Ana içeriğe atla

Et Yemekleri Yaparken Farkından Olmadan Yapılan Hatalar


Eti doğru pişirmek, bir yemeğin lezzetini belirlemede en kritik noktalardandır. Eğer et doğru pişmemişse o yemeğin ne tadı olur ne tuzu. Bırakın tadını tuzu, olmadı diye bir de canınız sıkılır ki, yapılan onca emeğe mi yanarsınız yoksa harcanan onca paraya mı...İşte et pişirmek bu yüzden 2 kat daha önemlidir. Lokum gibi yumuşacık, ağızda dağılan etler pişirmenin küçük püf noktaları var elbet. Ama daha önemlisi bir de asla ve asla yapılmaması gerekenler var.

Yapıtığınız yemekten keyif ve tat almak istiyorsanız bu kuralları mutlaka uygulayın. Ama daha önemlisi neleri uygulamanız gerektiğini de sakın aklınızdan çıkartmayın.1- Kırmızı eti yıkamayın : 

Kasaptan eti alır almaz mutfağa gelip yıkıyor hatta suyun içinde bekletiyorsunuz. Yapılan bu yanlış hakkında profosyonel mutfak şefleri uyarıda bulunuyor.


Yıkama işlemini uyguladığınızda etin tadını bozuyorsunuz ve pişme aşamasında sert bir kıvam alıyor. Bu yüzden eti yıkamamakta fayda var.2- Fazla vaktiniz yok diye yüksek ateşte pişirmeyin : 

Etlerinizin hemen pişmesini istiyorsunuz fakat fazla vaktiniz yoksa, yüksek ateşte etleri heba etmek yerine pişerken biraz sirke damlatmayı deneyebilirsiniz. 1-2 sirke bile etlerinizin yumuşamasını ve çabucak pişmesini sağlayacaktır.


3- Buzlukta beklemiş etlerin daha buzu çözülmeden pişirmeyin : 

Buzluktan alır almaz eti ocağa koyup pişirmek yerine güzelce kendini salmasını ve erimesini beklemeliyiz.Bu yüzden pişireceğimiz eti bir gün önceden buzluktan buzdolabına indirin.

Pişirmeye başlamadan önce de oda sıcaklığında beklemelidir.Soğukken tavaya koyarsanız etin lezzetini kaybedersiniz ve sertleşmesine yol açarsınız.4- Eti pişirmeden önce marine edin : 

Zeytinyağı, karabiber, karbonat, soda, süt, yoğurt ve daha fazla baharatlar. Aromatik malzemelerin ve sıvı malzemelerin bir araya gelerek eti marine etmesi mümkündür.Marine ederseniz et daha yumuşak ve lezzetli olur.

Yapılan yemeklere özellikle kuşbaşı koyacağınız zaman eti biraz karabiber,kekik ve karbonat ya da farklı marinasyon malzemeleri ile marine edin.5- Pişirme sırasında tavanın ve tencerenin sıcaklığını ayarlayın : 

Yapılan en çok yanlışlardan biri tavayı ya da tencereyi hiç ısıtmadan ya da çok ısıtarak içerisine etin atılmasıdır.

Eti pişireceğiniz zaman tavayı ya da tencreyi orta ateşte birkaç dakika ısıtın.Isındıktan sonra etleri içerisine atabilirsiniz.6- Eti çok pişirmeyin : 

Eti kavururken sert olmasının sebeplerinden biri eti sürekli karıştırıyor olmanız. Tavayı ısıtıp,etleri içerisine koyduktan sonra bu şekilde sularını salmayı bekleyin. Çok fazla salması da çok iyi değildir. Çünkü etin sertleşmesine sebep olur.

Et pişerken soğan,domates gibi malzemeleri üzerine ekleyin.7- Etin lezzetini kaybetmemesi için önce mühürlemek gerektiğini unutmayın :

En lezzetli etler, suyunu içine hapsetmiş, lokum gibi yumuşak etlerdir. Suyunu içinde muhafaza etmesi için de etleri kızgın tavaya atıp, 1-2 dakika kadar mühürlenmesi sağlamanız gerekir. Mühürleme işleminden sonra etleri dilediğinizce pişirebilirsiniz.8- Tuzu ilk aşamada atmayın : 

Tuzu marinasyon aşamasında ya da pişirmeye başlar başlamaz atmamalısınız. Aksi taktirde et sertleşir.

En doğru yöntem et pişip ocakdan alınmasına kısa bir süre kala tuz atın. Bu taktiği uygularsanız etiniz sertleşmez ve lezzeti artar.9- Etlerden önce soğanı kavurmayın : 

Bu çok sık yapılan hatalardan birisidir. Önce soğanları kavurmak ve ardından etleri ilave etmek. Sakın böyle yapmayın. Her zaman önce etleri pişirin.


Hatta etleri tavayı, tencereyi kızdırdıktan sonra, hiç yağ bile katmadan direk içine atın. Böylelikle farkında olmadan mühürlemiş de olacaksınız. Ardından yağınızı ilave edebilirsiniz. Soğan ve diğer sotelenecek sebzeler daha sonra eklenmeli.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://i.pinimg.com/736x/9e/a5/22/9ea5222735e7cda8cdaf552256a4f088--beef-in-red-wine-sauce-red-wine-beef-tips.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://recipes.howstuffworks.com/fresh-ideas/easy-dinner-ideas/tips-for-cooking-meat.htm
  • https://www.thekitchn.com/avoid-the-5-most-common-mistakes-when-cooking-meat-on-the-stovetop-tips-from-the-kitchn-208512
  • https://www.thekitchn.com/everything-you-ever-wanted-to-know-about-meat-28-tips-tutorials-180048

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor

Tiroit İçin Hazırlanan Bu Kür Fazla Kiloları Ve Şişlikleri Bitiriyor Vücudumuzdaki en önemli hormon bezlerinden biri olan tiroit bezi bütün metabolizmamızı düzenler yani eğer kilo alamama veya verememe gibi bir sorununuz varsa tiroidle alakalı olması yüksek ihtimaldir. Tiroit beziniz gereğinden az hormon salgıladığında hipotiroidizm adı verilen durum ortaya çıkar. Bugün size vereceğimiz içecek tarifi sayesinde bu sorundan kurtulacaksınız. Metabolizmanızın hızını düzenlemenin yanında, tiroit hormonu solunum, kolestrol, kalp sağlığı, beyin fonksiyonları ve vücut sıcaklığı gibi çeşitli ve hayati konularda görev alır. Eğer hipotiroidi hastasıysanız mutlaka birazdan vereceğimiz belirtileri taşıyorsunuzdur. Örnek olarak; kısırlık, obezite, eklem ağrıları, damar iltihaplanması gibi sorunlar yaşıyorsanız vereceğimiz tarif sayesinde sağlıklı bir yaşam sürebileceksiniz. Hipotiroidi Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Cinsel isteksizlikSaç kaybıDepresyonSoğuk havalarda…

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek

Tek Bir Yumurta Sarısı Sizi 10 Yaş Gençleştirecek. Nasıl mı? Kırışıklar için Bal ve Yumurta Sarısı Maskesi. Her yaş grubuna hitap eden bu maske düzenli ve sürekli yapılması gerekmektedir. Ve bu şekilde etkili ve kalıcı çözüme kavuşulabilir. Gerekli Malzemeler: Bir adet yumurta sarısı İki yemek kaşığı çiçek balı Yumurta sarısını ve çiçek balını cam bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze yedirerek sürün. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayın. Bu maskeyi uygulamadan önce gözeneklerin açılması ve cildin gevşeyip maskenin içerilere daha iyi nüfuz emesi için öncesinde yüz buharı yapmanızda fayda olacaktır. Yumurta Sarısı Bal Maskesi Ile Kırışıklıklarınızı Azaltın. Zengin Içerikli Bu Maske Tarifi Ile Cildinizdeki Kırışıklıkları Azaltarak Daha Canlı Bir Görünüş Elde Edebilirsiniz. Uygulanışı Ve Hazırlanışı: Elinizdeki tüm malzemeleri cam bir kapta mikser yardımı ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürün v…

Kanserin Asıl Nedeni Bulundu - İşte Bunlar

Bu yazıyı okuduktan sonra çok daha İyi anlayacaksınız kanserin asıl sebebinin kendimiz olduğunu! Hayatında hep şeker oldu. Çayı, kahveyi şekersiz içmedin. Kahvaltıya reçelsiz ve çikolatasız oturmadın. Beyaz pirinç ve ekmeğin şeker olduğunu unuttun. İçinde yüksek oranda fruktoz bulunan meyve sularını kiloyla içtin. İçinde glukoz ve aspartam olan ürünler tükettin. Kolanın ve gazlı içeceklerin şeker ve zehir karışımı olduğunu bile bile içtin.Önce insülin direncin başladı sonra şeker hastası oldun ama durmadın. Palm yağı, margarin ve trans yağ içeren ürünleri kullandın.tereyağı ve zeytinyağı tüketmedin ki organlarından biri iflas edene kadar bunları yedin.Paketlenmiş hazır sıvı ve katı tüm ürünlerdeki koruyucu kimyasalların seni kanser edeceğini önemsemedin. salçanı, makarnanı, turşunu hatta, limonu sıkıp limon suyunu bile kendin yapmadın. Hazır almak kolayına geldi. Pazardan nohutunu, fasülyeni bile almadın, bunları konserve satın almak yemek basitti. Senteti…

Kış aylarında ayva kabuğu ile şifa bulun.

Eskiler ne kadar ayva bol olursa, kışın o kadar sert geçeceğini söylerlerdi. Sert geçen kış günlerinde hasta olmamamız içinse yine baş vuracağımız besin ayva ve ayva kabuğu olacak.


Ayva kabuğundan çekirdeğine kadar tam bir şifa deposu. Kabuğu kalp çarpıntısına iyi gelen ayvanın göz sağlığı, sindirim, akciğer, mide ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi var.Ayva Kabukları İle Kış Çayı: 

Ayva kabuklarından; bronşit, zatürre, grip gibi hastalıklardan korunmak için çay hazırlamak mümkündür. Hem oldukça lezzetli olan hem broşları rahatlatan bu çay, bedene enerji de verecektir.

Malzemeler; 
Ayva Kabukları10 gram Ihlamur 4-5 adet kuşburnu1 adet çubuk tarçın

Hazırlanışı: 


Demliğin içine tüm malzemeler koyulur ve demlik su ile doldurularak 20 dakika kaynatılır. Hazırlanan bu çaydan, her gün sıcak olarak 2-3 bardak içmek gerekir. Tatlandırmak amacı ile bir çay kaşığı bal ile kullanmak mümkündür. Özellikle öksürüğü kesmekte, oldukça işe yarayan bu çay, soğuk kış aylarında en büyük desteğiniz ola…

Hem gençlikte hem de yaşlılıkta sağlığınız için yapacağınız en güzel yatırım

12 ay boyunca düzenli kullandığınızda mükemmel sonuç verir. Kullanmaya hemen bugün başlayın. Hem gençlikte hem de yaşlılıkta sağlığınız için yapacağınız en güzel yatırım. Anti-enflamatuvar, idrar söktürücü ve detoks özelliği olan zerdeçal suyu, artrit gibi birçok sorunla başa çıkmada yardımcı harika bir içecektir. Zerdeçal, diğer adıyla Curcuma Longa, medikal bir bitkidir ve zencefil ile beraber zingiberaceae familyasına aittir. Yüzyıllarca doğal medikal uygulamalar için kullanılmıştır. Çok besleyici ve sağlığa da faydalıdır. Buna ek olarak, yemeklere verdiği hafif tat ve belirgin sarımsı turuncu rengi ile baharat olarak sıkça kullanılır. Ayrıca, ağrı kesici, anti-enflamatuvar ve antibakteriyel madde olarak ev yapımı doğal tedavilerin de çoğunda kullanılır. Aslında, yüksek antioksidan, vitamin ve mineral konsantrasyonu sayesinde çeşitli kanser türlerini önlemek ve tedavi etmek için faydası olduğuna bile inanılır. En güzeli ise kullanım alanının çeşitli olması ve özellik…

62 yaşı olsa da, 40 yaşındaki şeklinde görünür – SIRRI: ASPİRİN + LİMON

Genç ve dinamik bir görünüm kazandıran, cildinizi ışıl ışıl parlatan aspirin limon maskesi, aspirin ve limonun bir araya gelerek ortaya çıkarttığı mucizevi sonuçlardan birisi...  Ev Yapımı Bu Yöntem İle CİLT KIRIŞIKLARI ve SİVİLCELER Tamamen Kaybolacak! Cildinizin Yenilendiğini Göreceksiniz... Bu Maske Size İyi Gelecek...  Aspirin içindeki SALİSİLİK ASİT ile cilt yapısını düzenler ve temizler. Ciltteki lekeleri giderir. Yaraları geçir. Limon ise içinde bin bir şifa gizli en özel meyvelerdendir.  Suyu ise antibakteriyeldir. Suyunda cilde iyi geldiği bilinen ve cilt lekelerini yok eden bir de etken madde mevcuttur. İşte bu ikiliyi karıştırarak yapacağınız hem kolay hem de etkili maske ile artık cilt kırışıkları, cilt lekeleri ve sivilceler tarih olacak. Kozmetik kremlere dünyanın parasını vermeye son. Evde bu maskeyi yapmak hem kolay hem de ekonomik. Bu maske ile hem cildi güzelleşecek hem de sivilceler yok olacak. Peki bu maske nasıl yapılır? Nedir Tari…

Temizlik İçin 8 Sır

Temizlik İçin 8 Sır 1- Beyaz kalıp sabunu rendeleyip sıcak suda eritip 5 kiloluk bidona koyun gerektiğinde mutfak dolaplarınızı. Fırınınızı. Halılarınızı. Koltuklarınızı silebilirsiniz 2- Şampuanı su dolu kovaya döküp camlarınızı hiç kurulama yapmadan silebilirsiniz. Ayrıca camsile doldurup tozda alabilirsiniz. 3-Bulasik makinesi tabletini 5 bardak sicak suda eritip birazda icine parlatici sıkıp halilarinizi koltuklarinizi silebilirsiniz ayriyetten ayni islemi yagli mutfak dolaplarinda uygulaya bilirsiniz sonuc mukemmel…. 4-Haliniza diyelimki cay dokuldu direk uzerine parlatici dokup silin eser kalmicak caydan…. 5-Dusakabininizi cesmelerinizi parlaticiyla silerseniz parlak durur. 6-Bakirlarinizi ve cesmelerinizi ve kuflenen metallerinizi keccapla ovarsaniz ilk gunku gibi olacaktir… 7-Tencere caydanlık ve tavalarınızı cifi normal bir market posetine dokup ovalarsaniz piril piril olacaktir…. 8-Mutfak tezgahinizin koselerinde silikonlar siyaha donustuyse pamuga…

Boşuna Oda Spreylerine Para Vermeyin! Bu Tarif İle Evinize Bahar Gelecek, Hep Mis Gibi Kokacak!

Boşuna oda spreylerine para verip lavanta, çilek kokacak diye ciğerlerinizi zehirlemeyin.Doğal Oda Kokusu Hazırlama Evin kokusunu güzelleştirmek için sıktığımız kimyasal kokular evimizin içindeki havanın daha çok kirlenmesine neden olur. Piyasadan satın aldığımız kokularla evimizin güzel koktuğunu zannederiz. Aslında o koku bizim burun kanallarımıza yapışan aldatmalı meyve yağlarının kokusudur. Biz bu kokuyla evimize kimyasal zehir püskürttüğümüzün farkında olmayız. Oysa doğal yollarla evimizin güzel kokmasını sağlayabiliriz. Doğal yollarla oda kokusu hazırlamanın iki yolu vardır. Üstelik hazırlayacağınız bu kokularla sağlığınız da tehdit altında olmayacaktır.Pratik Doğal Oda Kokusu Hazırlama Bir fıs  şişesine 500 ml suyu koyun. İçerisine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin ( Karbonat; suyun içerindeki kireçleri aşağı indirerek kokunun daha fazla kalmasını sağlar. ) Üzerine 1 tatlı kaşığı limonu sıkın ve en son olarak isteğe bağlı seçtiğiniz portakal veya lavanta yağını dam…

Böbreklerinizin Düzgün Çalışmadığını Gösteren 7 İşaret -

Zihinlerimiz her gün tonlarca bilgiyi işler, bedenlerimiz binlerce eylem gerçekleştirir. Bu yoğun dünyada yaşamak vücudunuzun gönderdiği bazı mesajları kaçırmayı kolaylaştırır. Ve bu sinyalleri iletmeme ve bunlara tepki vermemenin sonuçları şiddetli olabilir. 1. Sorunlu Uykular : Böbreklerini düzgün çalışmıyorsa, vücudunuzdaki toksinler idrarla vücudunuzdan atılamaz ve kanınızda kalır. Artan toksin seviyesi ise uykuya dalmayı zorlaştırır. Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan insanlar uyku apnesine daha sık maruz kalırlar. Uyku apnesi, uyurken nefesin bir veya daha fazla durmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu duraklamalar birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Her duraklamadan sonra, normal nefes almaya tekrar başlama horultulu bir şekilde gerçekleşir. Sürekli ağır horlama var ise bu  bir doktora görünme vaktiniz geldiğine işarettir. 2. Baş ağrısı, Halsizlik ve Yorgunluk : Sağlıklı ve düzgün işleyen böbrekler, vücutlarımızda bulunan D vitaminini, güçlü k…