Ana içeriğe atla

40 Yıllık Ev Hanımlarının Bile Börek Yaparken Yaptığı 11 Kötü Hata


Hakkıyla börek yapmak zor zanaat. Öyle herkesin imrendiği, bir tane daha alabilir miyim dediği, üzeri nar gibi kızarmış, çıtır çıtır, içinin harcının kıvamı, lezzeti tam ayarında yapmak için bu işin püf noktalarını bilmek gerek...


Ama belki bu püf noktalarından öte bir de asla yapılmaması gereken koca bir liste var... İşte en lezzetli böreğin bile lezzetini kaçırmaya yeter o benim diyen ev hanımların bile zaman zaman yaptığı 11 vahim hata...


1- Hazırladığınız sıvı harcın tepsinin alt kısmına ulaşmasına izin vermeyin : 

İlk kat yufkayı yağlanmış fırına serdiğiniz zaman üstüne koyacağınız harcın tabana ulaşmaması için dikkatli olmalısınız. Aksi taktirde börek tepsiye yapışacak ve yanacaktır.


2- Sebzeli börek yapacağınız zaman una bulayın : 

İçerisinde sebzelerin yufkaya yapışıp böreğin dağılmasına sebep olsun istemiyorsanız sebzeleri buluşturmadan önce çok az unlamalısınız. Böylece iç harcın su oranını azaltırsınız.3- Tepside en alt kata sadece tek bir adet yufka sermeyin : 

Bunu yapma amacınız içindeki harcın tabana ulaşmaması. Aksi taktirde yufkalar yumuşuyor,börekler istediğimiz gibi pişmiyor ve istenilen lezzet elde edilemiyor. Daha iyi kızarıp ve pişmesini istiyorsanız iki kat yufka serin.
4 - El açması böreklerin daha az yağlı olmasını istediğiniz için her kata yağ sürmeyin : 


Yiyeceğiniz böreğin gevrek olmasını istiyorsanız bütün börek katlarını tek tek yağlamalısınız. Böylece börek pişerken yufka aralıkları açılacaktır.
5- El açması hamurları hazırlarken sirke kullanın :


Eğer hazır yufka yerine kendiniz açtıysanız onu ılık suyla yoğurmalı ve sirke katmalısınız. Aksi taktirde börekler gevrek ve kıyır kıyır olmaz.


6- Börek harcını bol keseden koymayın : 

Çok fazla harç kullandığınızda tadı güzel olabilir fakat böreklerin cıvık cıvık hale gelmesine sebep oluyorsunuz. Bu yüzden verilen uygun tarife uymaya özen gösterin.


7- Ocakta pişen bir harç kullandığınızda ise onu oda sıcaklığında bekletmeden yufkalarla buluşturmayın :

Böreğin içeriğine kuru soğanlı ve kavrulmuş küp patatesli harç hazırlıyorsanız onu ocak aldıktan sonra mutlaka soğumasını beklemelisiniz. Yoksa yufkalarınız yumuşayıp sulanacaktır.
8- Peynirli börek yaparken tam yağlı peynir kullanmayın :


Normal olarak görülen standart tarif yarım yağlı peynir kullanmaktadır. Çok yağlı peynir kullandığınızda ısıya dayanamayıp erir ve börek dilimleri içinde kaybolur.


9- El açması börekleri fırına vermeden önce buzdolabında bekletin : 

Böreği fırına koymadan önce buzdolabında 1 saat bekletmelisiniz. Bunun sebebi malzemelerin dinlenmesi,sosunu çekmesi ve böreğin kıvamını korumasıdır.

10- Fırının derecesini 180 dereceden aza ayarlamayın : 

Fırının derecesi böreğin malzemesine,kalınlığına,fırın tipine göre değişmektedir. Börek hangi halde olursa olsun fırınınızı 180 dereceden aşağıda tutmayın.11- Börek fırından çıktıktan sonra hemen servis etmeyin : 

Böreği çıkarttığınızda kenarları sert haldeyse hemen üstüne temiz mutfak bezi serin ve terlemesini sağlayın. Böylelikle böreğiniz yumuşayacaktır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://persianmama.com/wp-content/uploads/2014/10/cooked-beans.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/legumes/art-20044278
  • https://www.theveggietable.com/blog/cooking-tips/how-to-soak-and-cook-beans-and-legumes/
  • https://www.glnc.org.au/legumes/legumes-cooking-tips/
  • http://ye-mek.net/liste/borek-yapmanin-puf-noktalari

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli