Ana içeriğe atla

Çiçeklerin Dibine Süt Dökerseniz...Şayet bitkilerin yalnızca su ile besleyeceğinize inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bitkilere süt verdiğinizde de oldukça randımanlı ve yararlı olabiliyor. Bir çok açıdan bitkilere, çiçeklere süt fayda sağlıyor.Özellikle dış dünya ile iletişimi kesilmiş saksı çiçeklerinde, toprağın özelliğini kaybetmemesi ve çiçeklerin daha uzun süre sağlıklı kalabilmesi için birşeyler yapmak şart. Düzenli sulamak maalesef yeterli değil. Çünkü çiçekler sadece su ile beslenmez. Topraktan ihtiyacı olan diğer maden ve minarelleri de almaları gerekir. Süt bitkiler için bir hayli açıdan yararlı. Süt, içerisindeki kalsiyum sayesinde tıpkı insanlar için olduğu gibi bitkiler içinde savunucu ve besleyicidir. Bahçe ve nebatlarınıza düzenli olarak yağlı süt verirseniz kene, fidan biti ve yaprak biti gibi haşerelerden kurtulabilirsiniz.
Bahçe alet ve edevatlarınızı dezenfekte etmek için kimyevi ve pahalı sıvılar kullanmak yerine sütün antiseptik özelliğinden istifade ederek temizleyebilirsiniz. Nebatınızın çürümesini veya küflenmesini engellemek istiyorsanız sütü biraz sulandırarak çiçeklerin yüzeyine sıkabilirsiniz.Evet, bir çok kaynak sütün bahçeye ve bitkiye bitkilere faydalı olduğunu söylüyor. Eğer bu konu ilginizi çekiyorsa aşağıda sütün yararlı olduğu farklı kullanım alanlarına bir göz atalım.

Sütün Bahçede Kullanım Şekilleri
1. Gübre niyetine süt :

Sütteki kalsiyum bitkinin bünyesini güçlendirmeye yardımcı olur. İnsanların veya hayvanların sütten aldıkları fayda aslında bitkiler için de besleyici ve koruyucu oluyor.
2. Dezenfekte etmek için süt :

Direk güneş alan bölgelere uygulandığı zaman, süt güçlü bir antiseptik özellik geliştiriyor. Bahçe alet edevatlarını kimyasal sıvılar yerine süte batırarak dezenfekte edebilirsiniz.3. Mantarları önlemek için süt :

Bitkinin yüzeyine sulandırılmış süt dökmek küf veya çürüme gibi mantar hastalıklarına engel olur. En iyi sonuç için 1 ölçü süte 2 veya 3 ölçü su katmalısınız. Bu karışımı 10 günde bir bitkilerin yapraklarına sıkın.
4. Toprağı sağlıklı tutmak için süt :

Komposta veya gübreye süt eklemek onu daha da sağlıklı yapar çünkü sütteki bütün vitaminleri ve yağları emer. Bir çok kişi toprağa süt tozu döker ama suyla karıştırılmış normal süte dökmekte fayda vardır. Kötü kokuları da yok eder.5. Domatesleri korumak için süt :

1 ölçü yağsız süt ve 10 ölçü sudan oluşan bir karışım domatesleri çürümekten ve hastalıklardan korur. 2 haftada bir bu karışımı domateslere sıkarak hastalıkları uzak tutabilirsiniz. Yaz ortası yaparsanız daha da faydasını görebilirsiniz.
6. Bazı böceklerden uzak tutmak için süt :

Düzenli kullanıldığında inek sütü kene, fidan biti ve yaprak biti gibi böcekleri yok etmeye yardımcı olur. Tam yağlı süt kullanmak en iyi sonucu veriyor.7. Melasla birleşince süt :

Süt bahçedeler mucizeler yaratabiliyor ama melasla karıştırıldığında gücü iki katına çıkıyor. Bu karışım bitkilerin güçlenmek için ihtiyacı olan şekeri sağlıyor ve aynı zamanda da yabani otları uzak tutuyor.
Özellikle böceklerin şekeri sindirebilecek bir pankreasları olmadığı için ideal bir böcek savar haline geliyor. Bitkileri dikmeden önce komposta veya bahçe toprağına sıkabilir veya böcekler belirdiğinde de kullanabilirsiniz.


Ufak tefek, evde bile hazırlayabileceğiniz pratik bilgilerle en bakımlı ve sağlıklı çiçeklere sahip olabilirsiniz. Gelin bu pratik yöntemleri birlikte inceleyelim.
 • Çiçekleriniz için; haşladığınız yumurtanın suyunu saksıya dökün. Bakın bakalım nasıl bir sonuç alıyorsunuz.
 • Gülleriniz boyunlarını bükerse ilk önce sıcak suya sonra soğuk suya batırın.
 • Saksı çiçekleriniz için sigara küllerini saksınıza koyarsanız yapraklardaki kurt böcek vs. yok edersiniz. Yazlık evinizin bahçesi için de şöminenin ya da barbekünün külleri çok işe yarayabilir. Kül gübre olarak kullanıldığında çok faydalı. Ayrıca bir diğer özelliği karıncaları çiçeklere yaklaştırmaması.

 • 24 gr sabun, 1 lt su ve 10 cc alkolü sıvı kıvamında karıştırın. Bu karışım evde kolayca hazırlanan etkili bir ilaçtır. Bitkilerin öz sularını emerek yaprak kıvrılması ve şekil bozukluğuna yol açan yaprak bitlerine karşı kullanılabilir. Evdeki çiçeklerinize de bahçenizdekilere de uygulayabilirsiniz.


 • Soğuk su bitkilerde yaprak lekeleri, doku, kök çürükleri gibi zararlar yapabilir. Sulama genellikle oda sıcaklığında kireçsiz su ile yapın.
 • Ev çiçeklerinde bitkilerin sıkça yer değiştirmesi son derece sakıncalı. Bitkileri yerleştirirken uzun süre kalabileceği yer düşünülmelidir.

 • Saksı değişimi yapacak iseniz yeni saksınızı öncesinde mutlaka temizleyip havalandırın.
 • Bitki ne kadar hızlı büyürse o kadar çok gıdaya ihtiyaç duyar. Sulama suyunun içine ayda 1-2 defa özel bitki vitamini karıştırıp, bitkinin toprağına dökün. Ancak; kış ayları bitkilerin doğal dinlenme periyodu olduğundan, vitamin miktarını bir ölçek azaltın
 • Ektiğiniz çiçek soğanlarının bir türlü çiçek açmamasından yakınıyorsanız, soğanları zararlı böceklerden korumak için toprağa ekmeden önce etraflarını unla kaplayın.
 • Mart ayının ilk günlerinde bahçedeki gülün kökünün yanına 5 cm derinliğinde bir diş sarımsak gömerseniz, bütün yaz boyunca gülünüzü zararlı böceklerden korursunuz.

 • Saksı bitkilerinizin yaprakları üzerinde zamanla toz tabakaları oluşabilir. Eviniz ne kadar temiz olsa dahi bu çok normal bir durumdur. Bu tozlar yaprakların gözeneklerinin kapanmasına yol açar. Bitkinizin solunumuna engel olan bu tozlar, bitkinin yaşam fonksiyonlarında aksamalar meydana getirir. Bu durumda yaprakları temiz bir sünger yardımıyla oda ısısında olan dinlendirilmiş su ile temizlemeniz gerekir.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
 • http://www.organicauthority.com/wp-content/uploads/2010/11/shutterstock_133083593-550x367.jpg
 • http://cdn-media-2.lifehack.org/wp-content/files/2016/03/12110000/benefits-of-cinnamon.jpg
 • http://watchfit.com/wp-content/uploads/2015/04/5170702_l-1024x685.jpg
İçerik Kaynakları :
 • https://draxe.com/health-benefits-cinnamon/
 • https://authoritynutrition.com/10-proven-benefits-of-cinnamon/
 • http://www.organicauthority.com/health/11-health-benefits-of-cinnamon.html
 • http://www.medicalnewstoday.com/articles/266069.php


ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Diz, Kemik Ve Eklem Ağrılarına Son Veren Karışım

Diz, eklem ve kemik ağrılarından sonsuza kadar kurtulun! Diz ve eklemler vücudumuzun en karışık mekanizmalarında bir tanesidir. Sürekli olarak gün içerisinde bir hareket içerisindedir. Bu yüzden de eklemlerinizin incilme ve aşınması olanağı yüksektir. Eklem ağrısının belirtileri bazen şişme bazen kızarma bazende hareket kısıklığı olarak kendini gösterir. Diz bölgesindeki şişmeleri genellikle herhangi bi darbe ve ters hareket etme sonucunda meydana çıkarlar. Dizimizin hareket kısıklığı ise genede 50 li ve üstü yaşlarda sıkça gözüken dizde sıvı azalması veyahutta dizlerde kireçlenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Diz ve eklem ağrıları için yapacağımız bitkisel tedavi kürü için ihtiyacımız olan malzeme listesi ölçüleri ile birlikte aşağıdaki listedeki gibidir. 2 çorba Kaşığı Kil 2 çorba Kaşığı Buğday Kepeği 1 çorba Kaşı Kaya Tuzu 1 çay Kaşı Menekşe Yağı 1 çay Kaşı Biberiye Yağı Diz ağrıları için şifalı bitkisel kür hazırlanışı ve uygulanışı Hazır durumda b

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa

Sineklerden Tamamen Kurtulanın En Kolay Yolu

Özellikle bahar mevsimi ile birlikte sinekler maalesef sürekli etrafımızdalar! Biz onları uzaklaştırmak için her yolu deniyoruz ama onlar pes etmeden geri dönüyorlar! Üstelik çok kısa sürede çok hızlı bir şekilde çoğalarak, kabus haline geliyorlar. Çok hızlılar ve çok rahatsız edici bir haldeler… Onlarla mücadele etmenin doğal yolları var ,şimdi bunlardan bahsedelim. İşte sinekleri doğal olarak kaçırmanın 7 yöntemini öneriyoruz: 1. Karanfil ve Limon Sinekler karanfil kokusundan nefret eder ve de limon ile karanfil kokusu birleşince ortada tek bir sinek bile kalmaz. Hem de siz kimyasala maruz kalmadan sinekleri uzaklaştırısınız, hem de hoş bir koku ile de keyif alırsınız. İhtiyacınız olan da sadece,     Limon     Karanfil Limonları ikiye bölün ve karanfilleri limonun iç kısmına batırın. Karanfillerle süslenmiş limonu açık havada masanızın üzerine dekoratif mumlar arasınada yerleştirin ve keyfini çıkarın. 2. Kendin Yap Sinek Kovucu Sprey Ayrıca