Ana içeriğe atla

KULAK ÇINLAMASI NEDEN OLUR? TEDAVİSİ NEDİR?

Kulak çınlamasını hafife almamak lâzım.

Kulak çınlaması ile ilgili bâtıl inanışlara kadar dayanan yalan yanlış düşüncelerin aksine, kulak çınlaması ciddi boyutlar da sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. 


Ciddi sayılabilecek kulak çınlamalarının nedenlerinin en başında uzun süreli telefon ile konuşmak ya da çok yüksek sesle müzik dinlemek geliyor.

Çok sık rastlanmasa da kulak çınlamasının sebebi de beyinde oluşan tümör de neden olabilmekte. Tıpta kulak çınlamasına ‘’TİNTİNUS’’ adı verilmektedir. Beyin veya kulak içindeki normal olmayan, hışırtı, cızırtı, su sesi gibi ya da bariz çınlama seslerine ‘’TİNTİNUS’’ ismi verilir. Ülkemiz de her 3 insandan 1 isi kulak çınlaması problemi yaşamaktadır.Teknoloji çağında olduğumuz gerçeği ile bu tarz rahatsızlıklar hat safhaya ulaşmış durumda. Dakikalar boyunca telefon ya da radyasyon yayan cisimler ile irtibat hâlinde olmak, saatlerce kulağımızı sağır edecek kadar yüksek sesle müzik dinlemek, kulak çınlaması şikayetine zemin hazırlamaktadır.

Bu ve bunun gibi nedenler ile kulak çınlaması yaratan sıkıntılar, birkaç küçük tedavi yöntemi le atlatılabilir. Fakat ne rahatsız edecek seviye de müzik dinliyor nede uzun süre telefon ile ilgilenmiyorsanız bu durum araştırma ve muayene gerektirmektedir.


Sebebi ise beyinde büyük bir problem yaratan tümör olabilme riski taşımaktadır.

Kulak çınlaması beyin tümörünü işaret ediyor olabilir mi?

Birazdan belirteceğimiz konular ile ilgili kendinize uyan veya tanıdığınız kimselerden duyuyor iseniz hiç beklemeden doktora müracaat etmeli, ettirmelisiniz. Kulak içi çınlamalarınız küçük ve gel git seviyesinde başlayıp zaman ile şiddetli bir hâl alıp sizi rahatsız etme durumuna ulaşmış ise bu durum tümör belirtileri arasına girmektedir.

Çınlama kafa tasını zorluyor, baş ağrılarınıza hiçbir yöntem fayda etmiyor konumda ise ilk durağınız doktorunuz olmalı. Çınlama ile birlikte mide rahatsızlıkları, midenizin olur olmaz bulanması, belirli ya da belirsiz zamanlar da kusmalar meydana geliyorsa bu durumda tümör belirtileri arasına girmektedir.

Tansiyon olarak zannettiğiniz baş dönmeleri, olamadık zamanlarda sizi zor duruma sokan dengesizlik halleri beyin tümörü sinyalleri vermektedir. Kulak çınlaması sorunun artık duyma beceriniz de azalma ve eskisi kadar duyamama şikayetlerine varıyor ise buda belirtiler arasında kendine yer bulmaktadır.

Yolda yürürken veya herhangi bir hareket halindeyken dengeniz de bozukluklar meydana gelmeye başladı ise ve bu durum kulak çınlaması sonrasın da gerçekleşiyorsa en yakın zamanda konusunda uzman beyin cerrahlarından randevu alınıp muayene olmanız şiddet ile tavsiye edilmektedir.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • https://suntimesmedia.files.wordpress.com/2017/03/thinkstockphotos-494214738.jpg?w=763
  • https://i.ytimg.com/vi/fIAjJogJ0cs/maxresdefault.jpg
  • http://www.glennwatson.com.au/img/165.jpg
  • https://i2.wp.com/www.healthbeautyaid.com/wp-content/uploads/2016/03/How-to-get-rid-of-tinnitus.jpeg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/symptoms-causes/dxc-20180362
  • http://www.medicalnewstoday.com/articles/156286.php
  • http://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-tinnitus-basics