Ana içeriğe atla

Balkabağının Gözlerdeki Mucizesi


Yapılan araştırmalar sonucunda A vitamini miktarının, havuçtan 2 kat fazla olan bal kabağının göz sağlığı için tüketilmesinin üstüne basarak tavsiyelerde bulunuyor.
Gözlerimiz için faydalı olan betakaroten maddesinin bal kabağında bolca bulunur. Bal kabağında,Hiç bir sebzede yeterince bulunamayan alfa ve beta karoten maddelerinin miktarı oldukça fazladır.


İdrarın akışını fazlalaştırarak mesaneyi uyarır. Bu uyarı sonucunda idrar yapmayı kolaylaştırır ve vücuttan toksinlerin atılması sağlanır.
Bal kabağında antioksidan özelliği olduğundan dolayı kansere karşı koruma görevinde rol oynar.
Bağışıklık sistemimizi güçlendirir,mikropların vücuttan atılmasını da sağlar.


Kabızlığa Karşı Bal Kabağı

Eğer ki normalinden fazla kabızlık rahatsızlığı söz konusu ise bal kabağı tercihlerimizin arasında olmalıdır.
Balkabağı diyeti bozduğundan dolayı, sağlıklı olan ve kilo verme diyetinde olmayanlar rahatça tüketebilmektedirler.


Kabak tatlısının miktarı 100-200 gr yaklaşık 200 kalori içerir, bu kalori miktarı normal tatlılara göre çok uygun orandır.
Bu yüzden gönül rahatlığıyla bal kabağı tatlısını tüketebilirsiniz. Bal kabağı tatlısına eğer ki tahin ve pekmez kullanıcak olursak bu kalori düzeyini arttırmaktadır.


Dolayısıyla kilo verme diyetinde olanlara bu besini tavsiye etmiyoruz. Ancak sağlığını koruyan bireyler, damak tadına göre çok fazla abartmadan ölçü kullanarak tahin, pekmez veya sevdikleri diğer bir şeyi üstüne ekleyebilirler.

Sert Kabak Tatlısı Tarifi ( Cennet Taamı)

Halk arasında "Cennet taamı" olarak da bilinen bal kabağınin yapılış aşamalarında , sert olan balkabağını kirece yatırarak ortalama olarak 4 saat bekletiyoruz. Bu yapılan sert bal kabağı tatlısı kalp ve karaciğerinde dostudur.
Bal kabağını isterseniz sade isterseniz tahinli,cevizli ve fıstıklı olarak kendi zevkinize, yiyecek olan şahısın zevkine göre ayarlayabilirsiniz. Bu tatlı kilo şeklindede satılmaktadır.Bal kabakların muhafaza edildiği organik besin deposu olduğu için halk daha çok ilgi göstermektedir.


Kış mevsimi ve bahara geçiş zamanlarında bedenin mikroplara karşı korunmasında birebir görev almaktadır. Bu yüzden bu geçişlerde bal kabağı bol bol tüketilmelidir.
Çünkü bal kabağı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Şeker tercih edilmezse, kuru hurma ve üzüm gibi doğal şeker içeren meyvelerle kaynatılabilir. Böylelikle daha sağlıklı duruma da gelmiş olur.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • http://catcountry1029.com/files/2015/09/RS5238_166109044-11-630x418.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.top10homeremedies.com/kitchen-ingredients/top-10-health-benefits-pumpkins.html
  • https://www.curejoy.com/content/health-benefits-of-pumpkin/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a