Ana içeriğe atla

TURP GİBİ OLMAK İÇİN SOFRANIZDAN EKSİK ETMEMENİZ GEREKEN SEBZE : TURP

HER GÜN AZ DA OLSA ÇİĞ "TURP" YEMENİN FAYDALARI
Turp C vitamini, folik asit ve potasyum açısından zengindir. B2 ve B6 vitaminleriyle magnezyum, bakır ve kalsiyum için de iyi bir kaynaktır. 
Ve bakın nelere iyi gelir...


Pek çok çeşidi bulunan turp çiğ olarak tüketilen ve oldukça sağlıklı olan bir sebzedir. Kara turp, kırmızı ve siyah turp olarak pek çok çeşidi bulunmaktadır. 

Turp lif oranı açısından en zengin besinlerden birisidir. Bununla birlikte yemeklerin yanında her gün az bir miktar da olsa tüketilmesi önerilen turp özellikle sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır.

Turpun Faydaları

-Karaciğer için en sağlıklı ve faydalı besinlerden birisidir. Özellikle karaciğerin kuvvetlenmesi için ihtiyacı olan bileşenler turpta fazlası ile bulunmaktadır. Bununla birlikte sarılık hastalığı için de şifa kaynağıdır.
-Solunum yolu hastalıklarında tedavi edici bir özelliği vardır. Özellikle turp suyunun öksürüğü oldukça hızlı bir şekilde geçirdiği bilinmektedir.


-Kabızlığa çok iyi gelmektedir. Sindirim sistemini düzenlediği için yemeklerden sonra şişkinlik olmasının da önüne geçmektedir.
-Yemekler ile birlikte tüketildiğinde iştah açar.
-Mikrop öldürücü bir özelliği vardır. Gerek turp gerekse turp suyu bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
-Diş eti sağlığı için çok etkilidir. Diş etlerindeki bakteri ve mikropların giderilmesinde anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte ağız içindeki yaralarında iyileşmesine yardımcı olur.
-Kalp ve damar sağlığında oldukça etkilidir. Kansere karşı koruyucu bir özelliği olduğu bilinmektedir.
-Cilt bakımı için de oldukça faydalıdır. Özellikle soluk ciltlerde uzun süreli kullanımda canlılık ve tazelik katacaktır.
-Sivilce ve egzama için tedavi edici bir özelliği vardırBu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • http://www.seriouseats.com/images/2015/05/20150519-hey-chef-radishes-shutterstock.jpg
  • https://maxpull-gdvuch3veo.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2015/10/black-radish.jpg
  • http://demandware.edgesuite.net/sits_pod38/dw/image/v2/ABAQ_PRD/on/demandware.static/-/Sites-masterCatalog_Burpee/default/dw91ade57a/Images/Product%20Images/prod001932/prod001932.jpg?sw=322&sh=380&sm=fit
İçerik Kaynakları :
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Radish
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/health-benefits-of-radish.html
  • http://foodfacts.mercola.com/radish.html