Ana içeriğe atla

Bu Geleneksel Mucizenin Neye İyi Geldiğini Öğrenince...


Günümüzde en yaygın olan enfeksiyonlardan birinin ilacı meğer oymuş. Tedavisi tıbbi açıdan kolay olmasına rağmen ne yapılırsa yapılsın sürekliliğini sürdüren, insanı çileden çıkartan ayak mantarını kına ile çok kolay bir şekilde yok etmek mümkün.


Ama tabi tek faydası ayak mantarına değil. Kendisi aynı zamanda çok güçlü bir ağrı kesici... Cilde faydaları saymakla bitmez...


Ama öncelikle mantar konusunu ele alalım. Mantar bulaşmışsa, ayak altlarında kepeklenme,kızarma ve kuruma gibi belirtiler gösterir. Bunla kalmayıp kaşıntı,kızarma,su toplama,soyulma ve hatta yarılma gibi görüntü bozuklukları görebilirsiniz.


Ayrıca üst üste aynı ayakkabıyı giymek, başka kişilerin ayakkabısını giymek, uzun süre aynı çorabı giymek ve çok nemli yerlerde bulunmak ayak mantarına yol açan sebeplerdendir.

Uzmanlar tarafından kına yakarak ayak mantarından kurtulabilineceği söylendi.


Uzmanlar “Tedavisi kolay ancak çok inatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmiyor ve kesinlikle kendi kendine kaybolmaz. Mantardan korunmak için ayağın temiz, serin ve kuru tutulması gerektiğini vurgulayarak, “Pamuklu, yün ya da bu tarz emici maddelerden yapılmış çorap giyilmelidir.


Kınanın Cilt İçin Çok Faydalı:

Kullandığınız kremler ya da ilaçları kullanmamanızı fakat kınayı şiddetle kullanmanızı öneriyorum. Çünkü kına cilde çok faydalıdır hem de yanık,kızarık ve soyulmuş derilerde oldukça iyileştirici etkisi vardır.

Kına dolama, bir diğer adıyla tırnak dibi iltihabı problemininde yaşadığımız olan ağrıları hafifterek iyileşmemize yardımcı olur.


Kına yaktığımızda ayaklarımız eskisine göre daha az terler ve tırnaklardaki mantarın çoğalmasını önler, ayak kokusunu da azaltır.

Egzama ve uyuz hastalıklarına karşı da önerilir.Ayak Mantarı İçin Toz Kına Nasıl Kullanılır?

1.Uygulama Yöntemi: 

Herkesin bilmiş olduğu toz kınayı 1 litre suyun içine 5 tatlı kaşığı kına ekliyoruz. Kınayı ekledikten sonra 20 dakika fokur fokur kaynatılır. Kaynattıktan sonra ılıması için vakit tanınır, ılıdıktan sonra mantarlı bölgeler ılıyan su ile yıkanır. Böylece iyileşme süreci başlamıştır.
Bu yapmış olduğumuz uygulamayı 1 ay boyunca uygulayıp ve mümkün olduğu kadar ayağınızın temiz hava almasını sağlamalıyız. Bu formülü kullandıktan 1 ay sonra ayak mantarını kolayca yenebilirsiniz.


2.Uygulama Yöntemi: 

4 tatlı kaşığı toz kınayı yarım su bardaki su ile içerisine bir tutam tuz ve bir kaç damla lavanta ruhu damlatılarak yoğrulur.Yoğrulma sonucu ayağa sürülür ve pamuklu çorap giyilir. Bu şekilde 2 saat bekletip,durulanma sürecine alınır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • https://www.organicfacts.net/wp-content/uploads/henna.jpg
  • http://www.thefitindian.com/wp-content/uploads/2013/04/Henna-for-Hair.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/henna.html
  • https://www.rewardme.in/beauty/hair/article/10-hair-care-benefits-of-henna
  • https://www.lushusa.com/Stories-Article?cid=article_benefits-of-henna
  • http://www.stylecraze.com/articles/henna-for-hair-growth/#gref