Ana içeriğe atla

SIFIR KALORİ AMA ŞEKERDEN DAHA TATLI


SIFIR KALORİ AMA ŞEKERDEN DAHA TATLI

Yapılan araştırmalar diyabet hastaları için bir umut olduğunu ortaya çıkardı.


Evet kesinlik ile yanlış okumadınız. Hem sıfır kalori içeren hem de şekerden tam olarak 15 katı daha fazla tatlı olan bu bitkinin adı Şeker Otu.
Ülkemizde yaklaşık olarak 3 sene önce özel bir çay firması tarafından deneylerine başlanan bu bitki artık son aşamalarına gelinip, ülkemizde artık satışa hazır hale gelmek üzere.


Ana vatanı Arjantin, Paraguay, Amerika Birleşik Devletleri olan bu bitki bir çığır açmak üzere. Yapılan test ve analizlere göre şekere oranla tam 15 kat daha fazla tatlı olduğu resmen tespit edilmiş durumda.

Protein ve kalori bakımından sıfır değerler elde edilen bitki ile birlikte işlenmiş şekerin insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri tamamen ortadan kalkıyor. Şeker besini insan vücudunun olmazsa olmaz değerlerindendir.


Tükettiğimiz birçok doğal üründen bünyemizin insan ihtiyacı kadarını zaten temin ediyoruz, fakat kimyasal işlemlere maruz kalan şeker insan sağlığına çok büyük zararlar vermektedir. En başta toz şeker haline getirilmiş olan şeker, GDO içermektedir.

Sadece toz şeker olarak değil, bal, mısır şurubu gibi halleri de bir şekilde insan vücuduna hasar vermektedir. Vücudumuz çok yüksek miktarda işlenmiş şekeri hiçbir şekilde kaldırmaz, konu itibari ile şeker otu hem bünyemize yararlı olma konusun da, hem de şekerden daha tatlı olması sebebi ile birçok sağlık sorununda önüne geçmiş olacak. 1 sene sonra imalata geçilip halk ile buluşacak olan şeker otu merak ile beklenilmekte.


Şeker otu maddi açıdan bakılacak olunursa, Doğu Karadeniz Bölgesine yeni bir nefes olması bekleniyor.

Maliyet olarak ta çok düşük rakamların söz konusu olduğu, insan sağlığı açısından toz şeker ve diğer işlenmiş şeker ürünlerin yanı sıra kalori ve protein içermemesi, toz şeker üreticilerinin canını sıkacak gibi görünüyor.


Çayın yanında yeni bir dost bulundu demek yanlış olmaz herhalde. Artık şeker hastaları da çaylarına, kendilerine dokunmayacak hem de ağızlarını tatlandıracak şeker otu sayesinde daha keyifli çaylarını yudumlaya bilecekler.


Şeker otu nasıl tüketilir?

Yapraklarını kurutarak ya da çiğ tüketebilirsiniz. Kurutulmuş yaprakları bir havan yardımı ile toz haline getirip istediğiniz içecek ile kullanabilirsiniz.

Şeker Otu Faydaları Nelerdir?


 1. Şeker otu cildi besler,sıkılaştırır ve kırışıklıkları düzeltir.Cilt bakımı için bir maske olarak da kullanılabilir.
 2. Dermatit etkisi sayesinde sivilcelere iyi gelir ve sivilceleri azaltmak için kullanılabilir.
 3. Şeker hastalığı(diyabet) tedavisinde yardımcı rol oynar.
 4. Yüksek tansiyon hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.
 5. Kabızlık, depresyon ve asabiyete karşı iyi etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 6. Bağırsak ve mide florasını korur.
 7. Asit alkali dengesini sağlar ve korur.
 8. Bilinen ve rastlanılan herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
 • http://www.howtogrowstuff.com/wp-content/uploads/stevia1.jpg
İçerik Kaynakları :
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Stevia
 • http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/herbs/stevia-plant-zm0z13fmzkin
 • http://www.nutrition-and-you.com/stevia-plant.html