Ana içeriğe atla

Lekeleri Çıkarmada Etkili 10 Pratik Temizlik Tüyosu


Evinizdeki eşyalardan çıkmayan lekeler için artık üzülmenize gerek kalmadı! Lekeleri çıkararak evleri parlatacak ve mis gibi yapacak pratik temizlik tüyolarını sizin için bir bir anlattık.


Artık bu pratik bilgiler ile beyazlarınız daha beyaz, kaşık, çatal, bıçak daha parlak olacak. Musluk başlığından, tencere tavaya, ütü altından yastık kılıflarına kadar 1-2 cümlelik kısa kısa ama faydası ve etkisi çok büyük gizli sırlar bunlar.


Hazırsanız, başlıyoruz anlatmaya... Aklınızın bir köşesine not alın bunları mutlaka...




1. Yastık kılıfları nasıl beyazlatılır?


Sararmış yastık kılıflarını beyazlatmak için; 1 bardak toz çamaşır deterjanı ile bulaşık deterjanı, yarım bardak boraks, 1 bardak çamaşır suyunu ve kaynar suyu karıştırın.


2. Dolaplar nasıl temizlenir?


1 kaşık bitkisel yağ ile 2 kaşık kabartma tozunu karıştırıp bu karışımla eski bir bez ya da bir diş fırçası ile ovun.



3. Duş başlığını ve muslukların temizliği


Duş başlığını veya musluklarda biriken kireç kalıntılarını temizlemek için bir miktar sirke işinizi görecektir. 20 dakika kadar bekletin sonra yıkayın.

Kireçler çıkmadığı takdirde 1 saat daha sirkeli suda bekletin, sonra yıkayın.



4. Ütü tabanı nasıl temizlenir?


Ütü tahtasının altına yağlı kağıt koyun, ütüyü açıp buhar özelliğini kapatın, varsa suyunu dökün ve ütüyü maksimum sıcaklığa getirin. Isınmış ütüyü tuzun üstüne basın, arkasındaki lekeler yok olacaktır.




5. Tava nasıl temizlenir?


Sprey fırın temizleyici, kauçuk eldivenler, çöp poşeti ve sirke ile bu işi hemen halledebilirsiniz.



6. Küvetteki siyah lekeler ve küfler nasıl çıkarılır?


Biraz pamuğu küçük toplar haline getirin, sonra bunları çamaşır suyuna batırın ve küf tutmuş yerlere koyun ve orada bir gece boyunca bırakın. Sabah küf kaldıysa bunları diş fırçası yardımıyla çıkarabilirsiniz.



7. Ocaktaki ızgara nasıl kolay temizlenir?


Izgarayı bir poşete koyun ve 2-3 yemek kaşığı amonyak koyun. 12 saat kadar bekletip iyice durulayın.



8. Gümüş eşyalar- çatal bıçaklar nasıl parlatılır?


Bir kaba alüminyum folyo ile kaplayıp, kaynar su, tuz ve gümüş eşyaları içine koyun. Yarım saat beklettikten sonra gümüşler parlamaya başlayacak.



9. Mikrofiber koltuklar nasıl temizlenir?


Biraz ispirto ve temiz bir fırça ile koltuktaki lekeleri temizleyebilirsiniz. Kötü kokuları önlemek için ise içine bir miktar kabartma tozu atabilirsiniz.



10. Masadaki çizikleri onarmak için ne yapmalı?


Yarım bardak sirke ile yarım bardak zeytinyağını karıştırın ve nemli bir bezle ahşap üzerine sürün. Çizikler yok olacak ve masanın yüzeyi yeni gibi görünecek.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...




Görsel kaynaklar:
  • Genel temizlik bilgileri
İçerik Kaynakları :
  • Genel temizlik bilgileri

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli