Ana içeriğe atla

Bulaşıkları Bulaşık Makinesine Yerleştirirken Asla Yapmamanız Gereken 9 Vahim HataSonra neden benim tabaklarım, bardaklarım makineden temiz çıkmıyor. Şu lekeler neden bir türlü gitmiyor. Aaa bu kalıntı nasıl tabağın üzerinde kalmış... Neden bardağın içine hala su var! İşte böyle onlarca soru ve aynı zaman da sorun mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Elbet bunların bir sebebi var...Çünkü bulaşıkları bulaşık makinesine nasıl yerleştirmemiz gerektiği konusunda hala yeterince bilgili değiliz. Bazen özensiz ve bazen de dikkatsiziz olabiliriz ama ne yaparsak yapalım bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirirken bir daha bu 9 ölümcül hatayı yapmayalım.

En büyük sorunumuz bulaşık makinesine istediğimiz kadar eşya sığdıramamak ve sığdırma sonucunda yıkanıp kirli çıkan mutfak eşyaları.

1) Tabakları en üst rafa dizmeyin : 

Tabakları alt rafa dizmelisiniz. Çünkü alt tarafa daha çok sıcak su ulaşır ve tabaklarınız daha iyi yıkanır. Hem de üst rafa dizerseniz bulaşıkları sığdırmanız zor olacaktır.2) Tüm tabak çanak farklı yönlere bakmamalı : 

Kaseler üst rafa dizilmelidir. Alt rafa dizilen tabakların yönleri merkeze doğru çevirilmelidir. İç kısımları birbirine bakacak şekilde yerleştirirseniz içerisine daha fazla su girer ve temiz olmasını sağlar.3) Yer sıkıntısı yaşadığınızda bardakları alt rafa dizmeyin :

Bulaşık makinesi kapasitesini doldurduğunda kalan bardakları alt rafa sıkıştırmanız büyük bir hatadır. Zaten üst raf bardakların daha iyi temizlenmesi için uygundur. Bu yüzden makinenın alt rafına dizdiğiniz bardaklar yıkama bittikten sonra kirli çıkabilmektedir.4) Çatal, kaşık ve bıçakların hepsini aynı yönde koymamalısınız :

Aynı yöne doğru dizdiğinizde kaşıklar iç içe girer ve su kaşıkların içine giremeyip kirli kalmalarını sağlar.


Bu sorunu ortadan kaldırmak için bazılarını aşağı bazılarını yukarı şeklinde dizmelisiniz.5) Büyük tavaları, tencereleri, borcamları rastgele dizmeyin :

Makine sığdırmakta zorlanmış olduğunuz karıştırma kapları, tencereleri, borcamları, büyük tavaları alt rafın köşelerine dizebilirsiniz.Bu köşe bölgelerin diğer bölgelere göre daha fazla temizlendiği söyleniyor. Küçük tava ve kaplarında deterjanın gelebileceği yöne dizilmesinde fayda var.6) Makineyi ağzına kadar doldurmayın,bırakın biraz hava alsın : 

Makinenız ne kadar kaliteli ve verimli oluyorsa olsun bütün dizdiğiniz bulaşıkları yıkayamaz.
Çünkü makineyı tıka basa doldurduğunuz için bulaşıklar birbirine yapışacaktır. Bununla kalmayıp dolu olmasından dolayı bardaklar birbirine çarparak çatlamalara ve kırılmalara sebep olacaktır.7) Makineyi yarı doluyken çalıştırmamalısınız :

Çok doluykende çok boşkende makineyi çalıştırmak yanlış bir davranıştır. Hem suyu boşa harcamış oluyorsunuz hemde tabaklarınız etrafa çarparak kırılıyor.8) Bulaşıklardaki yemek kalıntılarını süzmeden makineye koymayın :

Bulaşıklardaki artıkları su ile temizlemeliyiz. Çünkü temizlenmeden koyulan bulaşıklar kuruyacak ve makine bu kurumuş atıkları çıkarmakta zorlanacaktır.9) Makinede yıkanması uygun görülmeyen bulaşıkları yıkamayın : 

Özellikle tahta mutfak eşyaları,özel bıçaklar,kristal bardaklar gibi bulaşıklar makinede değil elde yıkanmalıdır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • https://www.thespruce.com/dishwasher-mistakes-and-how-to-avoid-them-1901143
İçerik Kaynakları :
  • https://www.rodalesorganiclife.com/home/best-way-to-wash-dishes
  • https://www.prevention.com/health/healthy-living/are-you-making-these-dishwashing-blunders

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

İşte evimize getirdiğimiz tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisin

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa