Ana içeriğe atla

YAĞ YAKAN EN ETKİLİ MEYVELERDEN BİRİ : GOJİ BERRY


BU MEYVE YAĞ YAKIYOR, NASIL MI?

Himalayalar'da bulunan goji berry, Çin, Moğolistan ve Tibet’te 6000 yıldır kullanılan bir meyve... Sağlığa birçok faydası olan goji berry, ülkemizde kurt üzümü olarak biliniyor. 


Kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve; Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor. Tibetliler ise yüzlerce yıldır goji üzümünden yapmış oldukları ilaçları kolesterol ve kan basıncını düşürmek için kullanmışlar.

Bir ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen goji; hafızayı güçlendirir, kansere karşı vücudu korur ve tümör büyümesini engeller.
Fazla yağlardan kurtulmaya yardımcı olur, böbrek, karaciğer gibi hayati organlarımızı korur ve de güçlendirir. Bitmedi! Kas ve kemik güçlenmesi için oldukça etkilidir.

Sağlıklı bir yaşam için goji berry tüketmek şart oldu. O zaman goji berry çayı demleyelim!

Yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı goji meyvesi kaynayan suya atılır. Birkaç dakika su içinde kaynatıldıktan sonra 10 dakika kadar kısık ateşte demlenmesi beklenir.
Demlenen çaydan goji meyveleri süzülerek servis edilir. Suda şişen goji berry meyveleri ise buzdolabında soğutularak tüketilebilir. Yazın goji çayı soğuk soda ile karıştırılarak tüketilebilir. Goji çayının bilinen bir yan etkisi olmamasına rağmen günde 3 bardaktan fazla tüketilmemesi önerilir.

Peki goji berry nasıl zayıflatıyor?

Goji berry içeriğindeki şeker, glikozla karşılaştırıldığında kan şekeri seviyesini çok daha az yükselten Polisakkaritlerden oluşur. Glikoz (Üzüm şekeri) ile karşılaştırıldığında karbonhidrat içerikli besinlerin öğütülmesinden sonraki kan şekeri artışını gösterir.
Bazı karbonhidratlar diğerlerine göre daha kolay parçalanıp kana aktarılabilirler. 29'luk bir glisemik değer ile goji berry yüksek oranda şeker barındırmasına rağmen, kolayca parçalanan alan içinde yer alır. Böylelikle yapay tatlandırıcı (Aspartam, splenda) kullanmanıza gerek kalmaz.


Şeker ihtiyacımızı karşılayan bu meyve kilo vermeyi kolaylaştırır. Goji berry ağzınızın tatlanması ve açlık hissettiğiniz durumlarda, düşük glisemik değere sahip son derece sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalıktır.
Açlık ve şeker ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacaktır. Böylelikle bu meyve, zayıflama konusunda size destek olacaktır.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • https://i.cnnturk.com/ps/cnnturk/75/630x0/56f00124f0dc1e31c88c396a.jpg
  • http://www.valebio.com/themes/lab_accessoriesstore_1/tinymce/images/goji_berries.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://draxe.com/goji-berry-benefits/
  • http://www.healthline.com/health/goji-berry-facts
  • http://www.webmd.com/diet/goji-berries-health-benefits-and-side-effects
  • http://www.huffingtonpost.ca/2014/03/28/goji-berry-benefits-_n_5044948.html
  • http://yemek.mynet.com/bu-meyve-yag-yakiyor-nasil-mi-1148719