Ana içeriğe atla

YORGUNLUĞUN İLACI : HURMA


YORGUNLUĞA KARŞI HURMA TÜKETİN! 
Sadece Ramazan ayında değil, bu mucizevi meyveyi hayatınızdan 1 gün bile çıkartmayın. 


Yorgunluğun doğal ilacı : HURMA! Uzmanlar, kendisini yorgun hisseden kişilere bol bol “hurma tüketin” tavsiyesinde bulunuyor. Bilimsel çalışmalar hurmanın vücuda sayısız faydasını gün ve gün ortaya çıkartıyor.
Kişi kendisini yorgun hissettiğin de, özellikle de beyin yorgunluğu oluştuğunda hurma sizin en büyük ilacınız.

HURMANIN SAYMAKLA BİTMEZ DİĞER FAYDALARI :

Hafızaya Faydalıdır:  Hurma, beyin hücrelerinde meydana gelen hasarların giderilmesinde ve yaşlılığa bağlı diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bunun için hurmayı yanınızdan asla eksik etmeyin. Sıklıkla tüketmeye özen gösterin.
Hurmanın Diyabet Ve Yüksek Tansiyona Faydaları: Hurmanın eski çağlardan buyana Arap Yarımadası’nda diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarını tedavi edici özelliği olduğu biliyordu. Bu özelliğinden dolayı uzmanlar tarafından yüksek tansiyon ve diyabet şikayetleri olan hastalara günümüzde de tavsiye edilmeye başlandı.


Şeker Seviyesini Dengeler: Hurmanın şeker seviyesini önemli derecede ayarlamayı başaran en önemli besinlerden biridir.
İçersindeki şeker türü vücuda dinginlik, enerji ve bol miktarda ısı sağlamaktadır.  Bu şeker glikoz olmadığı için vücuda bir zararı yoktur. Hatta tam tersine birçok açıdan faydalı olduğu görülmüştür.

Hurmanın Anemi Hastalığına Faydaları:  Hurmada bol miktarda demir vardır. İçerdiği demir, kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini dengeler. Bu durum özellikle hamilelik döneminde olan kadınlar ve gelişmekte olan çocuklar için çok önemli.

Gözleri Kuvvetlendirici Özelliği Vardır: Hurmanın çok zengin bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini gözlerin en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden birisidir.
Düzenli olarak hurma tüketimi göz sağlığını ve göz sinirlerini korur. Görme bozukluklarının önüne geçer.

Kemiklere Faydalıdır:  Hurma bol miktarda kalsiyum ve fosfat içerir. Bu sayede kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.


Ruh Sağlığını Korur: Hurmanın yine bol miktarda içerdiği magnezyumun sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.
Damar Sertliği ve Kolesterole İyi Gelir:  Hurma içerdiği zengin vitamin ve besin kaynaklarıyla özellikle damar sertliği hastalıklarına karşı çok etkili bir meyvedir. Ayrıca kalp damar hastalıklarına yakalanma oranını düşürür.


Çocuk Gelişimine Ciddi Katkı Sağlar: Hurmanın antiseptik özelliği yaraların iyileşmesini hızlandırır.  Bununla birlikte potasyum deposu da olduğundan, çocukların gelişimine çok önemli katkılar sağlar.
Sindirim Sistemine Faydalıdır: Hurma bolca lif ve şeker içerdiğinden, sindirim sistemi için de önemli faydalıdır.

Cilt Sağlığını Korur:   Hurma antioksidan ve besleyici özelliğinden dolayı cilde sadece sağlıklı bir görünüm kazandırmaz. Aynı zamanda cilt üzerinde meydana gelen tahrişleri giderir, hücreleri canlı tutar.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
 • http://muslimgirl.com/wp-content/uploads/2016/10/Hurma-Diyeti-ile-Sizde-Zay%C4%B1flay%C4%B1n.jpg
 • http://www.foodofy.com/wp-content/uploads/2015/06/dates-2.jpg
 • http://cdn2.stylecraze.com/wp-content/uploads/2013/04/17-Amazing-Benefits-Of-Dates-For-Skin-Hair-And-Health.jpg
 • http://watchfit.com/wp-content/uploads/2016/03/health-benefits-of-dates_1.jpg
İçerik Kaynakları :
 • http://www.nutrition-and-you.com/persimmon-fruit.html
 • http://wiki-fitness.com/persimmon-fruit-health-benefits-and-nutrition-facts/
 • http://www.healthbenefitstimes.com/health-benefits-of-persimmons/
 • http://mediterraneanturkishfoodpassion.blogspot.com.tr/2009/11/persimmons-hurma.html
 • http://ajmal-mahdee.blogspot.com.tr/2007/12/kaki-persimmon-hurma-fruit-health.html
 • http://www.dietoflife.com/the-amazing-health-benefits-of-dates/
 • https://tr.pinterest.com/yogiyousef/date-facts-dadel-feitjes/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar