Ana içeriğe atla

Kanı Temizleyen Mucize Bitki!...


Daha çok zayıflamak ve mide sancılarını gidermek için tercih edilen bu çayın çok daha önemli ve faydaları olduğu anlaşıldı. Tadı biraz dereotuna benzer.


Sindirim sorunlarının dermanıdır kendisi. Hazımsızlığın ilacı, mide kramplarının şifasıdır aynı zamanda.Rezene, uzak doğu mutfaklarında olmazsa olmaz baharattır.  Tohumunda da oldukça fazla minareller barındırır. Bu mineraller soğuk algınlığı, grip ve halsizlik gibi hastalıkları önlemektedir.


Bu faydalar ile kalmayıp şiş gözleri indirme tedavisinde de kullanılır. Bu tedaviyi uygulamak için bir pamuk yardımıyla göze rezene çayını sürebilirsiniz.


Rezene Çayının Faydaları

İştahı azaltır: Ülser hastalığına kapı açan açlık hislerini azaltır ve ülser hastalığına neden olan bakteriyle savaş halindedir.


Anne sütünü arttırır: Eskiden beri ağızlarda dolaşan rezene çayı annenin sütünü arttırdığı söylenmektedir.
Enfeksiyonlarda tedavi amaçlı kullanılır: Rezene çayı potasyum ve kalsiyum tarafından oldukça zengindir. Bu maddeler vücudun direncini arttırır böylelikle enfeksiyonları engeller. Ateşi düşürmede de rol oynar.


Zayıflamakta kullanılır: Yağları kolayca yakar ve idrarı söktürür. Vücuttaki fazla suyu dışarıya atarak kilo kaybettirir.Mide kramplarına faydası: Mide kramplarına iyi gelir. Hazımsızlık ve gaz sancısı tedavisinde de kullanılabilir.


Adet sancısını azaltma: Adet sonucu oluşan ağrıları azaltır. Adet öncesi oluşan sendromun önüne geçer.Günde 2-3 bardak içilmesi önerilir.


Kanı temizler: Böbreklerin tutmuş olduğu toksinleri temizler. Böbrekteki toksinleri atarak hastalıkların oluşmasını engelleriz.

Yan Etkileri ve Zararları;

Her şeyin fazlası zarardır.Bu bitki çayının da fazlası zarar.Doğum kontrol hapı kullanıp,östrojen takviyesi alanlar,sürekli ilaç kullananlar doktoruna sormadan rezene çayı tüketmemelidir.


Rezene Çayı Zayıflatır mı?

Metobolizmayı hızlandırır,iştahı keser. Yemeklerden önce içebilirsiniz. Günde 2-3 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.


Nasıl İçilmelidir?

İsterseniz normal çay gibi demleyip sıcak tüketin,isterseniz bir gece bekleterek soğuk tüketin.

1.Yöntem Soğuk Rezene Çayı: 

Malzemeler; 

  • Rezene tohumu(2-3 tatlı kaşığı)
  • İçme suyu(1lt)

Yapılışı: 

1 litre su kaynatılmak için ocağa koyulur ve kaynamasına yakın 1 avuç rezene tohumunu tavada 20-30 saniye kavurulur.


Su fokurdamaya başladığında kavurmuş olduğumuz rezeneleri kaynayan suya atıp ocağı kapatalım.Hazırlanan bu karışımı süzüp,cam kavanoza koyup 1 gece bekletelim.Ertesi gün soğuk tüketebilirsiniz.

Faydaları: Eklemlerinizdeki ağrının sebebi olan ürik asidin atılmasını sağlar.


2.Yöntem Sıcak rezene çayı:

Malzemeler; 

  • Rezene tohumu (2-3 çay kaşığı)
  • İçme suyu (2 su bardağı kadar)

Yapılışı: 

Normal siyah çay gibidir.Yarım litre kaynamış suya 2-3 çay kaşığı rezene tohumu eklenir ve 10-15 dakika bekletilir. Demleme süresi size kalmıştır.


Demlenmiş olan çay süzülür ve arzuya göre limon,bal kullanarak tatlandırabilirsiniz. Ancak demlenmiş olan çaya şeker ilave ederseniz rezene tohumunun faydalarını yok eder.

Bu çayı günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • http://i.ndtvimg.com/i/2016-03/625-fennel_625x350_61458024381.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-fennel.html
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/284096.php
  • http://www.top10homeremedies.com/kitchen-ingredients/top-10-health-benefits-fennel.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar