Ana içeriğe atla

Mandalina Kabuğunun Bugüne Dek Hiç Bilmediğiniz Çok Farklı 8 Kullanımı

Şifa kaynağı mandalina, bizi birçok hastalığa karşı koruyor. Kış aylarında hastalıklar pusuda beklerken vücudun bağışıklığını güçlendirip hastalıklara kalkan oluyor. Bu mucize meyve kolon, meme ve yemek borusu kanserinin oluşumunu önlüyor.


Kendisi bu kadar faydalı olan bir meyvenin, kabukları hiç boşa atılır mı? Ne şifalar gizlidir o kabuklarda, ne güzel kullanım alanları vardır onların.

Mandalinanızı soyduğunuzda sakın kabuklarını çöpe atmayın!1- Mandalina baş ağrısına çok iyi gelir : 


Mandalinanın kendisine özel çok güzel keskin bir kokusu vardır. Siz de her gün baş ağrısı problemiyle karşılaşıyorsanız yanınızda her zaman mandalina bulundurun. Başınız ağrımaya başladığı zaman mandalinayı çıkartın ve soyup yemeye başlayın. Mandalina kabuklarını da burnunuza yaklaştırarak koklamaya başlayın.


2- Evinizdeki kötü kokuları yok eder : 

Sobalı evlerde yaşamış olanlar ya da hala yaşayanlar bilir ki, yanan sobanın üzerine mandalina ve portakal kabuklarının koyulup kokunun dağılması sağlanır.

Balık ya da kızartma yapıldığında eve yayılan bu kokuyu ortadan kaldırmak için bir tencerenin içine bol su ve bol miktarda mandalina kabuğu koyulup kaynatılır. Kaynatma işlemi sürerken 1 adet çubuk tarçın ya da 1 tatlı kaşığı toz tarçın dökülür.


3- Yemeklere lezzet, vücudunuza şifa katar : 

Mandalinanın kabuğu yoğun miktarda vitamin ve antioksidan özellikler içerir. Bu sayede vücudu korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.


Mandalina kabukları ayırılıp mümkünse güneş ışığında , mümkün değilse fırında kurutulur. Kurutulup sert halini almış mandalina kabuklarını robotta toz haline getirelim. Toz haline gelmiş mandalina ağzı kapalı kapta muhafaza edilmelidir.

Yapmış olduğunuz yiyeceklere,hamur işlerine,salatalara kadar kullanabilirsiniz.4- Gribe ve halsizliğe iyi gelir : 

Biriktirmiş olduğunuz mandalina kabukları kurumadıysa 1 su bardağı suyu kaynatın ve kaynamış olan suyu bir bardağa alın.Bardağın içine 2 adet mandalina kabuğu küçük dilimlenerek koyulur ve 10 dakika demlenmeye bırakılır.

Yapmış olduğunuz bu formül kış aylarında sizi hastalıklardan koruyacaktır.


5- Mandalina kabukları şurup kadar tedavi edicidir. Doğal bir öksürük şurubudur : 

2 mandalinanın kabuğu kurutulur ve küçük parçalara ayırılıp daha önceden kaynatılmış olan 1 bardak suyun içine eklenir. Bardağın üstü içine toz girmemesi için kapatılır.Kapattıktan sonra 5-7 gün beklenir.

Bekledikten sonra sarıya dönen suyun içindeki kabuklar çıkarılır ve kalan suyu kapaklı cam bir kavonaza aktarılır.

Günde 3 kez,yemeklerden önce aç karnına tüketilir.


6- Burnunuzun tıkanıklığına iyi gelir : 

Kam bir kaseye kaynattığınız bolca suyu boca edin, ardından en az 2 mandalinanın kabuğunu suyun içine atın. Başınızın arkasına havlu yada bez koyarak buharın dağılmasını engelleyin ve mandalinanın aromasının karıştığı bu sudan buharı burnunuza çekin.


Bu işlemi yaklaşık 10 dakika boyunca, 3'er nefes alıp verdikten sonra başınızı buhardan uzaklaştırıp yeniden yaklaştırarak buhar banyosuna devam edin.

7- Mandalina kabuğundan mumluk yapılabilir : 

Mandalinanın kabuğunu yatay şekilde ikiye bölüp bir parçasının içine az miktarda zeytinyağı koyarak küçük bir mumluk yapabilirsiniz.


8- Mandalina kabuğundan reçel yapılabilir : 

Mandalinanın kabuklarını soymadan enfes bir reçel yapabilirsiniz.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...Görsel kaynaklar:
  • http://www.theorangepetals.com/wp-content/uploads/2015/09/IMG_6463.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-mandarin-oranges-for-skin-hair-and-health/
  • https://www.livestrong.com/article/469800-the-benefits-of-tangerine-peel-tea/
  • http://www.tophealthremedies.com/top-15-benefits-of-mandarin-oranges-for-skin-hair-and-health/
  • http://www.solsticemed.com/Articles.asp?ID=285

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli