Ana içeriğe atla

LAVANTANIN FAYDALARI NELERDİR? LAVANTA NASIL KULLANILIR?


* Karaciğer organına mükemmel denebilecek faydaları bulunmaktadır. Lavanta Kürü uygulaması, karaciğer organının yenilenmesi ve karaciğer yetmezliğine karşı beslenme desteği sunması açısından tercih edilir. ( Uygulamadan önce doktor tavsiyesi alınması önerilir. ) Ayrıca lavantanın bir tedavi şekli olarak siroz hastalığının ilk aşamasında başarı ile uygulandığı bilinmektedir. Hepatit B ve Hepatit C hastalıklarında da lavanta bitkisi destekleyici kür olarak kullanılabilmektedir.
* Ayrıca, lavantanın cinsel gücü arttıran bir afrodizyak bitki olduğuna inanılmıştır. Bu etkisinden faydalanmak için lavanta yağı, bir kaç damla kadar yemeklere eklenebilir.

* Uykusuzluk problemi çekenler için yine yastığa bir iki damla lavanta yağı damlatmanın çok iyi geldiği ve rahat bir uyku sağladığı tecrübe edilmiştir.

* Gerek lavantanın kokusu gerekse çay olarak tüketiminin sakinleştirici ve antidepresan etkilerinin olduğu bilinmektedir.
* Baş ağrısı problemlerinde ve diğer ağrı türlerinde lavantanın ağrı azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

* Lavanta kesesi evlerde çokça kullanılan doğal bir oda parfümüdür ve aynı zamanda böcek kovucu olarak bilinir. Pek çok evde özellikle elbise dolaplarında veya mutfak tezgahlarının altlarında bu keselere rastlamak mümkündür. Ayrıca evde lavantayı yetiştirmek çok basittir. Bir saksıya ekeceğiniz tohumlar ile kısa zamanda yetiştirmek mümkündür. Bir avuç lavanta su ile bir süre kaynatıldığında eve mis gibi bir koku yayılacaktır. Lavantanın kokusu, evdeki kokuları keser ve havayı temizleyici özellikleri bulunmaktadır.
* Lavanta, hem cilt hemde saç derisi için doğal bir dezenfektan veya mikrop kırıcı etkisi göstermektedir.Lavanta çayı soğuduktan sonra elde edilen bu çay cilde uygulanır yada cilt bu su ile yıkanırsa sivilce problemlerine iyi geldiği ,bu su ile saçlar yıkanırsa saç dökülmelerine ve saç problemlerine iyi geldiği söylenmektedir.
* Vitiligo hastalığını önler ve sedef gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

* Doğum sonrası perinal sancılara karşı da etkilidir.
* Bebeklerde huzursuzluk ve uykusuzluk varsa aynı şekilde yastığının altına bir miktar tülbent veya kese içinde lavanta konabilir.

* Lipom denen bazı insanların ciltlerinde görülen şişkin yağ bezelerine karşı çok etkilidir.

* Alerjik rinit hastalığı olanlar lavanta çayı içebilir.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır ?

Bir su bardağı suya, iki çay kaşığı lavanta konur ve kısık ateşte kaynayana kadar ısıtılır. 10 dakika kadar demlenir ve süzülerek ılık vaziyette içilebilir. Ayrıca bu çay, hem cilt hem de saç bakımı için kullanılabilir.
Hepatit B ve C için lavantanın 4 dakika, karaciğer yağlanması için 10 dakika, karaciğer yetmezliği içinse 15 dakika kaynatılması gerekir. ( Kaynak: İbrahim Saraçoğlu )

Lavanta yağı da, bu amaçlar için kullanılmakla birlikte bu bitki ve bu bitkini yağı; parfüm, jel, sabun yapımında kullanılmaktadır.
Lavanta yağı kokusu böcekleri çok rahatsız etmektedir. Lavanta yağı kokusu sivrisinek, tatarcık ve kelebekler gibi böcekleri uzak tutmaktadır. Bir miktar deriye sürülmesi dahi bu böcekleri uzak tutabilir.Ayrıca böcek ısırıklarında bu yağın bir miktar uygulanmasının oluşacak acıyı azaltacağı iddia edilmiştir.
Lavanta yağı sinir ve anksiyete sorunları için mükemmel bir tonik etkisi gösteren sakinleştirici kokusu vardır. Bu nedenle, migren, baş ağrısı, depresyon, gerginlik ve duygusal stres tedavisinde yararlı olabilir. Ayrıca zihinsel aktiviteyi arttırdığı bilinmektedir.

Lavanta yağı yaygın boğaz enfeksiyonları, grip, öksürük, soğuk algınlığı, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit, tonsillit ve dahil olmak üzere çeşitli solunum problemleri için kullanılmaktadır. Yağ buharı biçiminde kullanılır ya da boyun, göğüs ve ense üzerine uygulanır. Aynı zamanda, genel olarak soğuk algınlığı ve öksürük için kullanılan çok sayıda püskürteç ve soluma cihazlarına ilave edilir. Lavanta esansiyel yağı uyarıcı niteliği de iyileşme sürecini hızlandırır ve vücudun doğal balgam ve diğer istenmeyen malzemeyi ortadan kaldırmamıza yardımcı olur. Lavanta yağı buharı da solunum yolu enfeksiyonlarına karşı antibakteriyel etki gösterebilir.
Ciltteki sivilcelere karşı çok başarılı uygulanan lavanta, ayrıca saç sorunları özellikle bit gibi sorunlarda destekleyici ve iyileştirmeyi hızlandırıcı olarak etki gösterir.

UYARILAR:

Diğer pek çok uçucu yağlar gibi, gebe ve emziren kadınların lavanta esansiyel yağı kullanmaktan kaçınmaları tavsiye edilir. Ayrıca diyabetli hastaların lavanta yağından uzak durması önerilir. Aynı zamanda çok hassas bir cilde sahip insanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı insanlar da lavanta yağı ortak veya aşırı kullanımı ya bağlı bulantı, kusma ve baş ağrısı meydana gelebilir.
Lavanta yağı oral yolla alındıysa belli bir seviyeden sonra vücutta ciddi zehirlenme belirtileri gösterebilir. Yutkunmada zorluk, bulanık görme, zor nefes alma, yanma gözler, kusma ve ishal ile karakterize ciddi sağlık komplikasyonlara neden olabilir

Sağlıcakla Kalınız….

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
 • http://static.wixstatic.com/media/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg/v1/fill/w_626,h_417/e9ca84_fd00b1f024eb4e84a81be78100bf8509~mv2.jpg
 • http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/wp-content/uploads/2015/12/lavender-oil.jpg
 • https://draxe.com/wp-content/uploads/2014/04/lav-480x480.jpg
 • http://grappinchiropracticclinic.com/wp-content/uploads/2016/07/lavender-essential-oil-benefits.jpg
 • http://www.aspca.org/sites/default/files/lavender_facebook.jpg
İçerik Kaynakları :
 • https://draxe.com/lavender-oil-benefits/
 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-lavender-essential-oil.html
 • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-lavender-for-skin-hair-and-health/#gref
 • http://www.medicalnewstoday.com/articles/265922.php
 • http://articles.mercola.com/herbs-spices/lavender.aspx
 • http://yemek.mynet.com/kokusuyla-mest-eden-lavantanin-saglik-icin-8-faydasi-1148897

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Çamaşırlarınızı Çok Daha Temiz, Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Özel Yıkama Taktiği

Çamaşır yıkamak muhtemelen en sıkıcı ev işlerinden biridir ve bunun çözümü için neredeyse hiçbir yol yoktur. Mühendisler her zaman bizler için yeni ev aletlerini icat ederler hatta artık uzaktan bile kontrol edilebilen bir tür çamaşır makinesi bile var ama hala bu süreç hiç keyifli değil. İstatistiklere göre, kadınlar yaklaşık olarak günde 17 dakika çamaşır yıkıyor. Bu yazıda sizinle; çamaşırlarınızı ayırmak, çamaşırlarınızı yıkamak ve çamaşırlarınızı kolayca kurutmak için harcadığınız zamanı önemli ölçüde azaltabilecek bazı hileleri paylaşacağız. Sizler için çamaşırları hızlı ve basit bir süreç haline getirecek öneriler listesi hazırladık. 1. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için çamaşır makinenize bir miktar aspirin hapı koyun. Bazı insanlar, sıklıkla ortaya çıkan sarı ter lekeleri nedeniyle beyaz kıyafetleri giymekten kaçınmayı ister. Artık güzel, beyaz bir gömleği giymekten hiç korkma, sana iyi haberlerimiz var! Birkaç aspirin hapını çamaşır makinesine

Ayaklardaki Yanma, İğne Batması, Uyuşma ve Karıncalanmanın Sebebi

Ayaklarda yanma, iğne batması, uyuşma ve karıncalanma gibi hisler, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve genellikle vücudunuzda bir tür sinir hasarı veya rahatsızlık olduğunu gösterir. Bu tür semptomlar, çeşitli sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir ve dikkate alınması gereken önemli işaretlerdir. Bununla birlikte, ayaklarda yanma ve karıncalanma hissi, genellikle basit bir durumdan kaynaklanır. Örneğin, uzun süre ayakta durma, yanlış ayakkabı giyme veya bacakları çaprazlama gibi durumlarda, ayaklardaki sinirler sıkışabilir ve bu da yanma, iğne batması veya uyuşma hissine neden olabilir. Ancak, bazen daha ciddi sağlık sorunları da bu tür semptomlara yol açabilir. Diyabet, periferik nöropati, tarsal tünel sendromu, spinal disk herniasyonu, vitamin eksiklikleri gibi durumlar, ayaklarda yanma ve karıncalanma hissine neden olabilir. Bu nedenle, bu tür semptomlarla karşılaşırsanız, bir doktora danışmanız önemlidir. Doktorunuz, semptomlarınızın nedenini belirlemek için bir diz

Limon ve Karbonat Mucizesi

Şaka Değil! İkiye Böldüğün Limonu Karbonata Batırdıktan sonra… Karbonat , sirke son dönemlerde dünyanın kimyasal deterjanlar, temizleyiciler yerine yöneldiği en sağlıklı, en ucuz ve doğal malzemeler olmaya başladı. O kadar çok zararlı madde hayatımıza girdi ki en azından uygulama noktalarını bildiklerimizde zararsızlarını kullanmak lazım. Karbonat, belki de dünyadaki en ucuz alternatif sağlık ve temizlik malzemesidir. Ekmeği, keki, poğaçayı kabartmak için kullanıldığı kadar, yeri geldiğinde zayıflamak, şişkinlik almak, ödem attırmak için kullanıldığı kadar, yediklerinizi hazmettirmek için kullanıldığı kadar, buzdolabı kokusunu, çöp kutusunun pis kokusunu önlemek için de dip köşe yüzey temizliği yapmak için, lekeleri çıkartmak gibi sayısız temizleme alanında da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Karbonat, vücudunuzun, evinizin, etrafınızın en doğal detoks ürünü... Hem ucuz, hem sağlıklı hem de etkili... Eski Mısırlılar, sabun olarak karbonata benz

Kemik erimesi karşı her gün tüketin

Kemik oluşumunda önemli olan minerallerden en zengin olan meyve... Kemik erimesi, osteoporoz dendiği zaman hemen herkesin ilk aklına gelen süttür. Oysa İsveç’ de yapılan araştırmada günde 3 bardaktan fazla süt içenlerde kemik kırıklarının daha çok görülmesi yanında ölüm riskini de artırdığı belirlenmişti. British Journal of Medicine’ de yayınlanan başka bir araştırmaya göre sağlam kemiklere sahip olmak için sütten daha tesirli bir yiyecek var: Araştırma, erik kurusunun (Prunus domestica L) kemik kaybını önlemede ve gidermede çok etkili bir meyve olduğunu gösteriyor. Çalışma, 1-10 seneden beri menopoz sonrası dönemde olan ve hormon tedavisi veya kemik metabolizmasını etkileyebilecek başka herhangi bir ilaç kullanmayan 236 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Bunlar arasından uygun olan 160 kadın rastgele iki gruba ayrıldı; bir gruba günde 100 gram erik kurusu diğer gruba ise 100 gram elma kurusu verildi. Kadınlar günde 500 mg kalsiyum ve 400 Ü D vitamini d

Limon, Tuz ve Karabiber ile İyileşen 5 Hastalık

Yemeklerinize farklı bir aroma katmak için kullandığınız tuz, limon ve karabiber, aynı zamanda birçok sağlık problemine iyi geliyor. İşte tuz, karabiber ve limon üçlüsünün iyi geldiği rahatsızlıklar… 1- Soğuk algınlığı : Kaynamış suyun içerisine yarım limonu ekleyin. 10 dakika geçtikten sonra suya bir çorba kaşığı organik bal döküp tüketin. 2- Boğaz ağrısı  : Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı deniz tuzu ve bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin. NOT: Birkaç gün boyunca bu gargarayı uygulayın. 3- Astım  :  Kaynayan suya 2 karanfil tomurcuğu, 15 fesleğen yaprağı ve 10 adet karabiber atın. 15 dakika kadar kaynattıktan sonra cam kavanoza dökerek 2 yemek kaşığı bal tüketin. 4- Diş ağrısı  : Yarım çay kaşığı toz karabiberi, bu miktardaki karanfil yağı ile karıştırın. Karışımı ağrıyan dişinize uygulayın. 5- Mide bulantısı  : Bir çay kaşığı karabiber ile bir yemek kaşığı limon suyunu ılık suyun içine ekleyin. Limonun insan sağlığ

İnanılmaz! Diş Eti Çekilmesini Bu Şekilde Kolayca Durdurun!

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi Evde Uygulayabileceğiniz Kesin Çözümler Diş eti çekilmesi, tıp dilinde gingival resesyon olarak tanımlanmış olan, dişin diş kökünü saran pembe diş eti dokusundan geriye doğru çekilmesine denir. Ortaya çıkan bu durum diş köklerinin çürüme ve enfeksiyona bağlı diş kayıplarına neden olabilir. Diş eti çekilmesinin nedenleri arasında yaşlanma(özellikle 60 yaş üstü), genetik, periodontal hastalıklar, dişlerin sert fırçalanması, hormonal problemler sayılabilir. Erken fark edildiğinde, diş eti çekilmesi durdurulabilir. Siz de diş etlerinizde çekilme başladığını tespit ettiyseniz bu yazımızda önerdiğimiz, diş eti çekilmesine iyi gelen, diş eti çekilmesini engelleyecek kesin bitkisel doğal tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’dan Diş Eti Çekilmesine Bitkisel Çözüm Kekik Kürü Tarifi : 3 tatlı kaşığı kekiği bir bardak suda, 5-6 dk.kaynatın. Biraz soğuduktan sonra dişlerinizi bu su ile fırçalayın. Diş Macunu ile

Türk Kahvesi Telvesinin Her Biri Birinden Faydalı 6 Özel Kullanım Alanı

Türk toplumunda kahvenin yeri önemlidir. İçimi ağırdır. Çünkü, yavaş yavaş içilirken girilir koyu muhabbetlere. Bazen bir sabah kahvesi ile güne merhaba denir, bazen bir akşam kahvesi ile günün yorgunluğu atılıverir. Hele bir de kahvenin ardından gelen falla daha da keyiflenir sohbetler. Kahvenin sohbete faydaları olduğu gibi, sağlık için de çok faydalıdır. Örneğin kalp krizi riskini azalttığı söylenir. Bu nedenle her gün Türk kahve içilmesi gerektiği doktorlar tarafından da onaylanmıştır. E tabi fazlası her şeyde oldupğu gibi kahvede de zarar. Telveler, böbreklerde taş oluşumuna neden olabiliyor. Ama Türk kahvesi telvesinin güzelliğe faydaları, kahveyi içmeden de sağlanabilir. Türk kahvesi telvesinin güzelliğe faydaları saymakla bitmez. Örneğin, kahvenin telvesini peeling amaçlı kullanabilirsiniz. Hem kavenin tanecikli yapısı, hem de kahvenin içinde maddeler cildinize canlılık verecektir. Cildiniz yumuşayacak, cildinizin rengi açılacak, elleriniz canlanac

Sağlığa Faydalı 6 Harika Çiçek

Bu bitkiler canlı hava temizleyicileri. Hava kirleticileri/zehirleri astım, alerji, üreme ve nörolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla da ilişkili. Evinizin içindeki havanın dışarıdan daha kirli olabileceğini biliyor muydunuz? Oda spreyleri, ağır çözücü temizlik maddeleri, vinil yer döşemeleri gibi toksik kimyasallar içeren ürünler evinizdeki havayı kirletir. Hal böyle olunca dinlenmek için kendimizi attığımız evlerimizde daha da yorgun oluruz. Daha stresli, gerin hatta huzursuz oluruz. Çünkü soluduğumuz hava kirlidir. Bu havayı temizlemek için mutlaka evimizi her gün havalandırmalıyız fakat, günde sabahları 1 kere havalandırmak her zaman yeterli olmaz. Bunun için başka bir çözüm bulmak gerekebilir. İşte bu noktada yardımımıza yine çiçekler koşacak. Bazı iç mekan bitkilerinin evinizin içindeki havayı doğal yollardan temizler. Sizin hiç birşey yapmanıza gerek yok, sadece bu bitkileri evinizde bulundurmanız yeterli... Amerikan uzay ve havacılık dair

Pişmiş yumurtadaki yeşil-gri halkaya dikkat!

“YUMURTANIZ RAFADAN VEYA KAYISI OLMASIN!” Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünleri arasında bulunan yumurta protein değeri yüksek besinlerdendir. Kolesterole etkisi nedeniyle yumurtanın zararlı etkileri tartışılsa da yumurtanın saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır.  Ancak günümüzde yapılan araştırmalar yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü yükseltmediği ve aksine iyi kolesterolü yükselttiğini ortaya çıkartmıştır. Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız! Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir. Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır. Böylece hem avidin adlı proteinden, hem de biotin adlı vitaminden yararlanabiliyoruz. YUMURTA SARISININ ETRAFINDAKİ YEŞİL-GRİ HALKAYA DİKKAT Demir eksikliği anemisinde günde bir yumurtanın doğru bir tercihtir. Ancak 10 dakikadan fazla piştiğinde, yumurta sarısı etrafında "