Ana içeriğe atla

KEMİK ERİMESİNİ DURDURAN MUCİZE SEBZE "BROKOLİ"


Kemik erimesi, kemik yoğunluğunun yaşlanma veya menopoz nedeniyle azalmasıdır. Kemik yoğunluğunun azalması ile birlikte fonksiyon yapı bozukluğu ve görülürse buda kemik kırılmalarına neden olur.


Kemiklerin gelişimi ve yoğunluğu 40 yaşına keder sürekli yavaş yavaş artar. 40 yaşından sonra ise yavaş yavaş her yıl yoğunluğu azalmaya başlar. Bu yoğunluğun yılda % 0,5-1,5 artması normal olup, daha fazlası olduğunda kemik erimesi ciddi bir hastalık haline dönüşür.


Kemik Erimesi (Osteoporoz) da,
  • Mevcut kemik kütlesi azalır,
  • Kemikler zayıflar,
  • Kemiklerde, mineral (kalsiyum) içeriğinin azalır,
  • Kemikler, süngerimsi bir hal alır,
  • Kemikler kolayca kırılabilir duruma gelir.

Bayanlarda menopozun görülmesi ile birlikte östrojen hormonu azalır. Bu hormon azalması ile birlikte kemik erimesi de hızlanır.


Şimdi, kadınlarda özellikle menopoz döneminde görünen kemik erimesi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği brokoli küründen bahsetmek istiyoruz. Bu kür, hem hormon dengesini sağlayacak, hemde kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumu destekleyecektir.


Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu brokolinin tam bir kalsiyum bombası olduğunu ve kemik erimesi hastaları için iyi bir yardımcıdır diyor.

İbrahim Saraçoğlun’dan Kemik Erimesi için Brokoli Kürü:


Brokoliyi güzelce yıkayın. Yaklaşık bir litre kadar suyu kaynatın. Kaynamakta olan suyun içine 200-250 gram brokoli atın. Hafif ateşte en fazla 4-5 dakika haşlayın.


Ilıdıktan sonra suyunu süzün ve bu suyu sabah, öğle, akşam aç karnına için. Brokoli suyunu içtikten sonra yirmi dakika hiçbir şey yeyip içmeyiniz. (su hariç)

Brokoli Kürü Nasıl Uygulanacak?


Küre 7 gün devam ediniz. Her yedi günlük uygulamanın sonunda üç gün ara veriniz. Toplam uygulama zamanı 21 gün olacaktır (üç günlük aralar hariç). Yani,


7 gün kür + 3 gün ara + 7 gün kür + 3 gün ara + 7 gün kür


Eğer çalışan bir insan olarak öğle üzeri evinizde bulunamıyorsanız, yarısını sabah, diğer yarısını da akşam aç karına içebilirsiniz. Bu taktirde bir litre su yerine 500-600 ml su alabilirsiniz.


Haşlanmış olan brokoliyi de yemeklerinizin arasında salata olarak tüketebilirsiniz. Haşlanmış brokoli parçalarını tüketmek zorunda değilsiniz. Mühim olan haşlama suyunu tüketmektir.

İbrahim Saraçoğlu, brokolinin kalsiyum deposu olduğunu dile getiriyor. Kemik Erimesi şikayeti olanlara, brokoli kürünü veya haftada en az 3 kez brokoli tüketimini öneriyor. 


Neden Brokoli?

Çünkü brokoli üzerine yapılan bilimsel çalışmalar bu sebzenin kansere karşı büyük bir koruyucu olduğunu ortaya koyuyor. Vücuttaki toksinleri atmada oldukça etkili olan bu gıda, serbest radikallerle de mücadele ediyor. Kadınlarda östrojen seviyesini dengede tutarak meme kanseri riskine karşı koruma sağlıyor. Düzenli tüketimi kanserli hücre oluşumunun önüne geçiyor.


Ayrıca brokoli kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi risklere karşı vücudu koruyor. Ayrıca kolesterol seviyesini de sürekli dengede tutuyor. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması açısından da faydalı bir sebzedir. Yüksek lif içeriği ile sindirimi düzenlerken kabızlık durumlarına karşı da koruma sağlıyor.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  •  http://www.globalnewsreel.com/fileman/Uploads/Lifestyle/broc.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.youtube.com/watch?v=VH5Fu1_vpe0
  • https://www.youtube.com/watch?v=5kZ1Fe_qwOs