Ana içeriğe atla

Mide yanması ve reflüyü doğal yollarla tedavi edin!


Yeme işlemi ile birlikte, mide, yenilenleri öğütür, ama, bir taraftan da asit salgılar. Yeme işlemi sona erdiğinde, bu salgılanan asidin bir kısmı mideden taşar ve yemek borusuna kaçar. Tabii bu kaçak, yemek borusunu tahriş eder. İşte bu geriye taşmaya reflü denir.


Normalde, mide ile yemek borusu arasında kapı görevini üstlenen mekanizma mevcuttur. Bu mekanizma, yutulan lokmaların yemek borusundan mideye geçişine izin verir ve mide içeriğinin geri kaçmasını önler. Ancak, bu mekanizmadaki gevşemeler ya da bozukluklar reflü hastalığının oluşmasına neden olur.Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği, yemek borusunu tahriş eder. Sonuçta şikayetler başlar. En önemli şikayetler, mide ve yemek borusunda yanma, ağızdan gaz çıkarma, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, ağız kokusu ve kuru öksürüktür.


Reflü hastaları mide yanma şikayetleri başladığı anda 2 yudum süt içerlerse ve her mide yanması hissettiklerinde bu işlemi tekrar ederlerse 10-15 gün içinde bu şikayetlerinin geçtiğini ve reflünün ortadan kalktığını göreceklerdir.Dikkat edilmesi gereken şey ise, süt oda sıcaklığında yada soğuk olmalıdır. Sütü ısıtarak içmeyin.
Süte karşı allerjisi olan reflü hastaları, için başka bir tavsiyemiz de havuç suyudur. 1 bardak taze sıkılmış havuç suyu da reflü ye karşı mükemmel bir koruyucudur.


İbrahim Saraçoğlu’nun Reflü Reçetesi :

Yanma şikayetleri başladığı anda, oda ısısı sıcaklığında yada soğuk olarak 2 yudum süt içilmesini ve her mide yanması hissedildiğinde de bu işlemin uygulanmasını  öneriyor. Bu uygulama ile 10-15 gün içinde şikayetlerin geçeceğini ve reflü hastalığının ortandan kalkacağını dile getiriyor.


Süte alerjisi olup bu kürü yapamayanlar için de, havuç kürünü öneriyor.  1 bardak taze sıkılmış havuç suyunun  da reflü ye karşı mükemmel bir koruyucu olduğunu söylüyor.

Ender Saraç’ın Reflü Reçetesi :
 • * 1,5 tatlı kaşığı anason,
 • * 1 tatlı kaşığı rezene tohumu,
 • * 2 tatlı kaşığı sarı leblebi.


Üçlü karışım yutulur. Arkasından 1 avuç sarı leblebi yenir. Sarı leblebi mide suyunun fazlasını emer. Ancak. Bu kür uygulandıktan sonra, en az 20 dakika uyumadan dik oturulmalıdır.Ahmet Maranki’nin Reflü Reçetesi :
 • * 2 adet havuç,
 • * Çiğ patates,
 • * Çiğ lahana.
 • * 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.

Sebzelerin suyu çiğ olarak sıkılır. İçine zeytinyağı eklenip karıştırılır. bu karışım, 20 gün boyunca sabah aç karnına içilir.


Maren Franz’ın Reflü Reçetesi :

 • * 200 gram çörek otu,
 • * 1 kilo bal.

Çörek otu kahve değirmeninde çekilerek öğütülür ve balın içine karıştırılır. Bu karışım, 3 gün bekletildikten sonra, sabah ve akşamları birer tatlı kaşığı tüketilir.Diğer Reflü Reçeteleri :
 • * Kızılderililer reflüde, karahindiba çayını sabah akşam birer bardak içmişlerdir.
 • * Kudret narı zeytinyağında bekletildikten sonra yenilir.
 • * Anason, nane, bal ve lavanta ile çay hazırlanır ve sabah-akşam birer bardak tüketilir.
 • * Zencefil, rezene, hatmi kökü çayları ayrı ayrı ya da hep beraber demlenerek içilebilir.
 • * Gün içinde kafein ya da asitli içeceklerden uzak durulmalı.


Anason, nane, bal ve lavanta ile çay hazırlanarak sabah-akşam birer bardak reflü hastası tarafından tüketilir. Gün içinde kafein ya da asitli içecekler tüketmek yerine, zencefil, rezene, hatmi kökü çayları ayrı ayrı ya da hep beraber demlenerek içilebilir.Kola, soda gibi gazlı içecekler içmeyin.


Öğünlerde mideyi tıka basa doldurmayın. Üç ana öğün yerine beş ufak öğün yiyin. Sıvıların yemeklerle birlikte alınmamasına özen gösterin. Özellikle akşam son öğünde fazla yemeyin. Yemeğin ardından en az iki-üç saat sonra yatın.


Dar kemerler takmayın, dar pantolonlar giymeyin. Yatağın baş kısmını 20 santim kadar yukarı kaldırın, kilo verin. Sigara içmeyin.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
 • https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/basit-onlemlerle-reflu-sikayetlerini-azaltabilirsiniz/
İçerik Kaynakları :
 • https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/refluye-karsi-alinmasi-gereken-7-onlem/