Ana içeriğe atla

ÖLÜMDEN BAŞKA HER DERDE DEVA BİTKİ : ÇÖREK OTU


"Şu "ÇÖREK OTUNU" kullanmaya devam edin, çünkü onda ölümden başka her hastalığa ŞİFA vardır" 
(Sünen-i İbn-i Mace, C.9. H.no:3447)

Çörek otu, binlerce yıldır bütün dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Peki nedir çörek otunu bu kadar değerli  kılan şey? 
Tabi ki içerdiği vitamin ve minerallerdir. İnsan sağlığına şaşırtıcı şekilde sağladığı katkı ve hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılan çok zengin ve güçlü vitamin ve mineral deposudur. Vitamin olarak; A, H, C, B1, B2 ve B6 içerir. Mineral olarak; Selenyum, çinko, magnezyum içeren çörek otunun içerdiği en önemli bileşim ise thymol türevidir.


ÇÖREK OTU NASIL KULLANILIR?

Yüze kan ve canlılık için, çörek otu her sabah kuru üzümle yenilirse şifa verir.
Basur için, çörek otu yakılarak elde edilen külü acı kavun suyu ile merhem haline getirilir. Basura sürülür.

Diş ağrısı için, çörek otu sirke ile kaynatılarak gargara yapılırsa fayda sağlar.
Kulak ağrısı ve ağır işitmelerde, çörek otu toz haline getirilir sakız ağacı tohumunun yağı ile karıştırılıp kulağa 3 damla damlatılırsa fayda sağlar.

Şeker hastalığında, 1 kaşık süzme yoğurt üzerine toz halinde 1 çay kaşığı çörek otu, 1 çay kaşığı kekik konur yemeklerden sonra yenirse fayda sağlar.

Şişlik ve gaz gidermek için, çörek otu ekmeklere, keklere katılıp yenilirse fayda sağlar.
Balgam ve bronşit için, çörek otu balla karıştırılıp yenirse soğuktan meydana gelen öksürük, balgam, nefes darlığına fayda sağlar.

Alerjik bronşit için, çörek otu toz haline getirilir. Keten tohumu kavrulur toz haline getirilir 15 gr balla karıştırılır, içerisine 1 çay kaşığı karabiber konur, 1 limon sıkılır, sabah akşam 1 çay kaşığı yenilir.

Baş ağrısı için, çörek otu tütsüsü buruna çekilirse nezleye ve başağrısına iyi gelir.

Böbrek ve mesanedeki kumlar için, çörek otu ile bal şerbet yapılarak içilirse fayda sağlar.
Bağırsak kurtları için, çörek otu sirke ile kaynatılıp aç karna içilirse bağırsaklardaki ve karındaki kurt, parazit ve solucanları öldürür.
Saç dökülmesini önleyici, çörek otu, defne tohumu, kekik, ısırgan tohumu beraberce kaynatılır bu su ile başa masaj yapılır, baş yıkanır.
Sivilce, siğil, uyuz yaralarına, müzmin şişliklere ve sert şişlik için, çörek otu toz haline getirilir sirke ile merhem yapılıp hastalıklı cilde sürüldüğünde fayda sağlar.
Siroz için, çörek otu hafifçe kavrulur toz haline getirilir. 1 çay kaşığı çörek otu, yarım tatlı kaşığı balla ağza alınır yavaş yavaş emilerek yenilir.


Nazara karşı, çörek otunu üzerinde taşımak çok fayda sağlar.
Astım için, çörek otu balla macun yapılım yenmeye devam edilir. Çörek otu kaynatılıp buharı ile her gün 10-20 dakika derin nefes alınıp verilir.


Bu önemli bilgileri daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar :
  1. https://allwellness.files.wordpress.com/2013/06/black-cumin-seed.jpg
  2. http://humannhealth.com/wp-content/uploads/2013/03/Black-Cumin.jpg
İçerik Kaynakları :