Ana içeriğe atla

Beyin Tümörünün Bu 5 Belirtisine Dikkat!


Her yaştan insanı etkileyen beyin tümörünün belirtilerini mutlaka okuyun. Beyin tümörünün meydana gelmesine neyin ya da nelerin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Beyin tümörü iki çeşittir.
  • İyi huylu beyin tümörü
  • Kötü huylu beyin tümörü (habis)


Her yaş grubunda görülebilen beyin tümörü belirtileri, büyüklüğüne, bulunduğu yere ve hücre tipine göre farklılıklar göstermektedir.


Belirtileri tümör beyine baskı yapmaya başladığında ve beyindeki sinirler tahrip edilmeye başladığında ortaya çıkar. Aynı zamanda beyin sıvısı dolaşımı tümör yüzünden sekteye uğradığında da bazı belirtiler ortaya çıkar.

Baş Ağrısı:

Beyin tümörünün neden olduğu baş ağrısı, en şiddetli olarak sabah saatlerinde yaşanır. Önceden baş ağrısı problemi yaşamayıp son dönemlerde sık baş ağrısı çekmek, uykudan baş ağrısı ile uyanmak, baş ağrısının zamanla sıklaşması, baş ağrısıyla beraber mide bulantısı ve kusma beyin tümörünün belirtisidir.


Sabahları başlayan baş ağrısı öğle saatlerinde hafifler. Tümörün beyin üzerindeki baskı arttıkça ağrı ve ağrının şiddeti artar. Baş ağrısı beyin tümörü belirtisi olabildiği gibi stres, kötü beslenme, vücudun susuz kalması gibi pek çok farklı nedenle oluşabileceği de unutulmamalıdır.Tümörü olan her üç hastadan bir tanesi doktora şiddetli baş ağrısı ile başvurmaktadır.

Halsizlik ve Uyuşukluk:

Halsizlik ve yorgunluk hali, tümör belli bir büyüklüğe ulaştığında başlar. Tümör baskı yaptıkça halsizlik, yorgunluk ve uyku hali artar.


Görme ve Konuşma Bozuklukları;

Tümör nedeniyle görme bozuklukları, nesnelerin dalgalı ve bulanık görülmesi, çift görme ve görüş kaybı gibi problemler oluşabilir. Konuşurken kelimelerin unutulması, telaffuz edilememesi ve karşıdakinin konuşmalarını anlamama gibi problemler yaşanabilir.


Mide Bulantısı:

Beyindeki tümörün yol açtığı mide bulantıları daha çok sabahları görülür. Kusma, geçmeyen hıçkırıklar bu bulantının devamında gelen problemlerdir.


Titreme ve Seğirmeler:

Beyin tümörüne bağlı olarak ortaya çıkan titreme ve seğirmeler genelde el, kol ve bacaklarda görülür. Titremeler vücut genelinde, nöbet şeklinde görülebilir. Hasta bu durumda birkaç dakika bilinç kaybı yaşayabilir.Eğer beyin tümörü doğru ve başarılı bir şekilde tedavi edilirse titreme ve seğirmeler tamamen ortadan kalkar ancak, bazı durumlarda tümör alınmasına rağmen beynin hasar gören dokusu nedeniyle titremeler ve kas seğirmeleri devam edebilir. Bu titremeler ve seğirmeler ilaçlar ile kontrol altında tutulabilir.


Diğer Belirtiler:

Vücutta denge bozukluğu ve yürüme sırasında yaşanan sorunlar. Ruh halinde dalgalanmalar. Konsantre olamama ve hafıza sorunları, unutkanlık, anlama ve kavrama güçlüğü, dikkat dağınıklığı, zihin dağınıklığı gibi belirtiler olabilir.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • https://www.cancer.net/cancer-types/brain-tumor/symptoms-and-signs
İçerik Kaynakları :
  • https://www.cancer.net/cancer-types/brain-tumor/symptoms-and-signs
  • https://www.prevention.com/health/7-warning-signs-of-a-brain-tumor-you-should-know
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/brain-tumor/symptoms-causes/syc-20350084
  • https://www.cancer.net/cancer-types/brain-tumor/symptoms-and-signs

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Diz, Kemik Ve Eklem Ağrılarına Son Veren Karışım

Diz, eklem ve kemik ağrılarından sonsuza kadar kurtulun! Diz ve eklemler vücudumuzun en karışık mekanizmalarında bir tanesidir. Sürekli olarak gün içerisinde bir hareket içerisindedir. Bu yüzden de eklemlerinizin incilme ve aşınması olanağı yüksektir. Eklem ağrısının belirtileri bazen şişme bazen kızarma bazende hareket kısıklığı olarak kendini gösterir. Diz bölgesindeki şişmeleri genellikle herhangi bi darbe ve ters hareket etme sonucunda meydana çıkarlar. Dizimizin hareket kısıklığı ise genede 50 li ve üstü yaşlarda sıkça gözüken dizde sıvı azalması veyahutta dizlerde kireçlenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Diz ve eklem ağrıları için yapacağımız bitkisel tedavi kürü için ihtiyacımız olan malzeme listesi ölçüleri ile birlikte aşağıdaki listedeki gibidir. 2 çorba Kaşığı Kil 2 çorba Kaşığı Buğday Kepeği 1 çorba Kaşı Kaya Tuzu 1 çay Kaşı Menekşe Yağı 1 çay Kaşı Biberiye Yağı Diz ağrıları için şifalı bitkisel kür hazırlanışı ve uygulanışı Hazır durumda b

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa

Sineklerden Tamamen Kurtulanın En Kolay Yolu

Özellikle bahar mevsimi ile birlikte sinekler maalesef sürekli etrafımızdalar! Biz onları uzaklaştırmak için her yolu deniyoruz ama onlar pes etmeden geri dönüyorlar! Üstelik çok kısa sürede çok hızlı bir şekilde çoğalarak, kabus haline geliyorlar. Çok hızlılar ve çok rahatsız edici bir haldeler… Onlarla mücadele etmenin doğal yolları var ,şimdi bunlardan bahsedelim. İşte sinekleri doğal olarak kaçırmanın 7 yöntemini öneriyoruz: 1. Karanfil ve Limon Sinekler karanfil kokusundan nefret eder ve de limon ile karanfil kokusu birleşince ortada tek bir sinek bile kalmaz. Hem de siz kimyasala maruz kalmadan sinekleri uzaklaştırısınız, hem de hoş bir koku ile de keyif alırsınız. İhtiyacınız olan da sadece,     Limon     Karanfil Limonları ikiye bölün ve karanfilleri limonun iç kısmına batırın. Karanfillerle süslenmiş limonu açık havada masanızın üzerine dekoratif mumlar arasınada yerleştirin ve keyfini çıkarın. 2. Kendin Yap Sinek Kovucu Sprey Ayrıca