Ana içeriğe atla

5 Yıldızlı Otellerde Kullanılan 7 Pratik Temizlik Yöntemi
Evinize gelen misafirleri rahat ettirmek için her şeyi yapıyorsunuz değil mi? Kahvaltıda kuş sütü eksik olsun, akşam yemeğinde salatalar, yemekler tam olsun, yatak örtüsü yeni yıkanmış koksun, banyo havlusu tertemiz olsun...Tabii birkaç gün sonra bu kadar iş gücü en aza indirecek bir yöntem ararız. İşte tam da bu nedenden dolayı sizler için 5 yıldızlı otellerin temizlik konusunda nasıl hızlı ve pratik hijyen sağladığını derledik.

İşte 5 yıldızlı otellerde kullanılan en pratik temizlik sırları...

1- Çamaşır makinesini ağzına kadar doldurmayın : 

En ideal yıkama yöntemi, makinenin kapasitesini yüzde 80 kullanmaktır. Makineye çok fazla çarşaf koyarsanız, kirliler düzgün yıkanmaz.
2- Sıcaklığı doğru ayarlayın : 

Çamaşırları yıpranmadan temizleminin en ideal sıcaklığı; 40 ile 60 derece olarak değerlendiriliyor.Sanılanın aksine çamaşırları çok sıcak suda yıkadığınız takdir kumaş zarar görebilir ama ortalama bir sıcaklıkta bakteri ve toz akarlarından kurtulabilir aynı zamanda da nevresim takımlarınızın ve diğer çamaşırların ömrünü uzatırsınız.
3- Lekelere serpin ve sonra yıkayın : 


Çamaşırdan kahve ve vişne suyu, nar suyu gibi inatçı lekeleri çıkarmak için, kirli çamaşır tuzlu suyun içine yatırın ve 1 saat bekletin. Leke çıktığında çamaşır yıkamanız yeterli olacaktır.Çamaşırdaki sararma için ise deterjanı koyarken, detarjan gözüne yarım bardak karbonat da ekleyin. Böylece hem lekelerden kurtulacaksınız hem de çamaşırlarınızın kötü kokmasını önleyeceksiniz.
4 - Çamaşırları hızlı kurutmak için : 

Uzmanlar yıkanmış çamaşırları güneşte kuruturak aslında kıyafetlerin ömrünü kısalttığımızı söylüyor. Bunun için de kurutma makinelerini öneriyor.Tabii ülkemizde herkesin evinde çamaşır kurutma makinesi yok. Ama olanlar için yeni yıkanmış çamaşırları en hızlı kurutma yöntemi tenis topu.
5- Tenis topu özellikle havlularınızı hızlıca kurutup, yumuşamasını sağlayacak. 

Eğer evde kurutma makinesine sahip değilseniz; o zaman havlularınızı yıkadıktan sonra tenis topunu makinenin içine atın ve daha sonra tekrar kurutma modunda çalıştırın.
6 - Yağ lekesi kabus olmasın!

Çamaşırınızın üstüne yağ döküldüyse ilk müdahale olarak kumaşa tatlandırıcı veya nişasta serpin ardından da yıkayın.Eğer kumaşa salça ya da domates sosu döküldüyse, çamaşırın üzerine WD-40 pas sökücü (marketlerde satılan mavi sprey kutu içindeki pas sökücüler) sıkın ve 5-10 dakika kurumasını bekleyin. Ardından soğuk suyla yıkayın.

Şekerli bir lekeyi kumaştan çıkarmak için çamaşır önce normal rutininizde yıkayın ardından çamaşır suyu ile 40 derecede yeniden yıkayın.
7 - Her yıkamada beyaz sirke kullanın : 


Kullanılan yumuşatıcı ne olursa olsun, makine düzgün temizlenmediği takdirde yumuşatıcı birikintileri çamaşırlarda leke oluşmasına sebep oluyor. Bu sorunu önlemek için otel çalışanları beyaz sirke kullanıyor.Çamaşırlarınızı yumuşatmak ve yumuşatıcı izlerini ortadan kaldırmak için durulama sırasında yarım su bardağı kadar beyaz sirke atsanız yeterli.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://www.bachhoaxanh.com/kinh-nghiem-hay/meo-giat-quan-ao-bang-baking-soda-1014321
İçerik Kaynakları :
  • http://afamily.vn/vi-sao-ai-co-quan-ao-trang-cung-nen-lay-ra-ngam-ngay-trong-baking-soda-2016062011371216.chn
  • http://afamily.vn/hoc-lom-5-meo-giat-do-vua-nhanh-vua-sach-ma-khach-san-5-sao-khong-bao-gio-tiet-lo-20170817102004818.chn

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli