Ana içeriğe atla

Yemeğin Ustasından Daha Lezzetli Yemekler İçin 11 Nefis Püf NoktasıElbetteki lezzetli yemekleri biraz maharet ve el lezzetinden geçmesinin yanında küçük sırlar ve püf noktalarından da geçer. Ama bu küçük sırlara ulaşmak sanıldığı kadar kolay olmaz. Çünkü bu küçük sırlar büyük deneyimlerin ardında gizlidir.Birazdan okuyacağınız 11 püf noktası da büyük bir şefin bize fısıldadığı özel püf noktaları. Gordon Ramsay... Dünyanın en ünlü şeflerinden bir tanesi... İçlerinde en sivrisi ve en dobrası hatta...
O yüzden şefin tavsiyelerine kulak verin derim :) O küçük ve basit görünen önerilerin ardında emin harika yemeklerin sırrı var!...

İşte, Gordon Ramsay'den Yeni Yemek Yapmaya Başlayanlar İçin 11 Nefis Püf Noktası1- Acı biberleri doğradıktan sonra yanma hissini yok etmek için elinize limon sıkabilirsiniz :
Limon suyunun ısıyı nötrleme özelliği vardır. Bu yüzden acı biberi kestikten sonra elinizi limon suyuyla ovalayın.
2- Sarımsağı tek seferde kolayca soymak için iki kase arasında hızlıca sallamalısınız :
Öncelikle sarımsağı avucunuzla ezin ve dişlerini ayırın. Tanelerini iki kase arasına koyarak 10 saniye kadar sallayın.

Bu işlemi yaptığınızda dişler kabuklarından ayrılacaktır.

3- Fesleğen gibi yumuşak yeşillikleri doğrama aşamasında yuvarlak bıçak darbeleri kullanmalısınız : 


Gordon Ramsay''in demesine göre yeşillikleri en verimli kesim yolu onlara zarar vermeden geçmektedir. Yani yeşilliklere iyi davranmalı ve onları düzgün doğramalıyız.
Aksi taktirde sert bıçak kullandığınızda yeşilliklerin tadı bozulmaktadır. Bundan dolayı keskin ve yumuşak bıçak kullanmalısınız.
4- Etin istediğiniz gibi pişip pişmediğini anlamak için el testini uygulamalısınız :Pişmiş etle avuç içi yumuşaklığınızı karşılaştırarak istediğiniz gibi pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.5- Yumurtalar pişmeden önce asla tuz dökmemelisiniz :
Yumurtayı çırparken tuz döktüğünüzde yumurtaların dokusunu bozmuş olursunuz.

6- Yeşillikleri kolayca ayıklamak için bıçakla onları tıraşlamayı denemelisiniz :
İyi bıçak kullandığınız taktirde maydonozun yapraklarını kolayca ayıklayabilirsiniz.7- Kiviyi kolayca soymak için kaşıktan yardım almalısınız :
Öncelikle kiviyi yatay olarak kesin ve bir kaşığı kabuğun etrafında döndürerek içini kolayca çıkarın.
8- Ananasın olgunlaşmış olup olmadığını anlayabilmek için ortasındaki herhangi bir yaprağı çekmelisiniz :Eğer yaprak kolayca çıkıyorsa ananasınız olgunlaşmıştır ve gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.9- Kesilmiş elma, avokado, patatesin kararmaması için onları limon suyu sıkılmış bir kap su içinde bekletmelisiniz :Limon suyunun içerisinde bulunan asidik özelliği sayesinde malzemelerin kahverengiye dönmesini engellemiş olacak.10- Kusursuz bir çırpılmış yumurta için tam pişmeden önce taze krema eklemeyi deneyin :

Çırpılmış yumurta pişmeye yakın içine bir yemek kaşığı taze krema eklediğinizde bu onun sıcaklığını dengeleyecek ve fazla pişmesini engelleyecektir.
11- Meyvelerin olgunlaşmasını hızlandırmak için onları kese kağıdı içinde bir muzla birlikte bekletmelisiniz : Olgunlaşmamış olan meyvelerin olgunlaşma sürecini hızlandırırken muzu kullanabilirsiniz. Bir muzu kese kağıdına koyun ve karanlık bir yerde saklayın.

Muzun içerisindeki doğal gaz sayesinde meyveleriniz kısa sürede olgunlaşacaktır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://www.youtube.com/watch?v=wHRXUeVsAQQ
  • https://www.buzzfeed.com/jesseszewczyk/gordon-ramsay-cooking-hacks?utm_term=.alPlla6GK#.vfXqqnwoV
İçerik Kaynakları :
  • https://www.youtube.com/watch?v=wHRXUeVsAQQ
  • https://www.youtube.com/watch?v=ZJy1ajvMU1k
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Gordon_Ramsay