Ana içeriğe atla

Şimdi Tam Mevsimi! Kızılcık Suyunun Sağlığınız İçin Çok Önemli Az Bilinen FaydalarıKızılcık suyunun, ıspanaktan daha fazla antioksidan gücüne sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda bu meyvenin inanılmaz yararları hakkında bilgi edinin!

Son iki ya da üç yılda, süpermarketlerde ticari kızılcık suyu markaları bulmak giderek daha yaygın hale geldi. Ama bunları içmek iyi bir fikir midir? Yoksa gazlı içeceklerin verdiği zararı mı veriyor?

Aslında, cevap evet, bunları içebilirsiniz. Ama çok fazla içmeyin. En doğal markayı aldığınızdan emin olun. Etikette yazanları okumanız ve içinde şeker ve koruyucu olan meyve sularından uzak durmanız önemlidir.


Kızılcık diğer meyvelere kıyasla çok küçüktür. Buna rağmen, kızılcık büyük bir su kaynağıdır. Sonuç olarak, lezzeti ve özellikleri, yerli Amerikan kabileleri tarafından yoğun şekilde kullanılıyordu.

Kızılcık suyunun sahip olduğu antioksidanların sayısı diyetinize çok iyi katkı sağlar. Aslında bu meyve, brokoli ve ıspanaktan daha çok besin maddesi içerir. Bu nedenle, çocuğunuza küçük bir bardak kızılcık suyu içirmeniz iyi bir fikirdir.

Bu makalede, kızılcık suyu içmenin faydalarından bahsedeceğiz.

Anti-kanserojen ve anti-tümör etkileri vardır

Kızılcık suyunun bu etkisi, polifenol bileşikleri sayesinde gerçekleşir. Bu bileşikler, tümörlerin gelişmesini ve yayılmasını yavaşlatır. Bu özellikle akciğer, göğüs, kolon ve prostat tümörleri için geçerlidir.

Vücudunuzda tümör oluşumunu destekleyen bir diğer faktör de kan pıhtılarıdır. Kızılcık suyu ayrıca pıhtılaşmaya neden olan iltihaplanmayı azaltmaya da yardımcı olur. Bunun nedeni, yüksek salisilik asit içeriğidir.

Aynı zamanda, flavonoidleri nedeniyle, bu meyve suyu zararlı hücrelerin büyümesini önler. Bu nedenle doğal kızılcık suyu, tümörlerin büyümesini azaltır ve kanser yayılımını yavaşlatır.

Diş çürüklerinin ortaya çıkışını azaltır

Proantosiyanidin, kızılcıkta bulunan kimyasal bir bileşiktir. İşlevi, genelde dişlere yapışan zararlı bakterileri yavaşlatmaktır. Aynı zamanda asit üretimini de azaltır.

Bu işlev, dişlerinizi periodontal hastalıklardan korur. Ayrıca plak birikimine karşı da koruma altına alınırlar.

Kızılcık suyu ve iyi ağız hijyeni, ağız bakımı için mükemmel bir kombinasyondur. İşlenmiş meyve suları içerseniz, bu işe yaramayacağını hatırlamanız önemlidir.

İşlenmiş içeceklerde, şeker içeriği çok fazla olur.

Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir.

Kızılcık suyu, yüksek kalsiyum içeriğine sahiptir. Osteoporoz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunu aklınızda tutun. Her gün bir bardak kızılcık suyu içmek iyi bir fikirdir.

Bu meyve suyunu üreten şirketlerin birçoğu içine genellikle kalsiyum ekler. Bu tür içecekler tüketmeye karar verirseniz, şeker miktarının en düşük olduğu markayı seçmenizi öneririz.

Şeker içeriğinden dolayı bu doğal meyve suları da çok cazip olabilir. Ancak, küçük bir miktarın büyük hasarlarla mücadele için yeterli miktarda kalsiyum içerdiğini unutmayın.Unutmayın, bu meyve suyu sadece doğal şekerlerle dolu olmalıdır.

Kalp sağlığınızı geliştirir

Kızılcık suyu, kalp rahatsızlığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunu içeriğindeki yüksek flavonoid seviyesine borçluyuz.

Bunlar antioksidan işlevi görürler. Bu, arteryoskleroz gibi sorunların olasılığını azaltır.

Arteryoskleroz, kanda lipid, kalsiyum ve kolesterol birikimi nedeniyle arterlerin daraldığı bir hastalıktır.

Arteryoskleroz ile ilgili tehlikelerden biri, kan akışınızı engelliyor olmasıdır. Bu, vücudunuzun belirli bölümlerinin, ihtiyaç duydukları oksijen miktarını alamamasına neden olur. İyi bir tedavi görmediğiniz zaman, ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlara kalp krizi ve felç de dahildir.

Bu suyun diğer bir yararı da, toksik elementlerin kandan temizlenmesini sağlamasıdır. Bu temizlik karaciğer sorunlarını önlemek için önemlidir.

Obeziteye karşı savaşıyor

Kızılcık suyu içerseniz, organik asitleri sayesinde vücutta biriken yağları atmaya ve ortadan kaldırmayaa yardımcı olursunuz.

Bununla birlikte, eğer kızılcık suyu içiyorsanız, bu, egzersiz yapmayı bırakabileceğiniz anlamına gelmez. Ayrıca, dengeli bir diyetle beslenmekten de asla vazgeçmemelisiz.

Aslında tam tersidir. Dengeli bir diyet, kişiyi gereksiz beslenmeye karşı korur. Egzersiz yaparak, sahip olduğunuz yağlardan kurtulursunuz.

Bu meyve suyu vücudunuzda biriken yağların yakılmasına yardımcı olur. Tek başına, bu içecek sahip olduğunuz fazladan kiloları vermenizi sağlamaz.

Daha sağlıklı ve güçlü olmak için günde yarım bardak kızılcık suyu için.

Bunu okuduktan sonra muhtemelen bir bardak kızılcık suyu içmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, içtiğiniz miktara dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu içecek çok tatlı gelebilir. Sonuç olarak, birçok insan bunu içmeyi alışkanlık haline getirmekte zorlanıyor. Bu sizin başınıza da gelirse, bir smoothieye eklemenizi ya da suyla karıştırmanızı öneririz.

Karbonasyonu özlediğiniz için gazlı içeceklerden vazgeçemiyorsanız, onlar yerine şu tarifi deneyin:

Malzemeler

    2 bardak Kızılcık suyu
    Yarım bardak su
    Tercihe göre buz

Talimatlar

    Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Sonuç çok ferahlatıcı olacak, göreceksiniz. Artı, her zaman tükettiğiniz içeceklerden çok daha sağlıklıdır.

    İstediğiniz tadı yakalamak için eklediğiniz suyu arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.redbarninc.com/blog/wp-content/uploads/2016/02/Cranberries.jpg
  • https://www.cute-calendar.com/images/en/teaser/eat-a-cranberry-day.jpg
  • https://img.purch.com/w/660/aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA1NS8wNjMvb3JpZ2luYWwvY3JhbmJlcnJpZXMtMTMwNzIyLmpwZw==
İçerik Kaynakları :
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/269142.php
  • http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=145
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-cranberry-juice.html
  • http://foodfacts.mercola.com/cranberries.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Ayaklardaki Yanma, İğne Batması, Uyuşma ve Karıncalanmanın Sebebi

Ayaklarda yanma, iğne batması, uyuşma ve karıncalanma gibi hisler, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve genellikle vücudunuzda bir tür sinir hasarı veya rahatsızlık olduğunu gösterir. Bu tür semptomlar, çeşitli sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir ve dikkate alınması gereken önemli işaretlerdir. Bununla birlikte, ayaklarda yanma ve karıncalanma hissi, genellikle basit bir durumdan kaynaklanır. Örneğin, uzun süre ayakta durma, yanlış ayakkabı giyme veya bacakları çaprazlama gibi durumlarda, ayaklardaki sinirler sıkışabilir ve bu da yanma, iğne batması veya uyuşma hissine neden olabilir. Ancak, bazen daha ciddi sağlık sorunları da bu tür semptomlara yol açabilir. Diyabet, periferik nöropati, tarsal tünel sendromu, spinal disk herniasyonu, vitamin eksiklikleri gibi durumlar, ayaklarda yanma ve karıncalanma hissine neden olabilir. Bu nedenle, bu tür semptomlarla karşılaşırsanız, bir doktora danışmanız önemlidir. Doktorunuz, semptomlarınızın nedenini belirlemek için bir diz

Fırın Temizliğinden Sıkıldıysanız Eğer Bir De Bu Yöntemi Deneyin

Fırın temizliği yıllardır başımızın belası olmuştur ve mutfak araç gereçleri arasında en zor temizlenen aletlerden birisidir fırın. Marketlerde satılan fırın temizleyici maddelerin birçoğu kostik ve amonyak gibi toksik ürünler içerir ve sağlığınız için ciddi derecede zararlıdır. Sprey halindeki bu temizlik malzemeleri sıkıldığı zaman havada zerrecikler oluşturduğu için akciğerlerinize ve cildinize zarar verebilir. Cildinize, gözlerinize ve pişirdiğiniz yemeklere bulaşarak sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Temizlik ve hijyen sağlığımız içindir. Mikroplardan korunmaya çalışırken toksik maddelere maruz kalarak hem kendi sağlığımıza hem de doğaya zarar veriyoruz. Fırın temizliği esnasında ve sonrasında zararlı kimyasallarla karşı karşıya kalmamak için oldukça etkili ve zararsız fırın temizleyiciyi evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Maliyet olarakta oldukça uygun bi fiyata hazırlayabileceğiniz fırın temizlik malzemesi, hem sağlığınızı hem de çevreyi k

Limon ve Karbonat Mucizesi

Şaka Değil! İkiye Böldüğün Limonu Karbonata Batırdıktan sonra… Karbonat , sirke son dönemlerde dünyanın kimyasal deterjanlar, temizleyiciler yerine yöneldiği en sağlıklı, en ucuz ve doğal malzemeler olmaya başladı. O kadar çok zararlı madde hayatımıza girdi ki en azından uygulama noktalarını bildiklerimizde zararsızlarını kullanmak lazım. Karbonat, belki de dünyadaki en ucuz alternatif sağlık ve temizlik malzemesidir. Ekmeği, keki, poğaçayı kabartmak için kullanıldığı kadar, yeri geldiğinde zayıflamak, şişkinlik almak, ödem attırmak için kullanıldığı kadar, yediklerinizi hazmettirmek için kullanıldığı kadar, buzdolabı kokusunu, çöp kutusunun pis kokusunu önlemek için de dip köşe yüzey temizliği yapmak için, lekeleri çıkartmak gibi sayısız temizleme alanında da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Karbonat, vücudunuzun, evinizin, etrafınızın en doğal detoks ürünü... Hem ucuz, hem sağlıklı hem de etkili... Eski Mısırlılar, sabun olarak karbonata benz

Kemik erimesi karşı her gün tüketin

Kemik oluşumunda önemli olan minerallerden en zengin olan meyve... Kemik erimesi, osteoporoz dendiği zaman hemen herkesin ilk aklına gelen süttür. Oysa İsveç’ de yapılan araştırmada günde 3 bardaktan fazla süt içenlerde kemik kırıklarının daha çok görülmesi yanında ölüm riskini de artırdığı belirlenmişti. British Journal of Medicine’ de yayınlanan başka bir araştırmaya göre sağlam kemiklere sahip olmak için sütten daha tesirli bir yiyecek var: Araştırma, erik kurusunun (Prunus domestica L) kemik kaybını önlemede ve gidermede çok etkili bir meyve olduğunu gösteriyor. Çalışma, 1-10 seneden beri menopoz sonrası dönemde olan ve hormon tedavisi veya kemik metabolizmasını etkileyebilecek başka herhangi bir ilaç kullanmayan 236 kadın üzerinde gerçekleştirildi. Bunlar arasından uygun olan 160 kadın rastgele iki gruba ayrıldı; bir gruba günde 100 gram erik kurusu diğer gruba ise 100 gram elma kurusu verildi. Kadınlar günde 500 mg kalsiyum ve 400 Ü D vitamini d

Çamaşırlarınızı Çok Daha Temiz, Parlak ve Canlı Hale Getirecek 13 Özel Yıkama Taktiği

Çamaşır yıkamak muhtemelen en sıkıcı ev işlerinden biridir ve bunun çözümü için neredeyse hiçbir yol yoktur. Mühendisler her zaman bizler için yeni ev aletlerini icat ederler hatta artık uzaktan bile kontrol edilebilen bir tür çamaşır makinesi bile var ama hala bu süreç hiç keyifli değil. İstatistiklere göre, kadınlar yaklaşık olarak günde 17 dakika çamaşır yıkıyor. Bu yazıda sizinle; çamaşırlarınızı ayırmak, çamaşırlarınızı yıkamak ve çamaşırlarınızı kolayca kurutmak için harcadığınız zamanı önemli ölçüde azaltabilecek bazı hileleri paylaşacağız. Sizler için çamaşırları hızlı ve basit bir süreç haline getirecek öneriler listesi hazırladık. 1. Çamaşırlarınızı beyazlatmak için çamaşır makinenize bir miktar aspirin hapı koyun. Bazı insanlar, sıklıkla ortaya çıkan sarı ter lekeleri nedeniyle beyaz kıyafetleri giymekten kaçınmayı ister. Artık güzel, beyaz bir gömleği giymekten hiç korkma, sana iyi haberlerimiz var! Birkaç aspirin hapını çamaşır makinesine

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Sağlığa Faydalı 6 Harika Çiçek

Bu bitkiler canlı hava temizleyicileri. Hava kirleticileri/zehirleri astım, alerji, üreme ve nörolojik bozukluklar gibi birçok hastalıkla da ilişkili. Evinizin içindeki havanın dışarıdan daha kirli olabileceğini biliyor muydunuz? Oda spreyleri, ağır çözücü temizlik maddeleri, vinil yer döşemeleri gibi toksik kimyasallar içeren ürünler evinizdeki havayı kirletir. Hal böyle olunca dinlenmek için kendimizi attığımız evlerimizde daha da yorgun oluruz. Daha stresli, gerin hatta huzursuz oluruz. Çünkü soluduğumuz hava kirlidir. Bu havayı temizlemek için mutlaka evimizi her gün havalandırmalıyız fakat, günde sabahları 1 kere havalandırmak her zaman yeterli olmaz. Bunun için başka bir çözüm bulmak gerekebilir. İşte bu noktada yardımımıza yine çiçekler koşacak. Bazı iç mekan bitkilerinin evinizin içindeki havayı doğal yollardan temizler. Sizin hiç birşey yapmanıza gerek yok, sadece bu bitkileri evinizde bulundurmanız yeterli... Amerikan uzay ve havacılık dair

40 Yıllık Ev Hanımlarının Bile Lahana, Karnabahar Gibi Kış Sebzelerini Pişirirken Yaptığı 12 Kötü Hata

Kışın en güzel sebzeleridir lahana, karnabahar, kereviz, ıspanak... Yapmasını bilen ne yemekler yapar bu sebzelerle ne yemekler... Öyle güzel sonuçlar çıkar ki hatta kimsenin gözü sofrada başka bir yemek aramaz... Daha tabağındaki bitmeden, gözü tencerede kalan kısmında kalır. Ama tabi bu güzel kış sebzeleri ile yapacağınız yemeklerin lezzetine lezzet katan küçük püf noktaları olduğu gibi maalesef 40 yıllık ev hanımların bile gözünden kaçan, farkında olmadan ya da bilmeyerek yaptığı çok vahim hatalar da olabiliyor. İşte size yaptığınızda fark yarattığını göreceğiniz çok özel tüyolarla, asla yapmamanız gereken 12 kötü hatayı tek tek anlatacağız bu yazımızda. Öyle her yerde bulabileceğiniz sırlar değil bunlar, o yüzden bu yazımızı mutlaka kaydedin, profilinizde paylaşın ki hep elinizin altında olsun... İşte lahana, karnabahar, ıspanak gibi kış sebzelerini pişirirken asla yapılmaması gereken 12 tahlisiz hata... 1- Sarma yapacağınız zaman lahana yapraklarını bir d

Türk Kahvesi Telvesinin Her Biri Birinden Faydalı 6 Özel Kullanım Alanı

Türk toplumunda kahvenin yeri önemlidir. İçimi ağırdır. Çünkü, yavaş yavaş içilirken girilir koyu muhabbetlere. Bazen bir sabah kahvesi ile güne merhaba denir, bazen bir akşam kahvesi ile günün yorgunluğu atılıverir. Hele bir de kahvenin ardından gelen falla daha da keyiflenir sohbetler. Kahvenin sohbete faydaları olduğu gibi, sağlık için de çok faydalıdır. Örneğin kalp krizi riskini azalttığı söylenir. Bu nedenle her gün Türk kahve içilmesi gerektiği doktorlar tarafından da onaylanmıştır. E tabi fazlası her şeyde oldupğu gibi kahvede de zarar. Telveler, böbreklerde taş oluşumuna neden olabiliyor. Ama Türk kahvesi telvesinin güzelliğe faydaları, kahveyi içmeden de sağlanabilir. Türk kahvesi telvesinin güzelliğe faydaları saymakla bitmez. Örneğin, kahvenin telvesini peeling amaçlı kullanabilirsiniz. Hem kavenin tanecikli yapısı, hem de kahvenin içinde maddeler cildinize canlılık verecektir. Cildiniz yumuşayacak, cildinizin rengi açılacak, elleriniz canlanac

Zeka ve Zihni Uçuşa Geçirip, Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler -

Zihnimize iyi bakan, unutkanlığımızı azaltan ve zeka gelişimini tetikleyen yiyecekleri terch etmek birçok konuda size avantaj sağlayacaktır. Rehber niteliği taşıyan bu listeyi buzdolabınızın kapağına asmakta fayda var… Kuru yemişlerden kırmızı soğana, patatesten üzüme, özelliklerini hiç bilmediğimiz pek çok yiyecek, keskin bir zekaya ihtiyaç duyduğunuz her durumda sizlere destek olacak… İnsan her durumda yaratıcı düşünmeye, zihnini daha çok geliştirmeye ve beynini güçlendirmeye mecbur. ‘Zihin açıklığı’ dileklerine ne kadar ihtiyacımız varsa, zihnimize iyi bakacak yiyeceklere de en az o kadar ihtiyacımız var. ÇİLEK BUNAMAYI GECİKTİRİYOR! Çilek, içeriğinde barındırdığı fisetin adlı madde sayesinde zihnin daha fazla ve verimli çalışmasını sağlıyor. Bununla birlikte uzun vadede hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor. BİTTER ÇİKOLATA BEYNE OKSİJEN TAŞIYOR! Bitter çikolatanın içinde yoğun miktarda bulunan magnezyum ve antioksidanlar, beyn