Ana içeriğe atla

Ağrı ve tutulmaları yok eden 8 besin


İLTİHABI ÖNLÜYOR! AĞRILARI YOK EDİYOR...
Sürekli oturmak ya da sürekli ayakta dikilmek farketmez! Bir süre sonra çeşitli ağrılar ve tutulmalar yaşarsınız. 


Masa başında 8 saatten fazla oturmak ya da sürekli bir şekilde ayakta dikilmek çeşitli ağrılara ve tutulmalara neden olabilir.

Bu ağrılardan kurtulmanın tek yolu ise kas ve kemiklerde oluşan iltihabı yok etmektir.
1- Yeşil yapraklı sebzeler : Pazı, kara lahana ve ıspanak gibi yeşil sebzeler karotenoid ve flavanoid açısından zengindir. Bu bileşenler iltihabı önleyen yapıdadır.

Kemik sağlığı için son derece faydalı olan demir ve kalsiyum mineralleri yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle bu tip sebzelerin sıklıkla tüketilmesi kemik sağlığınıza avantaj sağlayacak ve daha güçlü kemiklere sahip olmanıza yarayacaktır. Ayrıca eklemlerde oluşabilecek artrit problemlerine karşı da koruyucu etki gösterecektir.


Yeşil sebzeler aynı zamanda magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. İçerdikleri bu mineraller kas ve kemiklerimizi destekleyerek acı eşiğimizi yükseltir.

2- Turuncu sebzeler  : Havuç, balkabağı ve tatlı patatesler karotenoid açısından oldukça zengindir ve sonuç olarak iltihaplanmayı önler. Bu karotenoidlerin bazıları A Vitaminine dönüşebilir ve bağışıklık sistemimizi düzenler ve dengeler.

Bu sebzeler aynı zamanda bağırsak, akciğer, mesane, göğüs, cilt ve rahim ağzı kanserlerinin oluşma riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca, karotenoid tüketimi makular dejenerasyon (görme bozukluğu) ve katarakt riskini de azaltmaktadır.  Ayrıca bu besinlerin, yaşlanma karşıtı ve anti-oksidan özellikleri de bulunur. Fakat, birçok insan bu mucivezi besinlerin kıymetini ve faydalarını bilmemektedir.

3 - Ananas : Ananasda bulunan bromelayin enzimi iltihabı önler.

Ananasta bol miktarda bulunan manganez minerali kalsiyum, çinko ve bakırla birlikte kemik sağlığı açısından en önemli elementler arasında yer alıyor.

Ananas bu özelliğiyle kemik dokusunun içinde anormal derecede boşluklar oluşmasına neden olan osteoporoz tedavisinde tüketilmesi önerilen meyveler arasında il sıralarda. Manganez aynı zamanda bademcik iltihabı, selenyum zehirlenmesi, kanserden korunma, yüksek kolesterol ve karaciğerin temizlenmesinde öne çıkan bir element.


4- Yağlı balıklar : Somon, sardalye, hamsi ve uskumru balığı gibi yağlı balıklar omega-3 yağı olan EPA ve DHA bileşsenlerini içerir. Bu omega-3 yağları sadece kalp sağlığımız için yararlı değildir; aynı  zamanda iltihap önleyici özellikleri vardır.
Yağlı balıklar D Vitamini ihtiyacımızı da karşılar. D Vitamini dengeli bir bağışıklık sistemini sağlar ve sonuç olarak istenmeyen ya da kronik iltihapları önler.

5 - Pancar : Pancarlarda da iltihap önleyen bileşenler vardır ve ayrıca kalp sağlığına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Pancar ayrıca, varis hastalığı ve bazı göz hastalıklarının önlenmesine de ciddi anlamda engel olabilmektedir.  Bunun yanında yapılan bir çok araştırma kabızlık sorunun giderilmesi ve ateş düşürücü özelliğinin olduğu yönünde umut verici bilimsel araştırmalar sonucu vardır. Pancarın ayrıca cilt ve saç sağlığına bir çok faydasının olduğu bilinmektedir. Pancarın sağlığımıza katkıları modern tıbbın hala araştırma konusudur ve bu araştırmalara devam etmektedir.


6- Chia çekirdeği  :Chia çekirdekleri omega-3 gibi yağlı asitler açısından zengin bir besindir ve iltihabı yok eder. Sindirimi yavaşlattığı için ve uzun süre tok tutma özelliği olduğu için kilo vermenizi de kolaylaştırır.


Chia tohumları günlük kalsiyum ihtiyacının %18’ini karşılar. Kalsiyum kemik sağlığını, kemik gücünü ve kütlesini korumak için gereklidir. Kalsiyumun yanında bor, magnezyum, fosfor ve manganez de kemik ve kasları güçlendirir. Kemiklerin yanında diş yapısını ve diş sağlığını da korur. A vitamini, çinko, kalsiyum ve fosfor içeriği nedeniyle dişleri korur. Dişlerin üzerinde tartar ve dolayısıyla ağız kokusunu engeller. Antibakteriyel etkisi vardır.7 - Çilek, kiraz ve ahududu gibi meyveler : Bu meyvelere renklerini veren antosiyaninler güçlü antioksidan ve iltihap karşıtı özelliği olan bileşenlerdir. Bu meyvelerden özellikle de mevsiminde bolca tüketmek size iyi gelecektir.


8- Mor lahana : 

Antosiyanin bileşeni tıpkı  çilek ve yaban mersini gibi meyvelerde olduğu gibi mor lahanada da bulunur.  C Vitamini açısından en zengin olan sebzelerden birisidir.


Besin değerinden tam anlamıyla faydalanmak için mor lahanayı pişirmeden tüketmeniz önerilir.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
 • http://thehealthyline.com/wp-content/uploads/2016/12/chia-seeds-for-health-and-beauty-article.png
 • https://babykidcenter.com/wp-content/uploads/2016/05/Fish-contains-omega-3-fatty-acids.jpg
 • http://infojackers.com/wp-content/uploads/2017/01/greenvegetables.jpg
 • http://morethanpaleo.com/wp-content/uploads/2012/08/lavender-infused-blueberry-strawberry-wine-butter-paleo.jpg
İçerik Kaynakları :
 • http://www.cbc.ca/news/health/physical-activity-sitting-1.3695954
 • http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/sitting/faq-20058005
 • https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/jul/27/health-risk-one-hour-activity-offset-eight-hours-sitting-desk
 • http://www.haber7.com/alternatif-tip/haber/2267537-iltihabi-onluyor-agrilari-yok-ediyor
 • http://fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2015/05/08/sitting-too-long.aspx
 • https://draxe.com/chia-seeds-benefits-side-effects/
 • https://authoritynutrition.com/11-proven-health-benefits-of-chia-seeds/