Ana içeriğe atla

Et Yemekleri Yaparken Farkından Olmadan Yapılan Hatalar


Eti doğru pişirmek, bir yemeğin lezzetini belirlemede en kritik noktalardandır. Eğer et doğru pişmemişse o yemeğin ne tadı olur ne tuzu. Bırakın tadını tuzu, olmadı diye bir de canınız sıkılır ki, yapılan onca emeğe mi yanarsınız yoksa harcanan onca paraya mı...İşte et pişirmek bu yüzden 2 kat daha önemlidir. Lokum gibi yumuşacık, ağızda dağılan etler pişirmenin küçük püf noktaları var elbet. Ama daha önemlisi bir de asla ve asla yapılmaması gerekenler var.

Yapıtığınız yemekten keyif ve tat almak istiyorsanız bu kuralları mutlaka uygulayın. Ama daha önemlisi neleri uygulamanız gerektiğini de sakın aklınızdan çıkartmayın.1- Kırmızı eti yıkamayın : 

Kasaptan eti alır almaz mutfağa gelip yıkıyor hatta suyun içinde bekletiyorsunuz. Yapılan bu yanlış hakkında profosyonel mutfak şefleri uyarıda bulunuyor.


Yıkama işlemini uyguladığınızda etin tadını bozuyorsunuz ve pişme aşamasında sert bir kıvam alıyor. Bu yüzden eti yıkamamakta fayda var.2- Fazla vaktiniz yok diye yüksek ateşte pişirmeyin : 

Etlerinizin hemen pişmesini istiyorsunuz fakat fazla vaktiniz yoksa, yüksek ateşte etleri heba etmek yerine pişerken biraz sirke damlatmayı deneyebilirsiniz. 1-2 sirke bile etlerinizin yumuşamasını ve çabucak pişmesini sağlayacaktır.


3- Buzlukta beklemiş etlerin daha buzu çözülmeden pişirmeyin : 

Buzluktan alır almaz eti ocağa koyup pişirmek yerine güzelce kendini salmasını ve erimesini beklemeliyiz.Bu yüzden pişireceğimiz eti bir gün önceden buzluktan buzdolabına indirin.

Pişirmeye başlamadan önce de oda sıcaklığında beklemelidir.Soğukken tavaya koyarsanız etin lezzetini kaybedersiniz ve sertleşmesine yol açarsınız.4- Eti pişirmeden önce marine edin : 

Zeytinyağı, karabiber, karbonat, soda, süt, yoğurt ve daha fazla baharatlar. Aromatik malzemelerin ve sıvı malzemelerin bir araya gelerek eti marine etmesi mümkündür.Marine ederseniz et daha yumuşak ve lezzetli olur.

Yapılan yemeklere özellikle kuşbaşı koyacağınız zaman eti biraz karabiber,kekik ve karbonat ya da farklı marinasyon malzemeleri ile marine edin.5- Pişirme sırasında tavanın ve tencerenin sıcaklığını ayarlayın : 

Yapılan en çok yanlışlardan biri tavayı ya da tencereyi hiç ısıtmadan ya da çok ısıtarak içerisine etin atılmasıdır.

Eti pişireceğiniz zaman tavayı ya da tencreyi orta ateşte birkaç dakika ısıtın.Isındıktan sonra etleri içerisine atabilirsiniz.6- Eti çok pişirmeyin : 

Eti kavururken sert olmasının sebeplerinden biri eti sürekli karıştırıyor olmanız. Tavayı ısıtıp,etleri içerisine koyduktan sonra bu şekilde sularını salmayı bekleyin. Çok fazla salması da çok iyi değildir. Çünkü etin sertleşmesine sebep olur.

Et pişerken soğan,domates gibi malzemeleri üzerine ekleyin.7- Etin lezzetini kaybetmemesi için önce mühürlemek gerektiğini unutmayın :

En lezzetli etler, suyunu içine hapsetmiş, lokum gibi yumuşak etlerdir. Suyunu içinde muhafaza etmesi için de etleri kızgın tavaya atıp, 1-2 dakika kadar mühürlenmesi sağlamanız gerekir. Mühürleme işleminden sonra etleri dilediğinizce pişirebilirsiniz.8- Tuzu ilk aşamada atmayın : 

Tuzu marinasyon aşamasında ya da pişirmeye başlar başlamaz atmamalısınız. Aksi taktirde et sertleşir.

En doğru yöntem et pişip ocakdan alınmasına kısa bir süre kala tuz atın. Bu taktiği uygularsanız etiniz sertleşmez ve lezzeti artar.9- Etlerden önce soğanı kavurmayın : 

Bu çok sık yapılan hatalardan birisidir. Önce soğanları kavurmak ve ardından etleri ilave etmek. Sakın böyle yapmayın. Her zaman önce etleri pişirin.


Hatta etleri tavayı, tencereyi kızdırdıktan sonra, hiç yağ bile katmadan direk içine atın. Böylelikle farkında olmadan mühürlemiş de olacaksınız. Ardından yağınızı ilave edebilirsiniz. Soğan ve diğer sotelenecek sebzeler daha sonra eklenmeli.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://i.pinimg.com/736x/9e/a5/22/9ea5222735e7cda8cdaf552256a4f088--beef-in-red-wine-sauce-red-wine-beef-tips.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://recipes.howstuffworks.com/fresh-ideas/easy-dinner-ideas/tips-for-cooking-meat.htm
  • https://www.thekitchn.com/avoid-the-5-most-common-mistakes-when-cooking-meat-on-the-stovetop-tips-from-the-kitchn-208512
  • https://www.thekitchn.com/everything-you-ever-wanted-to-know-about-meat-28-tips-tutorials-180048

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

İşte evimize getirdiğimiz tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisin

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa