Ana içeriğe atla

Kanser hücrelerini yok etmede etkisi kanıtlanmış 6 yiyecekDoktorlar kemoterapiye maruz kalan kanser hücrelerinin bağışıklık kazandıklarını ve bir sonraki tedaviye cevap vermediğini keşfettiler. Ayrıca kemoterapi gören hücrelerin etrafındaki hücrelere tümör yaydığı ve o hücrelerin de kanser hücresine dönüşmesine neden olduğunu kanıtladı. Bu hızı durdurmak ve kanser ile savaşmak için beslenmemize düzenimizde bazı besinlere daha fazla yer vermemiz gerekmekte.


İşte kanser hücrelerini yok etmede etkisi kanıtlanmış 6 yiyecek.1- Sarımsak, Üzüm ve Domates: 

Klon ve mide kanserine karşı etkili olduğu çeşitli araştırmalarda tespit edilmiş olan sarımsağın zengin bir antioksidan kaynağı olduğu biliniyor. Buna ek olarak, çiğ veya az pişmiş sarımsağın düzenli olarak tüketilmesinin, kanser ve kalp damar hastalıklarının oluşma riskini büyük ölçüde azalttığı da yaygın olan bilgiler arasında.


Özellikle kırmızı üzümde bulunan özel bir antioksidan, bağırsaktaki hücrelerin anormal gelişmesine sebep olan siklooksijenaz-2 bileşiğin etkisini ortadan kaldırır.


Domates, içerdiği likopen ve karoten sayesinde kanserle savaşmada etkili bir yiyecek olmasının yanı sıra koroner kalp rahatsızlıklarını önlemede de oldukça etkilidir.


2- Yeşil çay : 

Yeşil çayın düzenli olarak kullanılmasının, kansere dolaylı yoldan sebep olan bazı kimyasal süreçleri önlediği anlaşılmıştır. Yeşil çayı demleyip afiyetle içebilirsiniz.
3- Deniz bitkileri, Tatlı su yosunları ve Mavi-Yeşil algler : 

Demir, magnezyum, kalsiyum ve iyot gibi bir çok mineral bakımından zengindirler ve bu yüzden özellikle kolon kanseri olmak üzere bütün kanser hastalıkları riskini azaltır.


Güney Koreli bilim adamlarının araştırmalarına göre tatlı su yosunlarının içinde bulunan karotenoidin kanseri önlemede etkili olduğu ispatlandı. B, E, K ve beta karoten bakımından zengin olan mavi yeşil algler de kanseri önlemede oldukça etkili.


Ayrıca vücudumuzda bulunan ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılmasında da büyük bir etkiye sahipler.Aktarlardan toz halinde alabilir veya bitkisel takviye şeklindeki güvenilir kaynaklı haplardan kullanabilirsiniz.


4 - Zerdeçal : 

Yapılan araştırmaların ve çalışmaların açık bir şekilde gösterdiğine göre zerdeçal çok etkili bir antioksidan ve enfeksiyon gidericidir. Tüketmek isterseniz, çayını yapıp keyifle içebilirsiniz.
5- Turpgiller : 

Hücrelerdeki DNA hasarını önleyen bu yiyecekler kanseri engelleme açısından büyük bir öneme sahiptirler.


Bir çok vitamini, minerali, besini ve özelikle glukozinolat gibi önemli kimyasalları içeren turpgiller dediğimiz karnabahar, brokoli, lahana vb. yiyeceklerin tüketilmesi de kanseri önleme de etkili yöntemlerden biridir.
6- Tedavi edici mantarlar : 

Mantarlar yaklaşık 5 bin yıldır yiyecek olarak ve hastalık tedavilerinde kullanılagelmiştir. Virüslere ve kansere karşı etkileri bilinmektedir. Kanser tedavisi için en uygun mantarlar olan corolus versicolour (çok renkli bir mantar türü) çeşitli renklerde ve şekillerde doğada yaygın olarak bulunur. İçerdiği polisakkarit-k sayesinde kanser riskini büyük ölçüde azaltır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • https://draxe.com/cancer-fighting-foods/
İçerik Kaynakları :
  • https://www.webmd.com/cancer/features/top-cancer-fighting-foods#1
  • https://www.canceractive.com/cancer-active-page-link.aspx?n=531
  • https://www.rd.com/health/conditions/10-foods-to-help-prevent-cancer/