Ana içeriğe atla

Acemileri Bile Şef Yapacak 10 Dahiyane Püf Noktası


Yemek yapmak aslında oldukça keyifli ve aslında bir o kadar da kolay bir iş. Tabi bunun için de kendi içinde ufak tefek inceliklerini bilmek şart. Eğer bilmezseniz baştan sona doğru yaptığınız bir tarifin tadı sırf küçücük bir püf noktasını atladınız diye "tam" olmayabilir. Lezzeti tam olmadı da keyfi de tam olmaz maalesef.


Dedik ya yemek yapmak keyifli ve içinde küçük sırları barından bir iş. Mesela bazen tuzlu kurabiyenin içine biraz pudra şekeri koyarız. Ya da tatlı bir hamur yaparken içine bir çimdik tuz atarız. Kulağa biraz garip mi geldi? O zaman siz daha bu işin başındasınız :) Daha ne püf noktaları var neler... Ama endişe etmeyin, küçük küçük sırlar paylaşıp, büyük büyük yollar kat ettireceğiz size bugün.

Yemek pişirmekten anlamayanları ya da bu işe yeni başlayanları "usta" gibi gösterecek birbirinden özel 10 püf noktasını sizler için aşağıda sıraladık. Bunlara dikkat ederseniz harika sonuçlar alacağınız garanti...

Hazırsanız hadi başlayalım.1. Her tarifin ilk kuralı :

Mutfakla ilgili eğitim veren kurumlarda ilk öğretilen şeyler, malzemelerin buzdolabından çıkartıldıktan sonra oda sıcaklığında bekletilmesi gerektiğidir.


Her ne yaparsanız yapın, mutlaka oda sıcaklığındaki malzeme ile yapın. (Tabi çok özel durumlarda bu kural geçerli değil ama emin olun tariflerin %99'unda bu kural hep çalışır.)
2. Keki kalınından kolay çıkarmak için : 


Pişmiş keki keke kalıbından çıkarmayı bir türlü beceremiyorsanız, kalıbın altına nemli bir bez serip biraz dinlendirin. Kekiniz sorunsuz çıkacaktır.3. Kolay hamur açmak için : 

Hazırladığınız hamuru kolay açabilmek için soğuk su dolu bir şişeden yardım alın.


4. Tereyağını oda sıcaklığında bekletin tamamen eritmeyin : 

Eğer tarifte erimiş tereyağı yazmıyorsa onu oda sıcaklığında beklerek yumuşatın, tamamen eritmeyin.5. Meyve şekerlemeli pasta yaparken : 

Pasta yaparken meyve şekerlemeleri dibe inmesin diye mısır unu kullanabilirsiniz. Meyve şekerleri mısır ununun etkisiyle dibe çökmezler.


6. Kurabiye yaparken : 

Kurabiye yaparken tepsiye yağlı kağıt serin ki yanarak tepsiye yapışmasınlar..


7. Kekin kabarması için : 

Kekin daha fazla kabarması için kek hamuruna 1-2 damla limon ya da limon kabuğu rendesi ilave edin.8. Pastalarda meyvelerin çiğ tadını almak için : 

Yaptığınız pastalarda meyvelerin çiğ tadını ortadan kaldırmak için biraz toz şeker dökün ya da şekere bulayıp öyle ekleyin.9. Kurabiyeleri fırına koymadan buzdolabına koyun : 

Kurabiyelerin dağılmasını önlemek için onları fırına koymadan önce buzdolabında bekletin.10. Börek daha lezzetli olsun istiyorsanız : 

Böreğinizin daha lezzetli olması için, börek tepsisini buzdolabında birkaç saat bekletin. Bir gün önceden bekletmeniz ise tadına tat katacaktır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • Genel Mutfak Bilgileri
İçerik Kaynakları :
  • Genel Mutfak Bilgileri

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli