Ana içeriğe atla

Şimdi Tam Mevsimi! Kızılcık Suyunun Sağlığınız İçin Çok Önemli Az Bilinen FaydalarıKızılcık suyunun, ıspanaktan daha fazla antioksidan gücüne sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bu meyvenin inanılmaz yararları hakkında bilgi edinin!

Son iki ya da üç yılda, süpermarketlerde ticari kızılcık suyu markaları bulmak giderek daha yaygın hale geldi. Ama bunları içmek iyi bir fikir midir? Yoksa gazlı içeceklerin verdiği zararı mı veriyor?

Aslında, cevap evet, bunları içebilirsiniz. Ama çok fazla içmeyin. En doğal markayı aldığınızdan emin olun. Etikette yazanları okumanız ve içinde şeker ve koruyucu olan meyve sularından uzak durmanız önemlidir.


Kızılcık diğer meyvelere kıyasla çok küçüktür. Buna rağmen, kızılcık büyük bir su kaynağıdır. Sonuç olarak, lezzeti ve özellikleri, yerli Amerikan kabileleri tarafından yoğun şekilde kullanılıyordu.

Kızılcık suyunun sahip olduğu antioksidanların sayısı diyetinize çok iyi katkı sağlar. Aslında bu meyve, brokoli ve ıspanaktan daha çok besin maddesi içerir. Bu nedenle, çocuğunuza küçük bir bardak kızılcık suyu içirmeniz iyi bir fikirdir.

Bu makalede, kızılcık suyu içmenin faydalarından bahsedeceğiz.

Anti-kanserojen ve anti-tümör etkileri vardır

Kızılcık suyunun bu etkisi, polifenol bileşikleri sayesinde gerçekleşir. Bu bileşikler, tümörlerin gelişmesini ve yayılmasını yavaşlatır. Bu özellikle akciğer, göğüs, kolon ve prostat tümörleri için geçerlidir.

Vücudunuzda tümör oluşumunu destekleyen bir diğer faktör de kan pıhtılarıdır. Kızılcık suyu ayrıca pıhtılaşmaya neden olan iltihaplanmayı azaltmaya da yardımcı olur. Bunun nedeni, yüksek salisilik asit içeriğidir.

Aynı zamanda, flavonoidleri nedeniyle, bu meyve suyu zararlı hücrelerin büyümesini önler. Bu nedenle doğal kızılcık suyu, tümörlerin büyümesini azaltır ve kanser yayılımını yavaşlatır.

Diş çürüklerinin ortaya çıkışını azaltır

Proantosiyanidin, kızılcıkta bulunan kimyasal bir bileşiktir. İşlevi, genelde dişlere yapışan zararlı bakterileri yavaşlatmaktır. Aynı zamanda asit üretimini de azaltır.

Bu işlev, dişlerinizi periodontal hastalıklardan korur. Ayrıca plak birikimine karşı da koruma altına alınırlar.

Kızılcık suyu ve iyi ağız hijyeni, ağız bakımı için mükemmel bir kombinasyondur. İşlenmiş meyve suları içerseniz, bu işe yaramayacağını hatırlamanız önemlidir.

İşlenmiş içeceklerde, şeker içeriği çok fazla olur.

Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir.

Kızılcık suyu, yüksek kalsiyum içeriğine sahiptir. Osteoporoz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunu aklınızda tutun. Her gün bir bardak kızılcık suyu içmek iyi bir fikirdir.

Bu meyve suyunu üreten şirketlerin birçoğu içine genellikle kalsiyum ekler. Bu tür içecekler tüketmeye karar verirseniz, şeker miktarının en düşük olduğu markayı seçmenizi öneririz.

Şeker içeriğinden dolayı bu doğal meyve suları da çok cazip olabilir. Ancak, küçük bir miktarın büyük hasarlarla mücadele için yeterli miktarda kalsiyum içerdiğini unutmayın.Unutmayın, bu meyve suyu sadece doğal şekerlerle dolu olmalıdır.

Kalp sağlığınızı geliştirir

Kızılcık suyu, kalp rahatsızlığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunu içeriğindeki yüksek flavonoid seviyesine borçluyuz.

Bunlar antioksidan işlevi görürler. Bu, arteryoskleroz gibi sorunların olasılığını azaltır.

Arteryoskleroz, kanda lipid, kalsiyum ve kolesterol birikimi nedeniyle arterlerin daraldığı bir hastalıktır.

Arteryoskleroz ile ilgili tehlikelerden biri, kan akışınızı engelliyor olmasıdır. Bu, vücudunuzun belirli bölümlerinin, ihtiyaç duydukları oksijen miktarını alamamasına neden olur. İyi bir tedavi görmediğiniz zaman, ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlara kalp krizi ve felç de dahildir.

Bu suyun diğer bir yararı da, toksik elementlerin kandan temizlenmesini sağlamasıdır. Bu temizlik karaciğer sorunlarını önlemek için önemlidir.

Obeziteye karşı savaşıyor

Kızılcık suyu içerseniz, organik asitleri sayesinde vücutta biriken yağları atmaya ve ortadan kaldırmayaa yardımcı olursunuz.

Bununla birlikte, eğer kızılcık suyu içiyorsanız, bu, egzersiz yapmayı bırakabileceğiniz anlamına gelmez. Ayrıca, dengeli bir diyetle beslenmekten de asla vazgeçmemelisiz.

Aslında tam tersidir. Dengeli bir diyet, kişiyi gereksiz beslenmeye karşı korur. Egzersiz yaparak, sahip olduğunuz yağlardan kurtulursunuz.

Bu meyve suyu vücudunuzda biriken yağların yakılmasına yardımcı olur. Tek başına, bu içecek sahip olduğunuz fazladan kiloları vermenizi sağlamaz.

Daha sağlıklı ve güçlü olmak için günde yarım bardak kızılcık suyu için.

Bunu okuduktan sonra muhtemelen bir bardak kızılcık suyu içmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, içtiğiniz miktara dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu içecek çok tatlı gelebilir. Sonuç olarak, birçok insan bunu içmeyi alışkanlık haline getirmekte zorlanıyor. Bu sizin başınıza da gelirse, bir smoothieye eklemenizi ya da suyla karıştırmanızı öneririz.

Karbonasyonu özlediğiniz için gazlı içeceklerden vazgeçemiyorsanız, onlar yerine şu tarifi deneyin:

Malzemeler

    2 bardak Kızılcık suyu
    Yarım bardak su
    Tercihe göre buz

Talimatlar

    Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Sonuç çok ferahlatıcı olacak, göreceksiniz. Artı, her zaman tükettiğiniz içeceklerden çok daha sağlıklıdır.

    İstediğiniz tadı yakalamak için eklediğiniz suyu arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.redbarninc.com/blog/wp-content/uploads/2016/02/Cranberries.jpg
  • https://www.cute-calendar.com/images/en/teaser/eat-a-cranberry-day.jpg
  • https://img.purch.com/w/660/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA1NS8wNjMvb3JpZ2luYWwvY3JhbmJlcnJpZXMtMTMwNzIyLmpwZw==
İçerik Kaynakları :
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/269142.php
  • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=145
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-cranberry-juice.html
  • http://foodfacts.mercola.com/cranberries.html

Bu blogdaki popüler yayınlar

Doktorları Şaşkına Çeviren Fayda - Oturma Odasına Soğan Koyunca

Odanıza Soyulmamış Soğan Koyun! Soyulmamış Kabuğuyla odanızda duran soğanın mucize etkileri Sonucu Sizi Oldukça Şaşırtacaktır. Sağlık uzmanları tarafından yapılan araştırmalar,da odanıza soyulmamış soğan koyarsak etkisine faydalarına şok olacağımızı çok şaşıracağınızı açıklıyorlar. Bu bulguları uzun yıllar önce bulan bir araştırmacı uzman doktorun başından geçen anılarını anlatalım sizlere. 1900 yıllarda, dünyanın pek çok yerinde özellikle de yoksul ve fakir ülkelerde grip salgını vardır. Bu grip salgının yaklaşık 30 milyon insanın ölümüne sebep olur. Bu rakamlar size çok uçuk gelse de alı yıllarda gelişmeyen teknoloji ve bir-çok ülkelerde yaşanan savaşlar nedeniyle yoksulluk sefalet ve süre gelen sağlıksız hayat almış başını gidiyordu.  O yıllarda görev yapan bir uzman doktor, yoksul halka köylerdeki çiftçi ailelerine yardım edebilmek için onları ziyaret gider. Gittiği bölgelerde Bütün çiftçileri bütün halkı tek tek dolaşır.  Ziyaret ettiği köylülerin çiftç…

Önümüzdeki 5 Yıl Seni Neler Bekliyor? Burç Burç Hazırlanmış Yıllık Yorumları (İnternet'te İlk ve Tek)

Koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, terazi, akrep, yay, oğlak, kova, balık burçları günlük, haftalık, aylık özel burç yorumunu her gün burdan takip edebilirsiniz. Yıllık burç yorumları ile burcunuzun o yıl ki durumunu ve diğer burçlarla olan ilişkilerini genel olarak takip edebileceğiniz bir yazı hazırladık. Burç burç önümüzdeki 5 yıla ait detaylı burç yorumlarınızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Haftalık burç yorumunun ardından günlük burç yorumunuz ayrıca yine paylaşılacaktır.

KOÇ BURCU: Şunu söylememiz gerekir ki, önümüzdeki yıl seni yepyeni başlangıçlara adım atarken görüyoruz. Zaten 2018 yılı çok şükür bitmek üzere. Sen bu yılı acısıyla tatlısıyla geride bırakarak, önüne bakmaya devam edeceksin. 2019 yılının en gözde burcu sizsiniz! Bütün önemli ve güzel gelişmeler bu yıl karşına çıkacak. 2019 yılının ikinci yarısında ise olacak tutulmalar ile birlikte kişisel finansal kaynaklarını korumak isteyeceksin. Bu belki bir birikim belki de bir mal varlığıdır. Tam olarak bilmiyoruz faka…

1 Yudumu Karaciğeri Yenilemeye Göbeği Dümdüz Yapmaya Yetiyor

Genç görünmenin temel mantığı büyük oranda iç organlarınızla alakalı bir durumdur. Hatta; alerji düzeyiniz, sivilceleriniz, fazla kilolarınız da bununla alakalıdır. Yanlış beslenmenin ve hareketsiz bir yaşamın sonucu vücutta serbest radikal ve toksik madde miktarı artmaktadır. Bu maddelerle savaşan besinlerin alınmaması ise başka bir boyuttur. bu çift etki, sizi bir olumsuz sürecin içine sokacaktır. Bu çift etkiden kurtulmanız için yapacağınız iş çok basit doğru beslenme tekniklerini uygulama! Sağlıklı ve işlevsel bir karaciğere sahip olmak için iki şeye ihtiyacımız var: sağlıklı bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları. Ancak, bu modern çağlarda ulaşmak ve elde etmek güçtür. Bir şekilde fast food ve sağlıksız ürünler yemeye mecburuz, çünkü işyerinde daha fazla yemek yapmaya veya kalmaya vakit yok, bu yüzden toksinlere maruz kalıyoruz. Karaciğerimiz her zaman korunmalıdır çünkü çalışmaları bizim için hayati önem taşımaktadır. Bunu başarmak için, sık sık onu …

Tam Tespit - Doğduğun aya göre kişilik analizi

Bize doğduğun ayı söyle sana nasıl biri olduğunu söyleyelim. Bu analizler ile kişiliğine dair farklı bir şeyler öğrenmen mümkün! Doğduğun ay senin hakkında çok fazla şey anlatıyor. Bilim insanlarının hazırladığı bu test ile doğduğun ayı seç ve detaylı kişilik analizi sonrasında kendini yeniden keşfet! Dünya bize kim olduğumuzu söyleyen ipuçlarıyla dolu. Üzerimizde güneş burcumuz ve yükselenimiz kadar önemli etkisi olan bir başka değişken de hangi ayda doğduğumuz. Aynı burçtan olduğumuz biriyle aramızdaki farklılıkları ayrı aylarda doğmuş olmamız açıklayabilir. **OCAK**Ocak Doğumlu Bayanlar**Her daim genç kalmayı başarır.Soğuk görüntüsünün ardında güçlü çekiciliği ve gizli şehveti vardır.Yaş tahtaya ayak basmaz.Sadakatli, kadirşinas, sevdiklerini yarı yolda bırakmaz.Erkeğini yüceltir, saygın bir yere getirmek için mücadele eder.Yeri geldiğinde tüm yükün altına elini koyar.Tutumludur.Doğal terbiyesi, nezaketi, ciddiyeti ve dürüstlüğü vardır.Mütevazıdır.Ortama, kişiye, duruma gör…

Dizleri İyileştiriyor ve Kemikleri Yeniden Doğmuş Gibi Yapıyor -

İltihaplı eklemler, romatizmal hastalıklar, bademcik iltihabı, kuru egzama, topuk dikeni ve onlarca hastalığa şifa! Eklem ağrıları günümüzün en çok karşılaşılan rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Hayat fonksiyonlarını tam olarak etkilemese de, ağrılı süreçleri sebebiyle kişinin gündelik işlerinden tam verim almasına engel olur. Büyük eklemler olarak adlandırılan bilek, omuz, bel veya boyun, diz eklemleri gibi bölgelerde meydana gelen rahatsızlıklar oldukça önemli ve mutlak suretle dikkat edilmesi gereken rahatsızlıkların başında gelmektedir. Eklem ağrıları tedavisi ile alakalı herhangi bir müdahale yapılmadığı taktirde ağrılar zamanla artmaya başlar ve sizlerin yaşam standartlarını olumsuz etkiler. Eklem ağrılarının belirtisi ise ilk aşamada ara sıra gözlemlenmekle beraber, zamanla şiddetini ve sıklığını arttırmaktadır. Bunun yanı sıra diğer belirtileri; Kişide hareket bozuklukları sorunu ortaya çıkar. Eklemlerde şişlik ve sertlik gibi sorunlar meydana geli…

‘Kocakarı Yöntemi’ Diye Tabir Edilen Ve Dişlerdeki Plakları Yok Eden Yöntem

Bebekler hariç bütün yetişkinlerin hayatının belli bir bölümünde dişinde plaklar oluşmuştur. Kötü görüntü oluşturan plaklardan kurtulmak epey pahalı olabiliyor. Doğru yöntemi bilirseniz para harcamanıza gerek kalmıyor. Evinizde bulunan malzemelerle diş plaklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bir de bunun bilimsel olarak kanıtladığını söylemiş miydik? Malzemeler : 1 — Tuz Sofra tuzu işinizi görecektir. Bir çay kaşığı yeterli. Hemen küçük bir kaba koyun. 2 — Karbonat Tuza, iki çay kaşığı da karbonat ekleyip güzelce karıştırın. 3 — Su Bir çay kaşığı suyu ekleyip karıştırın. Karışım, diş fırçasına koyulabilecek sertlikte olmalı. Nasıl ve Ne Sıklıkta Fırçalamalı? Ev yapımı diş macununuzla dişlerinizi üç dakika boyunca fırçalayın. Sonra ağzınızı çalkalayın! Hepsi bu kadar! Dişlerinizde plak oluşmaması için ayda birkaç kez karışım ile dişlerinizi fırçalayın. Tüyo: Karışımın dilinize gelmemesi için özen gösterin. Aksi halde dilinizde istenmeyen bir tat …

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor Vücudumuzdaki en önemli hormon bezlerinden biri olan tiroit bezi bütün metabolizmamızı düzenler yani eğer kilo alamama veya verememe gibi bir sorununuz varsa tiroidle alakalı olması yüksek ihtimaldir. Tiroit beziniz gereğinden az hormon salgıladığında hipotiroidizm adı verilen durum ortaya çıkar. Bugün size vereceğimiz içecek tarifi sayesinde bu sorundan kurtulacaksınız. Metabolizmanızın hızını düzenlemenin yanında, tiroit hormonu solunum, kolestrol, kalp sağlığı, beyin fonksiyonları ve vücut sıcaklığı gibi çeşitli ve hayati konularda görev alır. Eğer hipotiroidi hastasıysanız mutlaka birazdan vereceğimiz belirtileri taşıyorsunuzdur. Örnek olarak; kısırlık, obezite, eklem ağrıları, damar iltihaplanması gibi sorunlar yaşıyorsanız vereceğimiz tarif sayesinde sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Hipotiroidi Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Cinsel isteksizlikSaç kaybıDepresyonSoğuk havalarda…

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek. Nasıl mı? Kırışıklar için Bal ve Yumurta Sarısı Maskesi. Her yaş grubuna hitap eden bu maske düzenli ve sürekli yapılması gerekmektedir. Ve bu şekilde etkili ve kalıcı çözüme kavuşulabilir. Gerekli Malzemeler: Bir adet yumurta sarısı İki yemek kaşığı çiçek balı Yumurta sarısını ve çiçek balını cam bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze yedirerek sürün. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın. Bu maskeyi uygulamadan önce gözeneklerin açılması ve cildin gevşeyip maskenin içerilere daha iyi nüfuz emesi için öncesinde yüz buharı yapmanızda fayda olacaktır. Yumurta Sarısı Bal Maskesi Ile Kırışıklıklarınızı Azaltın. Zengin Içerikli Bu Maske Tarifi Ile Cildinizdeki Kırışıklıkları Azaltarak Daha Canlı Bir Görünüş Elde Edebilirsiniz. Uygulanışı Ve Hazırlanışı: Elinizdeki tüm malzemeleri cam bir kapta mikser yardımı ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürün v…

Doğum Gününüz Karakteriniz Hakkında Çok Şey Söylüyor

Hangi tarih de doğduğun senin hakkında o kadar çok şey söylüyor ki...1 Ocak-10 Ocak tarihleri arasında doğanlar: Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan. Sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan yana olan. Başarılı olmayı isteyen ve rahat, güvende yaşamayı arzulayan. Gayet kibar ve nazik. Doğru ve dürüst davranan. Başarısızlığa tahammülü olmayan, sevgiye önem veren. Takdir edilmekten hoşlanan, yeniliklere açık, bulunduğu alanda parlamak isteyen.Kimi zaman coşkulu bazen karamsar olabilen. Fakat asla pes etmeyen, direnen. 11 Ocak-19 Ocak tarihleri arasında doğanlar: Son derece mantıklı, becerikli, akıllı, sözünde duran eğitim hayatına önem veren öğrendiklerini kolay kolay unutmayan aklını ve yaratıcı hünerlerini kolaylıkla hayata geçirebilen neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu iyi ayırt edebilen mantıklı gerektiğinde sert konuşabilen aynı anda birden fazla konuda bilgi sahibi olabilen gözlem gücü yüksek, iş hayatında ba…

Evinize Bolluk Bereket Getiren 8 Şey -

Evin bereketli olmasının sağlamak için sekiz tane sebebi vardır. Evin bereketli olmasının bu sekiz yöntemi bize Kur’an-ı Kerim ve sünneti seniyede haber verilmiştir. Bu sekiz madde yapıldığı taktirde evde bereket eksik olmaz ve evde bol bereket olur. Birincisi evde bol bol Kur’an-ı Kerim okumaktır. Kur’an-ı Kerim öğretmek tecvidini öğrenmek onun ilmiyle uğraşmak ﻭَﻫٰـﺬَﺍ ﻛِﺘَﺎﺏٌ ﺍَﻧْﺰَﻟْﻨَﺎﻩُ ﻣُﺒَﺎﺭَﻙٌ … İşte bu (Kur’an) da, bereket kaynağı (EN’ÂM suresi 92. ayet) (Resmi:6/İniş:55 Hadis-i şerifte beyan edilir ki: “Bir ev, içinde Kur’ân okunması sebebiyle o evde oturanlara genişlik, ferahlık verir. Orada melekler hazır bulunur. Şeytanlar kaçar, evin hayır ve bereketi artar. İçinde Kur’ân okunmayan bir ev ise içindekilere dar gelir. O evde melekler gider, şeytanlar hazır bulunur, evin hayır ve bereketi de o olur.” (Darimi, Sünen: 2/429-430. Fezailü’l-Kur’ân 1.)   İkincisi ise besmele ve allahı zikirdir. Hazret-i Câbir (Allah O’ndan razı olsun) der ki: “Resûlullah…