Ana içeriğe atla

Mide yanması ve reflüyü doğal yollarla tedavi edin!


Yeme işlemi ile birlikte, mide, yenilenleri öğütür, ama, bir taraftan da asit salgılar. Yeme işlemi sona erdiğinde, bu salgılanan asidin bir kısmı mideden taşar ve yemek borusuna kaçar. Tabii bu kaçak, yemek borusunu tahriş eder. İşte bu geriye taşmaya reflü denir.


Normalde, mide ile yemek borusu arasında kapı görevini üstlenen mekanizma mevcuttur. Bu mekanizma, yutulan lokmaların yemek borusundan mideye geçişine izin verir ve mide içeriğinin geri kaçmasını önler. Ancak, bu mekanizmadaki gevşemeler ya da bozukluklar reflü hastalığının oluşmasına neden olur.Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği, yemek borusunu tahriş eder. Sonuçta şikayetler başlar. En önemli şikayetler, mide ve yemek borusunda yanma, ağızdan gaz çıkarma, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, ağız kokusu ve kuru öksürüktür.


Reflü hastaları mide yanma şikayetleri başladığı anda 2 yudum süt içerlerse ve her mide yanması hissettiklerinde bu işlemi tekrar ederlerse 10-15 gün içinde bu şikayetlerinin geçtiğini ve reflünün ortadan kalktığını göreceklerdir.Dikkat edilmesi gereken şey ise, süt oda sıcaklığında yada soğuk olmalıdır. Sütü ısıtarak içmeyin.
Süte karşı allerjisi olan reflü hastaları, için başka bir tavsiyemiz de havuç suyudur. 1 bardak taze sıkılmış havuç suyu da reflü ye karşı mükemmel bir koruyucudur.


İbrahim Saraçoğlu’nun Reflü Reçetesi :

Yanma şikayetleri başladığı anda, oda ısısı sıcaklığında yada soğuk olarak 2 yudum süt içilmesini ve her mide yanması hissedildiğinde de bu işlemin uygulanmasını  öneriyor. Bu uygulama ile 10-15 gün içinde şikayetlerin geçeceğini ve reflü hastalığının ortandan kalkacağını dile getiriyor.


Süte alerjisi olup bu kürü yapamayanlar için de, havuç kürünü öneriyor.  1 bardak taze sıkılmış havuç suyunun  da reflü ye karşı mükemmel bir koruyucu olduğunu söylüyor.

Ender Saraç’ın Reflü Reçetesi :
 • * 1,5 tatlı kaşığı anason,
 • * 1 tatlı kaşığı rezene tohumu,
 • * 2 tatlı kaşığı sarı leblebi.


Üçlü karışım yutulur. Arkasından 1 avuç sarı leblebi yenir. Sarı leblebi mide suyunun fazlasını emer. Ancak. Bu kür uygulandıktan sonra, en az 20 dakika uyumadan dik oturulmalıdır.Ahmet Maranki’nin Reflü Reçetesi :
 • * 2 adet havuç,
 • * Çiğ patates,
 • * Çiğ lahana.
 • * 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.

Sebzelerin suyu çiğ olarak sıkılır. İçine zeytinyağı eklenip karıştırılır. bu karışım, 20 gün boyunca sabah aç karnına içilir.


Maren Franz’ın Reflü Reçetesi :

 • * 200 gram çörek otu,
 • * 1 kilo bal.

Çörek otu kahve değirmeninde çekilerek öğütülür ve balın içine karıştırılır. Bu karışım, 3 gün bekletildikten sonra, sabah ve akşamları birer tatlı kaşığı tüketilir.Diğer Reflü Reçeteleri :
 • * Kızılderililer reflüde, karahindiba çayını sabah akşam birer bardak içmişlerdir.
 • * Kudret narı zeytinyağında bekletildikten sonra yenilir.
 • * Anason, nane, bal ve lavanta ile çay hazırlanır ve sabah-akşam birer bardak tüketilir.
 • * Zencefil, rezene, hatmi kökü çayları ayrı ayrı ya da hep beraber demlenerek içilebilir.
 • * Gün içinde kafein ya da asitli içeceklerden uzak durulmalı.


Anason, nane, bal ve lavanta ile çay hazırlanarak sabah-akşam birer bardak reflü hastası tarafından tüketilir. Gün içinde kafein ya da asitli içecekler tüketmek yerine, zencefil, rezene, hatmi kökü çayları ayrı ayrı ya da hep beraber demlenerek içilebilir.Kola, soda gibi gazlı içecekler içmeyin.


Öğünlerde mideyi tıka basa doldurmayın. Üç ana öğün yerine beş ufak öğün yiyin. Sıvıların yemeklerle birlikte alınmamasına özen gösterin. Özellikle akşam son öğünde fazla yemeyin. Yemeğin ardından en az iki-üç saat sonra yatın.


Dar kemerler takmayın, dar pantolonlar giymeyin. Yatağın baş kısmını 20 santim kadar yukarı kaldırın, kilo verin. Sigara içmeyin.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
 • https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/basit-onlemlerle-reflu-sikayetlerini-azaltabilirsiniz/
İçerik Kaynakları :
 • https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/refluye-karsi-alinmasi-gereken-7-onlem/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Diz, Kemik Ve Eklem Ağrılarına Son Veren Karışım

Diz, eklem ve kemik ağrılarından sonsuza kadar kurtulun! Diz ve eklemler vücudumuzun en karışık mekanizmalarında bir tanesidir. Sürekli olarak gün içerisinde bir hareket içerisindedir. Bu yüzden de eklemlerinizin incilme ve aşınması olanağı yüksektir. Eklem ağrısının belirtileri bazen şişme bazen kızarma bazende hareket kısıklığı olarak kendini gösterir. Diz bölgesindeki şişmeleri genellikle herhangi bi darbe ve ters hareket etme sonucunda meydana çıkarlar. Dizimizin hareket kısıklığı ise genede 50 li ve üstü yaşlarda sıkça gözüken dizde sıvı azalması veyahutta dizlerde kireçlenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Diz ve eklem ağrıları için yapacağımız bitkisel tedavi kürü için ihtiyacımız olan malzeme listesi ölçüleri ile birlikte aşağıdaki listedeki gibidir. 2 çorba Kaşığı Kil 2 çorba Kaşığı Buğday Kepeği 1 çorba Kaşı Kaya Tuzu 1 çay Kaşı Menekşe Yağı 1 çay Kaşı Biberiye Yağı Diz ağrıları için şifalı bitkisel kür hazırlanışı ve uygulanışı Hazır durumda b

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa

Kan Pıhtılaşması (Pıhtı Atması) Belirtileri Nedir? Nasıl Engellenir?

Beyinde, Kalpte, Bacakta ve Akciğerde Pıhtı olduğunda belirtileri. Pıhtı Atma herkesin bildiği üzere ciddi bir durumdur. Bu Belirtiler varsa hemen önlemini almalı. Kan pıhtılaşması nedir: Kan pıhtısı jel benzeri veya yarı katı haldeki kan kütlesine verilen isimdir. Kan pıhtılaşması ise yaralanma yahut kazayla bir yerimizi kesme gibi çeşitli durumlarda çok fazla kan kaybetmeyi engelleyen gerekli bir süreçtir. Kan pıhtısı belirtileri kan pıhtısının bulunduğu yere göre değişkenlik gösterir. Genel olarak kan pıhtılaşması belirtileri arasında kan pıhtılaşması olan yerde kızarıklık, ağrı veya uyuşma, zonklama, pıhtının olduğu yerde yanma hissi ve iltihap sayılabilir. Kan Pıhtılaşmasının Belirtileri Kan pıhtısının hiç bir belirgin semptoma neden olmaması da mümkündür. Kan pıhtısının belirtileri diğer bazı hastalık semptomları ile aynıdır. Vücudunuzda kan pıhtılaşmasından şüpheleniyorsanız, en kısa sürede dahiliye(iç hastalıkları) doktorunuza başvurmanızı öneririz.