Ana içeriğe atla

Bulaşıkları Bulaşık Makinesine Yerleştirirken Asla Yapmamanız Gereken 9 Vahim HataSonra neden benim tabaklarım, bardaklarım makineden temiz çıkmıyor. Şu lekeler neden bir türlü gitmiyor. Aaa bu kalıntı nasıl tabağın üzerinde kalmış... Neden bardağın içine hala su var! İşte böyle onlarca soru ve aynı zaman da sorun mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Elbet bunların bir sebebi var...Çünkü bulaşıkları bulaşık makinesine nasıl yerleştirmemiz gerektiği konusunda hala yeterince bilgili değiliz. Bazen özensiz ve bazen de dikkatsiziz olabiliriz ama ne yaparsak yapalım bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirirken bir daha bu 9 ölümcül hatayı yapmayalım.

En büyük sorunumuz bulaşık makinesine istediğimiz kadar eşya sığdıramamak ve sığdırma sonucunda yıkanıp kirli çıkan mutfak eşyaları.

1) Tabakları en üst rafa dizmeyin : 

Tabakları alt rafa dizmelisiniz. Çünkü alt tarafa daha çok sıcak su ulaşır ve tabaklarınız daha iyi yıkanır. Hem de üst rafa dizerseniz bulaşıkları sığdırmanız zor olacaktır.2) Tüm tabak çanak farklı yönlere bakmamalı : 

Kaseler üst rafa dizilmelidir. Alt rafa dizilen tabakların yönleri merkeze doğru çevirilmelidir. İç kısımları birbirine bakacak şekilde yerleştirirseniz içerisine daha fazla su girer ve temiz olmasını sağlar.3) Yer sıkıntısı yaşadığınızda bardakları alt rafa dizmeyin :

Bulaşık makinesi kapasitesini doldurduğunda kalan bardakları alt rafa sıkıştırmanız büyük bir hatadır. Zaten üst raf bardakların daha iyi temizlenmesi için uygundur. Bu yüzden makinenın alt rafına dizdiğiniz bardaklar yıkama bittikten sonra kirli çıkabilmektedir.4) Çatal, kaşık ve bıçakların hepsini aynı yönde koymamalısınız :

Aynı yöne doğru dizdiğinizde kaşıklar iç içe girer ve su kaşıkların içine giremeyip kirli kalmalarını sağlar.


Bu sorunu ortadan kaldırmak için bazılarını aşağı bazılarını yukarı şeklinde dizmelisiniz.5) Büyük tavaları, tencereleri, borcamları rastgele dizmeyin :

Makine sığdırmakta zorlanmış olduğunuz karıştırma kapları, tencereleri, borcamları, büyük tavaları alt rafın köşelerine dizebilirsiniz.Bu köşe bölgelerin diğer bölgelere göre daha fazla temizlendiği söyleniyor. Küçük tava ve kaplarında deterjanın gelebileceği yöne dizilmesinde fayda var.6) Makineyi ağzına kadar doldurmayın,bırakın biraz hava alsın : 

Makinenız ne kadar kaliteli ve verimli oluyorsa olsun bütün dizdiğiniz bulaşıkları yıkayamaz.
Çünkü makineyı tıka basa doldurduğunuz için bulaşıklar birbirine yapışacaktır. Bununla kalmayıp dolu olmasından dolayı bardaklar birbirine çarparak çatlamalara ve kırılmalara sebep olacaktır.7) Makineyi yarı doluyken çalıştırmamalısınız :

Çok doluykende çok boşkende makineyi çalıştırmak yanlış bir davranıştır. Hem suyu boşa harcamış oluyorsunuz hemde tabaklarınız etrafa çarparak kırılıyor.8) Bulaşıklardaki yemek kalıntılarını süzmeden makineye koymayın :

Bulaşıklardaki artıkları su ile temizlemeliyiz. Çünkü temizlenmeden koyulan bulaşıklar kuruyacak ve makine bu kurumuş atıkları çıkarmakta zorlanacaktır.9) Makinede yıkanması uygun görülmeyen bulaşıkları yıkamayın : 

Özellikle tahta mutfak eşyaları,özel bıçaklar,kristal bardaklar gibi bulaşıklar makinede değil elde yıkanmalıdır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • https://www.thespruce.com/dishwasher-mistakes-and-how-to-avoid-them-1901143
İçerik Kaynakları :
  • https://www.rodalesorganiclife.com/home/best-way-to-wash-dishes
  • https://www.prevention.com/health/healthy-living/are-you-making-these-dishwashing-blunders

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli