Ana içeriğe atla

SAĞLIK İKSİRİ : KARADUTUN FAYDALARI


MEĞER 1 AVUCU NELERE KADİRMİŞ! İŞTE VİTAMİN DEPOSU KARADUTUN SİZİ ÇOK ETKİLEYECEK FAYDALARI

Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açan karadutun faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği vitamin ve minarellerle sağlık saçarken, sayısız rahatsızlıklara da iyi geliyor.Karadutun ekşi ve tatlı olarak iki türü vardır. Ekşi olan oldukça karakteristik bir meyvedir. Sert ve mayhoş bir tadı vardır. Şurup yapımında daha çok tercih edilen de bu türüdür.Tatlı olan ise normal dut tadına çok yakındır. Sadece rengi beyaz değil koyu siyahtır. Her iki türünü de toplarken ve yerken dikkat etmek gerekir, çünkü suyu son derece bulaşıcı ve zor çıkan bir lekedir.

Mevsimi çabuk geçen bir meyvedir. Yaz aylarının sonlarına doğru olgunlaşır. Bu az bulunan meyvenin bir çok faydası vardır. Özellikle bazı hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılırır.Yaz mevsiminde tezgahları süsleyen ve görüntüsüyle insanları cezbeden karadut, antioksidan özelliğiyle yaşlanmayı geciktiriyor.Özellikle haziran ayında pazarlarda bulunan ve çocuklar tarafından toplanarak satılan dut, şifa kaynağı olmasının yanı sıra cildin taze ve diri kalmasını da sağlıyor.Uzmanlar, birçok sağlık sorununa şifa özelliği nedeniyle bolca dut tüketilmesini tavsiye ediyor. Karadutun vitamin ve mineral değerinin yüksek olduğunundan, bağışıklık sistemini güçlendirir.Dut kansızlığa, ağız ve diş sağlığı sorunları ile canlı saçlar için de çok yararlı bir meyvedir.


Yaşlanmayı geciktirir

“Dut, ağız yaralarına, kansızlığa iyi gelir. Kalbi korur, vücuda kuvvet verir. Yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olur. Ağız ve bademcik iltihabı, diş eti hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır.

Mide ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. En önemlisi de yaşlanmayı geciktirerek cildin daha taze ve diri kalmasını sağlıyor.”

İşte bir bakışta karadutun diğer faydaları;

Ağız ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder.
Kanı temizler, kan basıncını düşürür. Bu yüzden özellikle anemi hastalarının kullanması tavsiye edilir.Mide salgılarını arttırır, sindirim sistemini düzenler. Kronik gastrit tedavisinde kullanılır. Çok güçlü antioksidanlar içeren karadut, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Halsizliği giderir, aşırı yorgunluğu önler, uykusuzluğa iyi gelir.
Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • http://skincareskinproducts.com/wp-content/uploads/mulberry-black.jpg
  • https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/82/50/b8/8250b850921ad62ad6c22bc29df01a23.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/mulberries.html
  • http://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-mulberries/#gref
  • http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-357-black%20mulberry.aspx?activeingredientid=357&activeingredientname=black%20mulberry