Ana içeriğe atla

LAVANTANIN FAYDALARI NELERDİR? LAVANTA NASIL KULLANILIR?


* Karaciğer organına mükemmel denebilecek faydaları bulunmaktadır. Lavanta Kürü uygulaması, karaciğer organının yenilenmesi ve karaciğer yetmezliğine karşı beslenme desteği sunması açısından tercih edilir. ( Uygulamadan önce doktor tavsiyesi alınması önerilir. ) Ayrıca lavantanın bir tedavi şekli olarak siroz hastalığının ilk aşamasında başarı ile uygulandığı bilinmektedir. Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarında da lavanta bitkisi destekleyici kür olarak kullanılabilmektedir.
* Ayrıca, lavantanın cinsel gücü arttıran bir afrodizyak bitki olduğuna inanılmıştır. Bu etkisinden faydalanmak için lavanta yağı, bir kaç damla kadar yemeklere eklenebilir.

* Uykusuzluk problemi çekenler için yine yastığa bir iki damla lavanta yağı damlatmanın çok iyi geldiği ve rahat bir uyku sağladığı tecrübe edilmiştir.

* Gerek lavantanın kokusu gerekse çay olarak tüketiminin sakinleştirici ve antidepresan etkilerinin olduğu bilinmektedir.
* Baş ağrısı problemlerinde ve diğer ağrı türlerinde lavantanın ağrı azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

* Lavanta kesesi evlerde çokça kullanılan doğal bir oda parfümüdür ve aynı zamanda böcek kovucu olarak bilinir. Pek çok evde özellikle elbise dolaplarında veya mutfak tezgahlarının altlarında bu keselere rastlamak mümkündür. Ayrıca evde lavantayı yetiştirmek çok basittir. Bir saksıya ekeceğiniz tohumlar ile kısa zamanda yetiştirmek mümkündür. Bir avuç lavanta su ile bir süre kaynatıldığında eve mis gibi bir koku yayılacaktır. Lavantanın kokusu, evdeki kokuları keser ve havayı temizleyici özellikleri bulunmaktadır.
* Lavanta, hem cilt hemde saç derisi için doğal bir dezenfektan veya mikrop kırıcı etkisi göstermektedir.Lavanta çayı soğuduktan sonra elde edilen bu çay cilde uygulanır yada cilt bu su ile yıkanırsa sivilce problemlerine iyi geldiği ,bu su ile saçlar yıkanırsa saç dökülmelerine ve saç problemlerine iyi geldiği söylenmektedir.
* Vitiligo hastalığını önler ve sedef gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

* Doğum sonrası perinal sancılara karşı da etkilidir.
* Bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluk varsa aynı şekilde yastığının altına bir miktar tülbent veya kese içinde lavanta konabilir.

* Lipom denen bazı insanların ciltlerinde görülen şişkin yağ bezelerine karşı çok etkilidir.

* Alerjik rinit hastalığı olanlar lavanta çayı içebilir.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır ?

Bir su bardağı suya, iki çay kaşığı lavanta konur ve kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır. 10 dakika kadar demlenir ve süzülerek ılık vaziyette içilebilir. Ayrıca bu çay, hem cilt hem de saç bakımı için kullanılabilir.
Hepatit B ve C için lavantanın 4 dakika, karaciğer yağlanması için 10 dakika, karaciğer yetmezliği içinse 15 dakika kaynatılması gerekir. ( Kaynak: İbrahim Saraçoğlu )

Lavanta yağı da, bu amaçlar için kullanılmakla birlikte bu bitki ve bu bitkini yağı; parfüm, jel, sabun yapımında kullanılmaktadır.
Lavanta yağı kokusu böcekleri çok rahatsız etmektedir. Lavanta yağı kokusu sivrisinek, tatarcık ve kelebekler gibi böcekleri uzak tutmaktadır. Bir miktar deriye sürülmesi dahi bu böcekleri uzak tutabilir.Ayrıca böcek ısırıklarında bu yağın bir miktar uygulanmasının oluşacak acıyı azaltacağı iddia edilmiştir.
Lavanta yağı sinir ve anksiyete sorunları için mükemmel bir tonik etkisi gösteren sakinleştirici kokusu vardır. Bu nedenle, migren, baş ağrısı, depresyon, gerginlik ve duygusal stres tedavisinde yararlı olabilir. Ayrıca zihinsel aktiviteyi arttırdığı bilinmektedir.

Lavanta yağı yaygın boğaz enfeksiyonları, grip, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit, tonsillit ve dahil olmak üzere çeşitli solunum problemleri için kullanılmaktadır. Yağ buharı biçiminde kullanılır ya da boyun, göğüs ve ense üzerine uygulanır. Aynı zamanda, genel olarak soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılan çok sayıda püskürteç ve soluma cihazlarına ilave edilir. Lavanta esansiyel yağı uyarıcı niteliği de iyileşme sürecini hızlandırır ve vücudun doğal balgam ve diğer istenmeyen malzemeyi ortadan kaldırmamıza yardımcı olur. Lavanta yağı buharı da solunum yolu enfeksiyonlarına karşı antibakteriyel etki gösterebilir.
Ciltteki sivilcelere karşı çok başarılı uygulanan lavanta, ayrıca saç sorunları özellikle bit gibi sorunlarda destekleyici ve iyileştirmeyi hızlandırıcı olarak etki gösterir.

UYARILAR:

Diğer pek çok uçucu yağlar gibi, gebe ve emziren kadınların lavanta esansiyel yağı kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edilir. Ayrıca diyabetli hastaların lavanta yağından uzak durması önerilir. Aynı zamanda çok hassas bir cilde sahip insanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı insanlar da lavanta yağı ortak veya aşırı kullanımı ya bağlı bulantı, kusma ve baş ağrısı meydana gelebilir.
Lavanta yağı oral yolla alındıysa belli bir seviyeden sonra vücutta ciddi zehirlenme belirtileri gösterebilir. Yutkunmada zorluk, bulanık görme, zor nefes alma, yanma gözler, kusma ve ishal ile karakterize ciddi sağlık komplikasyonlara neden olabilir

Sağlıcakla Kalınız….

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
 • http://static.wixstatic.com/media/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg/v1/fill/w_626,h_417/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg
 • http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/wp-content/uploads/2015/12/lavender-oil.jpg
 • https://draxe.com/wp-content/uploads/2014/04/lav-480x480.jpg
 • http://grappinchiropracticclinic.com/wp-content/uploads/2016/07/lavender-essential-oil-benefits.jpg
 • http://www.aspca.org/sites/default/files/lavender_facebook.jpg
İçerik Kaynakları :
 • https://draxe.com/lavender-oil-benefits/
 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-lavender-essential-oil.html
 • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-lavender-for-skin-hair-and-health/#gref
 • http://www.medicalnewstoday.com/articles/265922.php
 • http://articles.mercola.com/herbs-spices/lavender.aspx
 • http://yemek.mynet.com/kokusuyla-mest-eden-lavantanin-saglik-icin-8-faydasi-1148897

Bu blogdaki popüler yayınlar

Doktorları Şaşkına Çeviren Fayda - Oturma Odasına Soğan Koyunca

Odanıza Soyulmamış Soğan Koyun! Soyulmamış Kabuğuyla odanızda duran soğanın mucize etkileri Sonucu Sizi Oldukça Şaşırtacaktır. Sağlık uzmanları tarafından yapılan araştırmalar,da odanıza soyulmamış soğan koyarsak etkisine faydalarına şok olacağımızı çok şaşıracağınızı açıklıyorlar. Bu bulguları uzun yıllar önce bulan bir araştırmacı uzman doktorun başından geçen anılarını anlatalım sizlere. 1900 yıllarda, dünyanın pek çok yerinde özellikle de yoksul ve fakir ülkelerde grip salgını vardır. Bu grip salgının yaklaşık 30 milyon insanın ölümüne sebep olur. Bu rakamlar size çok uçuk gelse de alı yıllarda gelişmeyen teknoloji ve bir-çok ülkelerde yaşanan savaşlar nedeniyle yoksulluk sefalet ve süre gelen sağlıksız hayat almış başını gidiyordu.  O yıllarda görev yapan bir uzman doktor, yoksul halka köylerdeki çiftçi ailelerine yardım edebilmek için onları ziyaret gider. Gittiği bölgelerde Bütün çiftçileri bütün halkı tek tek dolaşır.  Ziyaret ettiği köylülerin çiftç…

Önümüzdeki 5 Yıl Seni Neler Bekliyor? Burç Burç Hazırlanmış Yıllık Yorumları (İnternet'te İlk ve Tek)

Koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, terazi, akrep, yay, oğlak, kova, balık burçları günlük, haftalık, aylık özel burç yorumunu her gün burdan takip edebilirsiniz. Yıllık burç yorumları ile burcunuzun o yıl ki durumunu ve diğer burçlarla olan ilişkilerini genel olarak takip edebileceğiniz bir yazı hazırladık. Burç burç önümüzdeki 5 yıla ait detaylı burç yorumlarınızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Haftalık burç yorumunun ardından günlük burç yorumunuz ayrıca yine paylaşılacaktır.

KOÇ BURCU: Şunu söylememiz gerekir ki, önümüzdeki yıl seni yepyeni başlangıçlara adım atarken görüyoruz. Zaten 2018 yılı çok şükür bitmek üzere. Sen bu yılı acısıyla tatlısıyla geride bırakarak, önüne bakmaya devam edeceksin. 2019 yılının en gözde burcu sizsiniz! Bütün önemli ve güzel gelişmeler bu yıl karşına çıkacak. 2019 yılının ikinci yarısında ise olacak tutulmalar ile birlikte kişisel finansal kaynaklarını korumak isteyeceksin. Bu belki bir birikim belki de bir mal varlığıdır. Tam olarak bilmiyoruz faka…

1 Yudumu Karaciğeri Yenilemeye Göbeği Dümdüz Yapmaya Yetiyor

Genç görünmenin temel mantığı büyük oranda iç organlarınızla alakalı bir durumdur. Hatta; alerji düzeyiniz, sivilceleriniz, fazla kilolarınız da bununla alakalıdır. Yanlış beslenmenin ve hareketsiz bir yaşamın sonucu vücutta serbest radikal ve toksik madde miktarı artmaktadır. Bu maddelerle savaşan besinlerin alınmaması ise başka bir boyuttur. bu çift etki, sizi bir olumsuz sürecin içine sokacaktır. Bu çift etkiden kurtulmanız için yapacağınız iş çok basit doğru beslenme tekniklerini uygulama! Sağlıklı ve işlevsel bir karaciğere sahip olmak için iki şeye ihtiyacımız var: sağlıklı bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları. Ancak, bu modern çağlarda ulaşmak ve elde etmek güçtür. Bir şekilde fast food ve sağlıksız ürünler yemeye mecburuz, çünkü işyerinde daha fazla yemek yapmaya veya kalmaya vakit yok, bu yüzden toksinlere maruz kalıyoruz. Karaciğerimiz her zaman korunmalıdır çünkü çalışmaları bizim için hayati önem taşımaktadır. Bunu başarmak için, sık sık onu …

Tam Tespit - Doğduğun aya göre kişilik analizi

Bize doğduğun ayı söyle sana nasıl biri olduğunu söyleyelim. Bu analizler ile kişiliğine dair farklı bir şeyler öğrenmen mümkün! Doğduğun ay senin hakkında çok fazla şey anlatıyor. Bilim insanlarının hazırladığı bu test ile doğduğun ayı seç ve detaylı kişilik analizi sonrasında kendini yeniden keşfet! Dünya bize kim olduğumuzu söyleyen ipuçlarıyla dolu. Üzerimizde güneş burcumuz ve yükselenimiz kadar önemli etkisi olan bir başka değişken de hangi ayda doğduğumuz. Aynı burçtan olduğumuz biriyle aramızdaki farklılıkları ayrı aylarda doğmuş olmamız açıklayabilir. **OCAK**Ocak Doğumlu Bayanlar**Her daim genç kalmayı başarır.Soğuk görüntüsünün ardında güçlü çekiciliği ve gizli şehveti vardır.Yaş tahtaya ayak basmaz.Sadakatli, kadirşinas, sevdiklerini yarı yolda bırakmaz.Erkeğini yüceltir, saygın bir yere getirmek için mücadele eder.Yeri geldiğinde tüm yükün altına elini koyar.Tutumludur.Doğal terbiyesi, nezaketi, ciddiyeti ve dürüstlüğü vardır.Mütevazıdır.Ortama, kişiye, duruma gör…

Dizleri İyileştiriyor ve Kemikleri Yeniden Doğmuş Gibi Yapıyor -

İltihaplı eklemler, romatizmal hastalıklar, bademcik iltihabı, kuru egzama, topuk dikeni ve onlarca hastalığa şifa! Eklem ağrıları günümüzün en çok karşılaşılan rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Hayat fonksiyonlarını tam olarak etkilemese de, ağrılı süreçleri sebebiyle kişinin gündelik işlerinden tam verim almasına engel olur. Büyük eklemler olarak adlandırılan bilek, omuz, bel veya boyun, diz eklemleri gibi bölgelerde meydana gelen rahatsızlıklar oldukça önemli ve mutlak suretle dikkat edilmesi gereken rahatsızlıkların başında gelmektedir. Eklem ağrıları tedavisi ile alakalı herhangi bir müdahale yapılmadığı taktirde ağrılar zamanla artmaya başlar ve sizlerin yaşam standartlarını olumsuz etkiler. Eklem ağrılarının belirtisi ise ilk aşamada ara sıra gözlemlenmekle beraber, zamanla şiddetini ve sıklığını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra diğer belirtileri; Kişide hareket bozuklukları sorunu ortaya çıkar. Eklemlerde şişlik ve sertlik gibi sorunlar meydana geli…

‘Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem

Bebekler hariç bütün yetişkinlerin hayatının belli bir bölümünde dişinde plaklar oluşmuştur. Kötü görüntü oluşturan plaklardan kurtulmak epey pahalı olabiliyor. Doğru yöntemi bilirseniz para harcamanıza gerek kalmıyor. Evinizde bulunan malzemelerle diş plaklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir de bunun bilimsel olarak kanıtladığını söylemiş miydik? Malzemeler : 1 — Tuz Sofra tuzu işinizi görecektir. Bir çay kaşığı yeterli. Hemen küçük bir kaba koyun. 2 — Karbonat Tuza, iki çay kaşığı da karbonat ekleyip güzelce karıştırın. 3 — Su Bir çay kaşığı suyu ekleyip karıştırın. Karışım, diş fırçasına koyulabilecek sertlikte olmalı. Nasıl ve Ne Sıklıkta Fırçalamalı? Ev yapımı diş macununuzla dişlerinizi üç dakika boyunca fırçalayın. Sonra ağzınızı çalkalayın! Hepsi bu kadar! Dişlerinizde plak oluşmaması için ayda birkaç kez karışım ile dişlerinizi fırçalayın. Tüyo: Karışımın dilinize gelmemesi için özen gösterin. Aksi halde dilinizde istenmeyen bir tat …

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor Vücudumuzdaki en önemli hormon bezlerinden biri olan tiroit bezi bütün metabolizmamızı düzenler yani eğer kilo alamama veya verememe gibi bir sorununuz varsa tiroidle alakalı olması yüksek ihtimaldir. Tiroit beziniz gereğinden az hormon salgıladığında hipotiroidizm adı verilen durum ortaya çıkar. Bugün size vereceğimiz içecek tarifi sayesinde bu sorundan kurtulacaksınız. Metabolizmanızın hızını düzenlemenin yanında, tiroit hormonu solunum, kolestrol, kalp sağlığı, beyin fonksiyonları ve vücut sıcaklığı gibi çeşitli ve hayati konularda görev alır. Eğer hipotiroidi hastasıysanız mutlaka birazdan vereceğimiz belirtileri taşıyorsunuzdur. Örnek olarak; kısırlık, obezite, eklem ağrıları, damar iltihaplanması gibi sorunlar yaşıyorsanız vereceğimiz tarif sayesinde sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Hipotiroidi Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Cinsel isteksizlikSaç kaybıDepresyonSoğuk havalarda…

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek. Nasıl mı? Kırışıklar için Bal ve Yumurta Sarısı Maskesi. Her yaş grubuna hitap eden bu maske düzenli ve sürekli yapılması gerekmektedir. Ve bu şekilde etkili ve kalıcı çözüme kavuşulabilir. Gerekli Malzemeler: Bir adet yumurta sarısı İki yemek kaşığı çiçek balı Yumurta sarısını ve çiçek balını cam bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze yedirerek sürün. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın. Bu maskeyi uygulamadan önce gözeneklerin açılması ve cildin gevşeyip maskenin içerilere daha iyi nüfuz emesi için öncesinde yüz buharı yapmanızda fayda olacaktır. Yumurta Sarısı Bal Maskesi Ile Kırışıklıklarınızı Azaltın. Zengin Içerikli Bu Maske Tarifi Ile Cildinizdeki Kırışıklıkları Azaltarak Daha Canlı Bir Görünüş Elde Edebilirsiniz. Uygulanışı Ve Hazırlanışı: Elinizdeki tüm malzemeleri cam bir kapta mikser yardımı ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürün v…

Doğum Gününüz Karakteriniz Hakkında Çok Şey Söylüyor

Hangi tarih de doğduğun senin hakkında o kadar çok şey söylüyor ki...1 Ocak-10 Ocak tarihleri arasında doğanlar: Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan. Sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan yana olan. Başarılı olmayı isteyen ve rahat, güvende yaşamayı arzulayan. Gayet kibar ve nazik. Doğru ve dürüst davranan. Başarısızlığa tahammülü olmayan, sevgiye önem veren. Takdir edilmekten hoşlanan, yeniliklere açık, bulunduğu alanda parlamak isteyen.Kimi zaman coşkulu bazen karamsar olabilen. Fakat asla pes etmeyen, direnen. 11 Ocak-19 Ocak tarihleri arasında doğanlar: Son derece mantıklı, becerikli, akıllı, sözünde duran eğitim hayatına önem veren öğrendiklerini kolay kolay unutmayan aklını ve yaratıcı hünerlerini kolaylıkla hayata geçirebilen neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu iyi ayırt edebilen mantıklı gerektiğinde sert konuşabilen aynı anda birden fazla konuda bilgi sahibi olabilen gözlem gücü yüksek, iş hayatında ba…

Evinize Bolluk Bereket Getiren 8 Şey -

Evin bereketli olmasının sağlamak için sekiz tane sebebi vardır. Evin bereketli olmasının bu sekiz yöntemi bize Kur’an-ı Kerim ve sünneti seniyede haber verilmiştir. Bu sekiz madde yapıldığı taktirde evde bereket eksik olmaz ve evde bol bereket olur. Birincisi evde bol bol Kur’an-ı Kerim okumaktır. Kur’an-ı Kerim öğretmek tecvidini öğrenmek onun ilmiyle uğraşmak ﻭَﻫٰـﺬَﺍ ﻛِﺘَﺎﺏٌ ﺍَﻧْﺰَﻟْﻨَﺎﻩُ ﻣُﺒَﺎﺭَﻙٌ … İşte bu (Kur’an) da, bereket kaynağı (EN’ÂM suresi 92. ayet) (Resmi:6/İniş:55 Hadis-i şerifte beyan edilir ki: “Bir ev, içinde Kur’ân okunması sebebiyle o evde oturanlara genişlik, ferahlık verir. Orada melekler hazır bulunur. Şeytanlar kaçar, evin hayır ve bereketi artar. İçinde Kur’ân okunmayan bir ev ise içindekilere dar gelir. O evde melekler gider, şeytanlar hazır bulunur, evin hayır ve bereketi de o olur.” (Darimi, Sünen: 2/429-430. Fezailü’l-Kur’ân 1.)   İkincisi ise besmele ve allahı zikirdir. Hazret-i Câbir (Allah O’ndan razı olsun) der ki: “Resûlullah…