Ana içeriğe atla

Zeytinyağlı Yemek Yaparken En Çok Yapılan 11 Vahim Hata


Zeytinyağlılar hem çok lezzetli hem hafif hem de çok sağlıklı olduğu için herkes tarafından sevilen yemeklerin başında gelir. Özellikle misafir davetlerinin olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Öyle ki yemeği bırakın çaya bile davet edilse biri, en azından bir sarma, dolma yapılma çalışılır.Ama lezzetli zeytinyağlı yapmak hiç de yemesi gibi kolay olmuyor. 1 tencere sarma bir çırpıda biterken, yapması bin bir zahmet ile oluyor. Bu kadar emek verilen zeytinyağlıların da yapılan, unutulan küçük hatalar ile heba olmasını da kimse istemez.

Nedir o hatalar derseniz, işte size bir solukta sayabileceğimiz 11 maddelik koca bir liste...1- İçine Kattığınız Kuru Soğanları Rendeleyip Koymak :  Rendelemek yerine, bıçak yardımıyla doğrayıp yemeğe katarsanız daha güzel bir lezzet gelecektir.

2- Pişerken Kararmasına Sebep Olmak :  Limon suyu eklemiyor olmanız pişirilen zeytinyağlının kararmasına sebep olmaktadır. Eğer sonradan limon suyu eklemek istemiyorsanız başta pişirilecek olan sebzeleri limonlu suda bekletseniz de yeterli olacaktır.3- Kıvamını Güzelleştirmek İçin İçine Un Katmamak :  Zeytinyağını az miktarda unla karıştırıp diğer malzemelerle buluşturursanız yemek daha iyi pişecek ve kıvamı daha güzel olacaktır.


4- Pişerken Sık Sık Karıştırmak :  Eğer zeytinyağlılar pişerken karıştırırsanız sebzeleri zedelersiniz ve pişirilen yemek kötü bir görüntüye sahip olur.

5- Suyunu İyi Ayarlayamamak :  Zeytinyağlıların en önemli püf noktası suyunu dengelemektir. Başında beklememek için yapılan en büyük hatalardan biri fazla su koymaktır.Sebzeler zaten pişme sırasında kendi doğal sularını salmaktadırlar. Bu yüzden çok fazla su koymamalısınız. Takibini yaparak suyu azaldığı esnada ilave edebilirsiniz.


6- Yüksek Ateşte Pişirmek :  Her yemekte olduğu gibi zeytinyağlılar da yavaş yavaş ve kısık ateşte pişmelidir.Kısık ateşte pişme esnasında sebzeler suyunu salıp yemeğin kıvamını oluşturacaktır.7- Lezzetini Arttırmak İçin Şeker Katmak Gerektiğini Atlamak :  Sağlıklı bir öğün hazırlamak isteseniz de zeytinyağlılara şeker olmazsa olmazdır. Özellikle pişirirken azcık da olsa bir miktar toz şeker tat dengesini koruyacaktır.8- Cap Canlı Kalmasını Sağlayamamak, Rengini Koruyamamak :  Zeytinyağına mücevher parlaklığı kazandırmak istiyorsanız üzerine yağlı kağıt örtün ve kapağını kapatın. Yemek pişip soğuyana kadar açmayın.9- İç Harcın Dinlenmesine Ve Demlenmesine İzin Vermeden Kullanmak :  Dolmanın içindeki pirincin lapa lapa olmasını istemiyorsanız pirince demlenmesi için zaman ayırmalısınız. Kuş üzümü kullanmak istemiyorsanız bir miktar toz şeker de katabilirsiniz.10- Sarmaların Her Katında Limon ve Zeytinyağı Eklemek Gerektiğini Atlamak :  Sarmaları pişirmekle kalmayıp parıl parıl parlasın istiyorsanız yemeğin üzerine limon suyu ve zeytinyağını gezdirin.


11- Piştikten Sonra Soğuması İçin Beklemeden, Sıcak Sıcak Servis Yapmak :  Doğru bir servis yapmak istiyorsanız yemeği 1 gün önceden yapıp buzdolabında bekletin. Buzdolabında muhafaza esnasında piştiği tencerede değil cam yada porsolen kapta saklanmalıdır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • http://www.simplyscratch.com/2013/09/simple-apple-galette-with-a-cheddar-pie-crust-sweet-brown-butter-drizzle.html
İçerik Kaynakları :
  • http://www.theflamingvegan.com/view-post/Stirring-the-Pot-Food-for-Debate-Night
  • http://www.momtastic.com/diy/171135-diy-lemon-sugar-scrub/