Ana içeriğe atla

Şimdi Tam Mevsimi! Kızılcık Suyunun Sağlığınız İçin Çok Önemli Az Bilinen FaydalarıKızılcık suyunun, ıspanaktan daha fazla antioksidan gücüne sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bu meyvenin inanılmaz yararları hakkında bilgi edinin!

Son iki ya da üç yılda, süpermarketlerde ticari kızılcık suyu markaları bulmak giderek daha yaygın hale geldi. Ama bunları içmek iyi bir fikir midir? Yoksa gazlı içeceklerin verdiği zararı mı veriyor?

Aslında, cevap evet, bunları içebilirsiniz. Ama çok fazla içmeyin. En doğal markayı aldığınızdan emin olun. Etikette yazanları okumanız ve içinde şeker ve koruyucu olan meyve sularından uzak durmanız önemlidir.


Kızılcık diğer meyvelere kıyasla çok küçüktür. Buna rağmen, kızılcık büyük bir su kaynağıdır. Sonuç olarak, lezzeti ve özellikleri, yerli Amerikan kabileleri tarafından yoğun şekilde kullanılıyordu.

Kızılcık suyunun sahip olduğu antioksidanların sayısı diyetinize çok iyi katkı sağlar. Aslında bu meyve, brokoli ve ıspanaktan daha çok besin maddesi içerir. Bu nedenle, çocuğunuza küçük bir bardak kızılcık suyu içirmeniz iyi bir fikirdir.

Bu makalede, kızılcık suyu içmenin faydalarından bahsedeceğiz.

Anti-kanserojen ve anti-tümör etkileri vardır

Kızılcık suyunun bu etkisi, polifenol bileşikleri sayesinde gerçekleşir. Bu bileşikler, tümörlerin gelişmesini ve yayılmasını yavaşlatır. Bu özellikle akciğer, göğüs, kolon ve prostat tümörleri için geçerlidir.

Vücudunuzda tümör oluşumunu destekleyen bir diğer faktör de kan pıhtılarıdır. Kızılcık suyu ayrıca pıhtılaşmaya neden olan iltihaplanmayı azaltmaya da yardımcı olur. Bunun nedeni, yüksek salisilik asit içeriğidir.

Aynı zamanda, flavonoidleri nedeniyle, bu meyve suyu zararlı hücrelerin büyümesini önler. Bu nedenle doğal kızılcık suyu, tümörlerin büyümesini azaltır ve kanser yayılımını yavaşlatır.

Diş çürüklerinin ortaya çıkışını azaltır

Proantosiyanidin, kızılcıkta bulunan kimyasal bir bileşiktir. İşlevi, genelde dişlere yapışan zararlı bakterileri yavaşlatmaktır. Aynı zamanda asit üretimini de azaltır.

Bu işlev, dişlerinizi periodontal hastalıklardan korur. Ayrıca plak birikimine karşı da koruma altına alınırlar.

Kızılcık suyu ve iyi ağız hijyeni, ağız bakımı için mükemmel bir kombinasyondur. İşlenmiş meyve suları içerseniz, bu işe yaramayacağını hatırlamanız önemlidir.

İşlenmiş içeceklerde, şeker içeriği çok fazla olur.

Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir.

Kızılcık suyu, yüksek kalsiyum içeriğine sahiptir. Osteoporoz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunu aklınızda tutun. Her gün bir bardak kızılcık suyu içmek iyi bir fikirdir.

Bu meyve suyunu üreten şirketlerin birçoğu içine genellikle kalsiyum ekler. Bu tür içecekler tüketmeye karar verirseniz, şeker miktarının en düşük olduğu markayı seçmenizi öneririz.

Şeker içeriğinden dolayı bu doğal meyve suları da çok cazip olabilir. Ancak, küçük bir miktarın büyük hasarlarla mücadele için yeterli miktarda kalsiyum içerdiğini unutmayın.Unutmayın, bu meyve suyu sadece doğal şekerlerle dolu olmalıdır.

Kalp sağlığınızı geliştirir

Kızılcık suyu, kalp rahatsızlığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunu içeriğindeki yüksek flavonoid seviyesine borçluyuz.

Bunlar antioksidan işlevi görürler. Bu, arteryoskleroz gibi sorunların olasılığını azaltır.

Arteryoskleroz, kanda lipid, kalsiyum ve kolesterol birikimi nedeniyle arterlerin daraldığı bir hastalıktır.

Arteryoskleroz ile ilgili tehlikelerden biri, kan akışınızı engelliyor olmasıdır. Bu, vücudunuzun belirli bölümlerinin, ihtiyaç duydukları oksijen miktarını alamamasına neden olur. İyi bir tedavi görmediğiniz zaman, ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlara kalp krizi ve felç de dahildir.

Bu suyun diğer bir yararı da, toksik elementlerin kandan temizlenmesini sağlamasıdır. Bu temizlik karaciğer sorunlarını önlemek için önemlidir.

Obeziteye karşı savaşıyor

Kızılcık suyu içerseniz, organik asitleri sayesinde vücutta biriken yağları atmaya ve ortadan kaldırmayaa yardımcı olursunuz.

Bununla birlikte, eğer kızılcık suyu içiyorsanız, bu, egzersiz yapmayı bırakabileceğiniz anlamına gelmez. Ayrıca, dengeli bir diyetle beslenmekten de asla vazgeçmemelisiz.

Aslında tam tersidir. Dengeli bir diyet, kişiyi gereksiz beslenmeye karşı korur. Egzersiz yaparak, sahip olduğunuz yağlardan kurtulursunuz.

Bu meyve suyu vücudunuzda biriken yağların yakılmasına yardımcı olur. Tek başına, bu içecek sahip olduğunuz fazladan kiloları vermenizi sağlamaz.

Daha sağlıklı ve güçlü olmak için günde yarım bardak kızılcık suyu için.

Bunu okuduktan sonra muhtemelen bir bardak kızılcık suyu içmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, içtiğiniz miktara dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu içecek çok tatlı gelebilir. Sonuç olarak, birçok insan bunu içmeyi alışkanlık haline getirmekte zorlanıyor. Bu sizin başınıza da gelirse, bir smoothieye eklemenizi ya da suyla karıştırmanızı öneririz.

Karbonasyonu özlediğiniz için gazlı içeceklerden vazgeçemiyorsanız, onlar yerine şu tarifi deneyin:

Malzemeler

    2 bardak Kızılcık suyu
    Yarım bardak su
    Tercihe göre buz

Talimatlar

    Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Sonuç çok ferahlatıcı olacak, göreceksiniz. Artı, her zaman tükettiğiniz içeceklerden çok daha sağlıklıdır.

    İstediğiniz tadı yakalamak için eklediğiniz suyu arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.redbarninc.com/blog/wp-content/uploads/2016/02/Cranberries.jpg
  • https://www.cute-calendar.com/images/en/teaser/eat-a-cranberry-day.jpg
  • https://img.purch.com/w/660/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA1NS8wNjMvb3JpZ2luYWwvY3JhbmJlcnJpZXMtMTMwNzIyLmpwZw==
İçerik Kaynakları :
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/269142.php
  • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=145
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-cranberry-juice.html
  • http://foodfacts.mercola.com/cranberries.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar