Ana içeriğe atla

40 Yıllık Ev Hanımlarının Bile Börek Yaparken Yaptığı 11 Kötü Hata


Hakkıyla börek yapmak zor zanaat. Öyle herkesin imrendiği, bir tane daha alabilir miyim dediği, üzeri nar gibi kızarmış, çıtır çıtır, içinin harcının kıvamı, lezzeti tam ayarında yapmak için bu işin püf noktalarını bilmek gerek...


Ama belki bu püf noktalarından öte bir de asla yapılmaması gereken koca bir liste var... İşte en lezzetli böreğin bile lezzetini kaçırmaya yeter o benim diyen ev hanımların bile zaman zaman yaptığı 11 vahim hata...


1- Hazırladığınız sıvı harcın tepsinin alt kısmına ulaşmasına izin vermeyin : 

İlk kat yufkayı yağlanmış fırına serdiğiniz zaman üstüne koyacağınız harcın tabana ulaşmaması için dikkatli olmalısınız. Aksi taktirde börek tepsiye yapışacak ve yanacaktır.


2- Sebzeli börek yapacağınız zaman una bulayın : 

İçerisinde sebzelerin yufkaya yapışıp böreğin dağılmasına sebep olsun istemiyorsanız sebzeleri buluşturmadan önce çok az unlamalısınız. Böylece iç harcın su oranını azaltırsınız.3- Tepside en alt kata sadece tek bir adet yufka sermeyin : 

Bunu yapma amacınız içindeki harcın tabana ulaşmaması. Aksi taktirde yufkalar yumuşuyor,börekler istediğimiz gibi pişmiyor ve istenilen lezzet elde edilemiyor. Daha iyi kızarıp ve pişmesini istiyorsanız iki kat yufka serin.
4 - El açması böreklerin daha az yağlı olmasını istediğiniz için her kata yağ sürmeyin : 


Yiyeceğiniz böreğin gevrek olmasını istiyorsanız bütün börek katlarını tek tek yağlamalısınız. Böylece börek pişerken yufka aralıkları açılacaktır.
5- El açması hamurları hazırlarken sirke kullanın :


Eğer hazır yufka yerine kendiniz açtıysanız onu ılık suyla yoğurmalı ve sirke katmalısınız. Aksi taktirde börekler gevrek ve kıyır kıyır olmaz.


6- Börek harcını bol keseden koymayın : 

Çok fazla harç kullandığınızda tadı güzel olabilir fakat böreklerin cıvık cıvık hale gelmesine sebep oluyorsunuz. Bu yüzden verilen uygun tarife uymaya özen gösterin.


7- Ocakta pişen bir harç kullandığınızda ise onu oda sıcaklığında bekletmeden yufkalarla buluşturmayın :

Böreğin içeriğine kuru soğanlı ve kavrulmuş küp patatesli harç hazırlıyorsanız onu ocak aldıktan sonra mutlaka soğumasını beklemelisiniz. Yoksa yufkalarınız yumuşayıp sulanacaktır.
8- Peynirli börek yaparken tam yağlı peynir kullanmayın :


Normal olarak görülen standart tarif yarım yağlı peynir kullanmaktadır. Çok yağlı peynir kullandığınızda ısıya dayanamayıp erir ve börek dilimleri içinde kaybolur.


9- El açması börekleri fırına vermeden önce buzdolabında bekletin : 

Böreği fırına koymadan önce buzdolabında 1 saat bekletmelisiniz. Bunun sebebi malzemelerin dinlenmesi,sosunu çekmesi ve böreğin kıvamını korumasıdır.

10- Fırının derecesini 180 dereceden aza ayarlamayın : 

Fırının derecesi böreğin malzemesine,kalınlığına,fırın tipine göre değişmektedir. Börek hangi halde olursa olsun fırınınızı 180 dereceden aşağıda tutmayın.11- Börek fırından çıktıktan sonra hemen servis etmeyin : 

Böreği çıkarttığınızda kenarları sert haldeyse hemen üstüne temiz mutfak bezi serin ve terlemesini sağlayın. Böylelikle böreğiniz yumuşayacaktır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://persianmama.com/wp-content/uploads/2014/10/cooked-beans.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/legumes/art-20044278
  • https://www.theveggietable.com/blog/cooking-tips/how-to-soak-and-cook-beans-and-legumes/
  • https://www.glnc.org.au/legumes/legumes-cooking-tips/
  • http://ye-mek.net/liste/borek-yapmanin-puf-noktalari

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar