Ana içeriğe atla

Her Türlü Ağrıya, Strese, Uykusuzluğa Derman Burda


Oldukça faydalı olan bu bitki hem yaprakları, hem de tohumları baharat olarak kullanılabilmektedir.
Tohumları turinçgilleri anımsatan kokuya sahiptir. Aşotu olarak da günümüzde ismi geçen kişniş, baharat ve şifalı bitki görevini görür.
Bu konumuzda İbrahim Saraçoğlu hocamızın kürlerinden derlediğimiz aşotu bitkisinden bahsedeceğiz. Kişniş yani aşotu ile neler yapabiliriz, kürleri, faydaları ve özellikleri hakkında bilgileri paylaşalım…Aşotunun Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

 • İlaç sanayisinde tatlandırıcı olarak görev alır.
 • Parfümlerin içeriğinde ve yapımında kullanılır.
 • Roma'da etlerin muhafaza edilmesinde büyük bir rol oynar.
 • Yapraklarını yeşil ve taze bir şekilde tüketebiliriz.
 • Tohumun kokusu kalıcı özelliğe sahiptir.
 • Yapraklarının ve tohumlarının ağzı kapalı bir cam kapta ya da cam kavanozda saklanmalıdır. Bu kavanozu serin ve kuru bir ortamda muhafaza etmeliyiz.
 • Kişniş tohumunun hayatta kalma süresi 1 yıl, yapraklarının ise hayatta kalma süresi 6 aydır.

Taze kişniş buzdolabında bir kabın içinde yarısına kadar su,kökleri suyun içinde olacak şekilde saklanmalıdır. Bu konumda yaklaşık olarak 10 gün ömrü dayanır.Kişniş Otunun Başlıca Faydaları Nelerdir?

 • Uykususuz kalmamaya birebirdir.
 • Gerginliği ortadan kaldırır.
 • İnsülin salgılar ve bu sayede kan şekerini düşürür.
 • Demir,magnezyum,manganez içerir.
 • Kafeik,klorojenik ve fenolik asit bileşenleri içermektedir. Bu bileşenler kanser,şeker ve kalp rahatsızlığı sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik tedavi edici ve önleyici özelliğe sahiptir.


Kişniş otu kadınlarda cinsel isteği arttırdığı çok uzun yıllar önce kanıtlanmıştır. Günümüzde bazı kadınlar kişniş otunu bu sebeplerde içtiği doğrudur.


Antibakteriyel yönünden zengin rol oynar. İçerisinde dodesenal bileşim içermektedir. Bu bileşim günümüzdeki antibiyotiğe göre 2 kat daha fazla işe yaramaktadır.

 • Sindirimi kolaylaştırmada önemli rol oynar.
 • İştahı açar, özellikle küçük çocuklarda kullanılabilir.
 • Bağırsakta oluşan gazları giderir ve hazmı kolaylaştırır.
 • Karın ağrılarını gidermede önemli bir rol oynar.
 • Bayanlarda doğumu kolaylaştırma işlevini gerçekleştirir.
 • Kusmayı önler.
 • Baş dönmesini engeller.
 • Tansiyonu düşürür.


Kişnişin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kişniş otu bir suyun içerisinde bekletilir. Ardından ovalayarak temizlenir. Bu işlem 2 defa tekrarlanır. Çıkan toğumları havan,tokmak ya da elektrikli baharat öğütücü ile toz haline getirebiliriz.


Vanilyalı soya sütü ve bal,tarçın,kişniş  otu karıştırılır. Ardından kısık ateşte pişirilerek, sonucunda lezzetli bir içecek ortaya çıkar.
Ottan çıkan tohumları güveç yemeklerinde,çorbalarda ve balıkta kullanabiliriz. İsterseniz waffle ve kreplere kişniş ilave ederek tüketimi sağlanabilir.


Taze olan kişniş kökü sebze tarzında pişirilerek tüketilebilir. Kişniş tohumunun güzel kokması sebebiyle potropi tabaklarında servis edilebilir. Domates turşularında ve elmalı çöreklerde kullanılır.


Diş ağrısına karşı "Kişniş Tohumu + Elma Sirkesi" karışımı :

İslam tıbbı da kişnişten bahsedip,bolca tüketilmesini önermiştir. islam hekimlerinden olan Razi "Kalp çarpıntısına karşı kişniş yiyiniz" söylentisi söz konusudur.
Nidai ise kişniş tohumunu ezip,dövdükten sonra sirke ile kaynatılıp,ağrıyan dişe karşı ağızda çalkalanır.  Ağrının hemen geçeceği belirtilmiştir.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
 • https://cdn1.medicalnewstoday.com/content/images/articles/277/277627/cilantro-coriander-bunch.jpg
İçerik Kaynakları :
 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-coriander.html
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/277627.php
 • https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/health-news/coriander-has-multiple-health-benefits/articleshow/30452697.cms
 • http://food.ndtv.com/food-drinks/7-amazing-coriander-seeds-benefits-from-tackling-diabetes-to-improving-the-skin-1407915

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar