Ana içeriğe atla

Katarakt, Göz kuruluğunu, Bulanık Görme ve Gece Körlüğünden Kurtulmak İçin...
Görme kalitenizi arttırıp, katarakt dahil bir çok göz hastalığına yakalanmamanın yolu A vitamini almaktan geçer. Çünkü A Vitamini, sağlıklı bir görüş için hayati önem taşır ve göz kuruluğunu, göz iltihaplanmalarını ve gece körlüğünü engeller. Bu vitamin, diğer bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de yardımcıdır.Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.
Katarakt, orta yaş üstü kişilerde görülen bir göz hastalığı olmakla beraber;
 • Yenidoğan bebeklerde,
 • Şeker hastalarında,
 • Göze gelen fiziksel darbeler sonrasında,
 • Uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda görülebilen bir göz hastalığıdır.Gözde katarakt belirtileri nelerdir?
 • Hastalığının ilerlemesi ve şiddetinin artmasına bağlı olarak zamanla görme yetisinin zayıflamaya başlaması,
 • Gözün eskiye nazaran ışığa daha çok duyarlı hale gelmesi, yani ışığa maruz kalındığında gözde kamaşma meydana gelmesi,
 • Küçük veya büyük hiç fark etmez bazı yazıları okumakta zorlanılması,
 • Nesneleri çift görmeye başlama,
 • Özellikle karanlıkta görme kaybının daha yoğun yaşanması, 
 • Renklerin olduğundan farklı algılanması, solgun veya sararmış bir şekilde görülmesi,
 • Başka nedenle gözlük kullananların gerekli özenli kullanıma rağmen gözlük numarasının bariz şekilde ilerlemesi
A vitamini yönünden zengin ve görüş kalitenizi geliştirmenize yardımcı olmak için bolca tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler vardır. Bunların en faydalıları aşağıdakilerdir.Domates : 

Domates vitamin ve mineral oldukça açısından zengindir ve kalorileri düşüktür. Yani, bir tane orta boy domates, günlük A vitamini ihtiyacının % 20’sini verir. Ayrıca domatesler Vitamin C ve likopenin mükemmel bir kaynaktır.
Kavun :

Kavun, vitamin ve besin maddeleri açısından zengin ancak yağ ve kalorimetrede düşüktür. 1 büyük dilim kavun (yarım ay şeklinde) tavsiye edilen günlük A vitamininin % 120’sini karşılar.Ciğer :

Sığır ciğeri, zengin C ve A vitamini kaynakları sayesinde ve kansızlık sorununa da mükemmel bir çare. 100 gramlık bir ciğer, günlük A Vitamininin ihtiyacının % 300’ünü içerir.
Göbek salata :

Bir kase marul sadece 10 kaloriye sahiptir, Bu nedenle az kaloriyle çok kaliteli besin ihtiyacınızı giderecek mükemmel, sağlıklı ve lezzetli bir sebzedir.
Şeftali :

Şeftali son derece besleyici bir meyvedir ve zengin bir potasyum, demir, magnezyum, C vitamini, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca, orta boy bir şeftali, günlük ortalama bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu A vitaminin miktarının % 10’nu içerir.Tatlı patates :

Tatlı patates besin doludur ve leziz bir tada sahiptir. Orta boy bir tatlı patates, günlük A vitamini ihtiyacının % 438’ini verirken yalnızca 103 kaloriye sahiptir.
Kırmızı Biber :

Lezzetli ve çok yönlü kırmızı biber, A, C vitamini ve likopen ile doludur.
Mango :

Bu tatlı, sulu meyve son derece besleyici ve bir fincan günlük önerilen vitamin A miktarının % 36’sını sağlar.Ispanak :

Ispanak son derece sağlıklı bir besindir ve A, C, K, demir, kalsiyum ve manganez açısından zengin bir kaynaktır. Bir tabak ıspanak, günlük önerilen değerin% 49’unu sağlar.
Şalgam :

Şalgam, yaprakları da yenebilen geniş köklü bir bitkidir. Besleyici maddeler açısından zengin olmakla birlikte kalorisi düşüktür. Şalgam yeşillikleri mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.
Yulaf :

Birçok tahıl ve süt ürünleri, vitamin A ve D gibi gerekli vitaminlerden zengindir1 fincan yulaf günlük gereken A vitamini ihtiyacının % 29’undan fazlasını sağlar.Tam yağlı süt :

Zengin tat ve sayısız besin maddesi, tam sütü mükemmel, sağlıklı bir alternatif yapar. Vitaminler D ve A, protein, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir.
Havuç :

Havuç A vitamini deposudur ve bir orta boy havuç günlük A vitamini ihtiyacının % 200’ünden fazlasını karşılar. Havuç aynı zamanda lif, magnezyum ve Vitamin C, K ve B bakımından zengindir.
Balkabağı :

Balkabağı, vücutta A vitamini haline dönüşen beta karoten açısından zengindir. Kabak küplerinin bir fincan porsiyonu günlük önerilen Vitamin A değerinin % 400’ünden fazlasını içerir. Ayrıca potasyum, elyaf ve C vitamini ile de yüklüdür.Paprika :

Paprika, Hint, Güney Amerika ve İspanyol mutfağında popüler bir baharattır ve bir çorba kaşığı önerilen günlük A vitamini miktarının % 69’unu verir. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve C vitamini açısından zengindir.
Bezelye :

Bir porsiyon bezelye (yarım bardak), A vitamininin önerilen miktarının% 134’ünü içerir ve sadece 62 kaloriye sahiptir. Ayrıca, B, C ve K vitaminlerinde yüksektir.
Kuru kayısı :

Kurutulmuş meyveler antioksidan ve enerji yönünden harika bir kaynaktır. Kuru kayısı, A vitamini içinde yüksektir. 5-6 adet günlük A vitamini ihtiyacının % 94’ünü içerir.Papaya :

Tropik papaya meyvesi A vitamini, antioksidanlar, mineraller, diğer vitaminler ve enzimler yönünden oldukça zengin. Küçük bir papaya günlük önerilen A vitamini değerinin % 29’unu sağlayabilir.
Vitamin A, cildimizin sağlığı, bağışıklık sistemi ve gözlerin düzgün gelişimi, işleyişi ve bakımı için çok önemlidir.

En iyi yanı, çeşitli sebze, meyve, balık, süt ve et tüketerek seviyelerini optimize edebilmeniz ve böylece ilaç takviyesi olmadan sağlığımızın tadını çıkarabilmemiz!Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


 Görsel kaynaklar:
 • http://img.aws.livestrongcdn.com/ls-1200x630/cme/cme_public_images/www_livestrong_com/photos.demandstudios.com/getty/article/240/80/182298951_XS.jpg
 • http://drtaylorwallace.com/wp-content/uploads/2015/09/dried-plums-1.jpg
 • http://www.californiadriedplums.org/media/78422eaa/prunes%20on%20wooden%20trays.png
 • http://i.ndtvimg.com/i/2016-05/prunes-625_625x350_61462874585.jpg

İçerik Kaynakları :
 • http://www.healthandhomeremedies.com/drink-this-at-8-a-m-and-it-will-eliminate-all-the-fat-around-your-stomach-like-crazy/