Ana içeriğe atla

Gece Kramplarına Son! Neden Olur, Nasıl Geçer?


Herkesin başına rastlayan bu kramp ile başı derttedir. Özellikle ortam sakinleştikten sonra, gece uyurken girenlere... Hepsi her zaman çok ağrılı olmasa da sizi uykunuzdan uyandırmaya yeter!
Özellikle gece kramp girmesinin sebebi, gündüz yeteri kadar hareket etmediğiniz için. Bir diğer kramp sebeplerinden biri de kan dolaşımı bozukluğundandır. Bacağımıza giren krampların süresi bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar değişebilir. Bazen günlerce sürer. Bu durum genellikle 0 yaşın üzerindeki kişilerde görülmektedir.


Peki Ne yapmalı?

Uzmanlar tarafından magnezyumun kramplara iyi gelen bir minarel olduğu vücudu rahatlattığı söylenmektedir.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler,kabak çekirdeği,yoğurt,hurma,bitter çikolata ve muz magnezyum içermektedir.


Magnezyumu bu besinler ile değil yağ olarak da kullanabilirsiniz. Uyumadan önce az bir miktarda bacaklarınıza sürmeniz yeterli olacaktır.

Bu yağı nasıl yapabilirim?

Malzemeler: Yarım bardak magnezyum klorür tozu, yarım bardak damıtılmış su
Hazırlanışı: Ocağa suyu alıp kaynayana kadar bekleriz ve tozu dökerek karıştırırız. Tozlar tamamen eriyip suya karıştığında ateşten alınır ve soğuması beklenir. Bir sprey şişesine konulup ağrıyan yerlere parfüm gibi sıkılır.Peki nasıl kullanacağım?

Gece uyumadan önce her iki bacağa da 5-10 sprey sıkın. Ama kalıcı çözüm için aşağıdakilere de dikkat etmeniz elzem.

Daha çok D vitamini 

Sağlıklı yiyecekler ve içecekler tüketin. Tüketmenize rağmen şikayetleriniz geçmiyorsa D vitamini eksikliğinden olabilir.
Bunun sebebi ise D vitamininin gıdalardaki kalsiyumu emme gibi bir özelliğinin olmasıdır. D vitamini eksikliğinde demek ki yeteri kadar kalsiyum almadığımız anlamına gelmektedir. Yeteri kadar kalsiyum almayınca kramplar ile savaş halinde oluruz.


Güneş D vitamini içerdiğinden dolayı, bu eksikliği güneş ışınları ile tamamlayabiliriz.
Eğer güneş ile tamamlıyamıyorsanız mantar ve deniz mahsülü yiyebilir veya hap şeklinde D vitaminini tüketebilirsiniz.

Vücudunuzu Esnetin

Vücudu esnetmek kramp oluşumu engeller. Basit fiziksel teknikler yöntemiyle bunu yapabilir ve kan dolaşımınızı hızlandırıp,sinirlere daha çok oksijen taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Birçok basit esneme tekniği bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birini yapmanız yeterli olacaktır.Elektrolitleri dengelemeliyiz

Bunun içinde bol miktarda su içmeliyiz. Su içmek krampları ve titremeleri engeller. Eğer faydasını görmezseniz elektrolit dengesizliği var demektir.
Bu durumda hazırlanması basit, elektrolit yüklü bir içecek kullanabilirsiniz. Aşağıda tarifi bulunmaktadır:

Elektrolit içecek tarifi: 1 litre suya 6 yemek kaşığı kadar şeker ve yarım yemek kaşığı iyotsuz tuz katılır. İsteyenler şeker yerine bal koyup tuzu da yarı yarıya düşürebilirler.
Limon suyu ve 2 adet misket limonunu da karışıma ekleyip, her gün bu karışımdan tüketmelisiniz.

Kramplardan hızlıca nasıl kurtulabilirim?Kramp giren bacağı gergince uzatıp ayak bileğini büküyoruz. Ayak baş parmakları dizimizin yönünde yukarı bakacak şekilde olmalıdır.
Bu şekilde ayağı öne ve geriye iterek bacağı esnetme hareketleri yapıyoruz. Eğer yapabiliyorsanız ayağa kalkın ve yavaşca yürümeye başlayın. Bu sayede kan dolaşımını hızlandıracaksınız.Bunun dışında aşağıdaki besinlerin tüketimini arttırmanız, gece kramplarınızı ciddi ölçüde azaltacaktır.

Elma sirkesi , Fındık, Muz, Kakao, Kinoa, Pekmez, Yeşil yapraklı sebzeleri, Kabak çekirdeği, Deniz tuzu, Sardalya ve somon, Avakado, Hurma, Yoğurt, Mantar, Domates


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • https://tipkecantikan.com/wp-content/uploads/2014/07/Faktor-Penyebab-Kram-Kaki.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.mayoclinic.org/symptoms/night-leg-cramps/basics/definition/sym-20050813
  • https://www.webmd.com/pain-management/muscle-spasms-cramps-charley-horse
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/180160.php