz piril piril olacaktir…. 8-Mutfak tezgahinizin koselerinde silikonlar siyaha donustuyse pamuga domestos dokup sabaha …

İşte evimizdeki tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisine de katkı…

Tam Tespit - Doğduğun aya göre kişilik analizi

Bize doğduğun ayı söyle sana nasıl biri olduğunu söyleyelim. Bu analizler ile kişiliğine dair farklı bir şeyler öğrenmen mümkün! Doğduğun ay senin hakkında çok fazla şey anlatıyor. Bilim insanlarının hazırladığı bu test ile doğduğun ayı seç ve detaylı kişilik analizi sonrasında kendini yeniden keşfet! Dünya bize kim olduğumuzu söyleyen ipuçlarıyla dolu. Üzerimizde güneş burcumuz ve yükselenimiz kadar önemli etkisi olan bir başka değişken de hangi ayda doğduğumuz. Aynı burçtan olduğumuz biriyle aramızdaki farklılıkları ayrı aylarda doğmuş olmamız açıklayabilir. **OCAK**Ocak Doğumlu Bayanlar**Her daim genç kalmayı başarır.Soğuk görüntüsünün ardında güçlü çekiciliği ve gizli şehveti vardır.Yaş tahtaya ayak basmaz.Sadakatli, kadirşinas, sevdiklerini yarı yolda bırakmaz.Erkeğini yüceltir, saygın bir yere getirmek için mücadele eder.Yeri geldiğinde tüm yükün altına elini koyar.Tutumludur.Doğal terbiyesi, nezaketi, ciddiyeti ve dürüstlüğü vardır.Mütevazıdır.Ortama, kişiye, duruma gör…

Ultrasonda Gördüklerine Rağmen Bebeğini Aldırmadı – 3 Ay Sonra Bir Yabancıdan Aldığı Not Anneyi Ağlattı

Bebek sahibi olmak insanın hayatını değiştiriyor. Hissettiğiniz sevgiyi kelimelerle ifade edemiyorsunuz. Evladınız için en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Sara Heller dünyaya getirdiği oğluna Brody ismini verdi. Sara ve eşi Chris Eidam, Sara 24 haftalık hamileyken bebekleri hakkında bir gerçeği öğrendiler. Ultrasona bakıldığında Brody’nin dudaklarının tam olarak gelişmediği ve damağının yarık olduğu görüldü. Brody’nin dudağı ile burnu arasında büyük boşluk vardı. Brody’nni ebeveynleri ultrasonu görünce üzüldüler. Doktorlar, Brody gibi dünyada sadece 9 çocuk olduğunu söylediler. Chris Eidam, Omaha News’e “Bize çocuğu aldırıp aldırmamak istediğimizi sordular” dedi. Sara ve Chris, bebeği aldırma fikrini bir an olsun akıllarından geçirmediler. Anne, Today.com’a “Bebeğiniz nasıl görünürse görünsün onunla gurur duymalısınız. Bebeğimizin önceki ve sonraki fotoğraflarını sosyal medyada paylaşarak bu hastalık hakkında insanların bilinçlenmesini sağlamak istedik” dedi. Hamileliğin ik…

‘Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem

Bebekler hariç bütün yetişkinlerin hayatının belli bir bölümünde dişinde plaklar oluşmuştur. Kötü görüntü oluşturan plaklardan kurtulmak epey pahalı olabiliyor. Doğru yöntemi bilirseniz para harcamanıza gerek kalmıyor. Evinizde bulunan malzemelerle diş plaklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir de bunun bilimsel olarak kanıtladığını söylemiş miydik? Malzemeler : 1 — Tuz Sofra tuzu işinizi görecektir. Bir çay kaşığı yeterli. Hemen küçük bir kaba koyun. 2 — Karbonat Tuza, iki çay kaşığı da karbonat ekleyip güzelce karıştırın. 3 — Su Bir çay kaşığı suyu ekleyip karıştırın. Karışım, diş fırçasına koyulabilecek sertlikte olmalı. Nasıl ve Ne Sıklıkta Fırçalamalı? Ev yapımı diş macununuzla dişlerinizi üç dakika boyunca fırçalayın. Sonra ağzınızı çalkalayın! Hepsi bu kadar! Dişlerinizde plak oluşmaması için ayda birkaç kez karışım ile dişlerinizi fırçalayın. Tüyo: Karışımın dilinize gelmemesi için özen gösterin. Aksi halde dilinizde istenmeyen bir tat …

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor Vücudumuzdaki en önemli hormon bezlerinden biri olan tiroit bezi bütün metabolizmamızı düzenler yani eğer kilo alamama veya verememe gibi bir sorununuz varsa tiroidle alakalı olması yüksek ihtimaldir. Tiroit beziniz gereğinden az hormon salgıladığında hipotiroidizm adı verilen durum ortaya çıkar. Bugün size vereceğimiz içecek tarifi sayesinde bu sorundan kurtulacaksınız. Metabolizmanızın hızını düzenlemenin yanında, tiroit hormonu solunum, kolestrol, kalp sağlığı, beyin fonksiyonları ve vücut sıcaklığı gibi çeşitli ve hayati konularda görev alır. Eğer hipotiroidi hastasıysanız mutlaka birazdan vereceğimiz belirtileri taşıyorsunuzdur. Örnek olarak; kısırlık, obezite, eklem ağrıları, damar iltihaplanması gibi sorunlar yaşıyorsanız vereceğimiz tarif sayesinde sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Hipotiroidi Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Cinsel isteksizlikSaç kaybıDepresyonSoğuk havalarda…