Ana içeriğe atla

Lekeleri Çıkarmada Etkili 10 Pratik Temizlik Tüyosu


Evinizdeki eşyalardan çıkmayan lekeler için artık üzülmenize gerek kalmadı! Lekeleri çıkararak evleri parlatacak ve mis gibi yapacak pratik temizlik tüyolarını sizin için bir bir anlattık.


Artık bu pratik bilgiler ile beyazlarınız daha beyaz, kaşık, çatal, bıçak daha parlak olacak. Musluk başlığından, tencere tavaya, ütü altından yastık kılıflarına kadar 1-2 cümlelik kısa kısa ama faydası ve etkisi çok büyük gizli sırlar bunlar.


Hazırsanız, başlıyoruz anlatmaya... Aklınızın bir köşesine not alın bunları mutlaka...
1. Yastık kılıfları nasıl beyazlatılır?


Sararmış yastık kılıflarını beyazlatmak için; 1 bardak toz çamaşır deterjanı ile bulaşık deterjanı, yarım bardak boraks, 1 bardak çamaşır suyunu ve kaynar suyu karıştırın.


2. Dolaplar nasıl temizlenir?


1 kaşık bitkisel yağ ile 2 kaşık kabartma tozunu karıştırıp bu karışımla eski bir bez ya da bir diş fırçası ile ovun.3. Duş başlığını ve muslukların temizliği


Duş başlığını veya musluklarda biriken kireç kalıntılarını temizlemek için bir miktar sirke işinizi görecektir. 20 dakika kadar bekletin sonra yıkayın.

Kireçler çıkmadığı takdirde 1 saat daha sirkeli suda bekletin, sonra yıkayın.4. Ütü tabanı nasıl temizlenir?


Ütü tahtasının altına yağlı kağıt koyun, ütüyü açıp buhar özelliğini kapatın, varsa suyunu dökün ve ütüyü maksimum sıcaklığa getirin. Isınmış ütüyü tuzun üstüne basın, arkasındaki lekeler yok olacaktır.
5. Tava nasıl temizlenir?


Sprey fırın temizleyici, kauçuk eldivenler, çöp poşeti ve sirke ile bu işi hemen halledebilirsiniz.6. Küvetteki siyah lekeler ve küfler nasıl çıkarılır?


Biraz pamuğu küçük toplar haline getirin, sonra bunları çamaşır suyuna batırın ve küf tutmuş yerlere koyun ve orada bir gece boyunca bırakın. Sabah küf kaldıysa bunları diş fırçası yardımıyla çıkarabilirsiniz.7. Ocaktaki ızgara nasıl kolay temizlenir?


Izgarayı bir poşete koyun ve 2-3 yemek kaşığı amonyak koyun. 12 saat kadar bekletip iyice durulayın.8. Gümüş eşyalar- çatal bıçaklar nasıl parlatılır?


Bir kaba alüminyum folyo ile kaplayıp, kaynar su, tuz ve gümüş eşyaları içine koyun. Yarım saat beklettikten sonra gümüşler parlamaya başlayacak.9. Mikrofiber koltuklar nasıl temizlenir?


Biraz ispirto ve temiz bir fırça ile koltuktaki lekeleri temizleyebilirsiniz. Kötü kokuları önlemek için ise içine bir miktar kabartma tozu atabilirsiniz.10. Masadaki çizikleri onarmak için ne yapmalı?


Yarım bardak sirke ile yarım bardak zeytinyağını karıştırın ve nemli bir bezle ahşap üzerine sürün. Çizikler yok olacak ve masanın yüzeyi yeni gibi görünecek.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • Genel temizlik bilgileri
İçerik Kaynakları :
  • Genel temizlik bilgileri