Ana içeriğe atla

Ezber Bozan Bir Turşu : Sütlü Biber TurşusuBazı yörelerde “sütlü biber”, “katık”, “akça katık” ya da “Hatça katığı” gibi isimlerle bilinir. Daha çok Kırklareli mutfağında yaygın olarak tüketilir. Bir Rumeli mezesi olarak da biliniyor. Göç zamanı Pomaklar getirmiş bu lezzeti.
Kışlık olarak hazırlanan sütlü biber yapımı kolay, farklı uygulamasıyla ve alışıldığın dışında tadıyla dikkat çeken bir turşu uygulamasıdır. Farklı lezzetler denemek isteyenlerin mutlaka denemesi gereken nefis bir tariftir. Her damağa uyan lezzeti ile çok beğeneceğiniz bir turşudur kendisi.Sütlü Biber Turşusu Tarifi

1 Kg Çarliston Biber
1 Kalıp Sert Beyaz Peynir ( Yaklaşık 750 gr )
5 Kg Koyun veya Keçi Sütü
TuzNot : Burada verilen ölçü ile 5 adet bir litrelik ve bir de yarım litrelik kavanoz doldurmak mümkündür. Siz kışlık hazırlamak istediğiniz miktarı göz önüne alıp, litrelik kavanozlarınızın adedine göre diğer malzemeyi belirleyebilirsiniz.

Yapılışı : 

Süt iyice kaynatılır.
Peynirin de tuz oranı gözönüne alınarak arzu edilen oranda tuz ilave edilir.
Süt bir kenarda ılınmaya bırakılır. (Yoğurt mayalanacak sütten biraz daha ılık olmalıdır. )
Biberler 3-4 cm uzunluğunda doğranır.
Doğranan biberler 1 litrelik kavanozun yarısını dolduracak kadar doldurulur.
Kavanozdaki biberlerin üzerini biriki parmak geçecek kadar kırıklı sert beyaz peynir konulur.Sütün ılıklığı önemlidir. Yoğurt için tercih edilen sıcaklıktan, biraz daha ılık süt kavanozlara ağzına kadar doldurulur. Kavanozlar sıkıca kapatılır.
Ters çevrilen kavanozlar, bir sofra bezi üzerine alınarak üzerleri sıkıca örtülür. Sofra bezi ayrıca biriki kat örtüyle kapatılarak, kavanozlar yoğurt mayalar gibi mayalanmaya bırakılır.Yaklaşık 2 gün bir kenarda mayalanmaya bırakılan kavanozlar, arada kontrol edilir.
Yoğurt kıvamından daha sıkıca bir kıvam bağladıklarında kavanozlar buzdolabına alınırlar.
10 Gün sonra yemeye hazır hale gelirler.Fakat, buzdolabında soğuklanma süreleri biraz daha uzun tutulursa lezzeti ve kıvamı daha artar
Sütlü biber turşusunu damak zevkinize göre acı ya da tatlı biberle yapabilirsiniz. Acı biber kullanacaksanız biberleri yıkadıktan sonra tuzla ovup sonrasında tekrar yıkamalısınız. Keçi sütü yerine koyun sütü de kullanabilirsiniz.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • http://www.trakyagezi.com/sutlu-biber-tursusu/
İçerik Kaynakları :
  • http://www.trakyagezi.com/sutlu-biber-tursusu/