Ana içeriğe atla

Kolanın İçilmek Dışındaki 9 Mucizevi Kullanım Alanı


Kola, su dışında dünya üzerinde en fazla tüketilen içeceklerden biridir. Her ne kadar sağlığa zararları orta da olsa da tüketimi durmamaktadır. Oysa kolanın içerisinde bol miktarda asit ve şeker bulunmaktadır. Bu asit ve şeker de vücut için oldukça zararlıdır.Yani diyabetin, obezitenin, sinir sistemi rahatsızlıklarının, çeşitli kemik problemlerinin, erken yaşlanmanın, solunum yolu rahatsızlıklarının ve daha birçok rahatsızlığın temelinde kola bulunmaktadır. Bu nedenle aslında kolayı hiç tüketmemeliyiz. İlla ben koladan vazgeçmem diyorsanız size onu içmek yerine başka alanlar da kullanmayı önerebiliriz.
Çünkü içeriği nedeniyle sağlığımız için pek çok zararı bulunan kola, aslında başka yerlerde çok da fazla işimize yaramaktadır. İşte sizin için kolayı içmek dışında kullanabileceğiniz 9 alanı sıraladık. Sizin için en sağlıklısı budur.

1- Tuvaleti temizleyebilirsiniz :

Kola ile tuvaletinizi şahane ortama çevirebilirsiniz. Bazen ne yaparsak yapalım gideremediğimiz lekeler bulunmaktadır tuvaletlerimizde. İşte bu azimli lekeleri yok etmek için kolayı tercih edebilirsiniz.Bunun için de lekeli bölgeye bir miktar kola döküp bir saat kadar beklettikten sonra lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz. Kola her ne kadar sıradan bir içecek olsa da aslında içeriği sayesinde pek çok temizleyiciden kat kat öndedir.
Kola uygulamasından sonra tuvaleti yeniden bir kez daha standart temizleyiciler ile temizleyebilirsiniz.

2- Metal eşyalarda bulunan pasları çıkartabilirsiniz :

Metal eşyaların korkulu rüyası paslanmalarıdır. Fakat bu problemi kola ile halledebilirsiniz.Bunun için metal eşyanızın paslanmış olan bölgesini 1 gece boyunca içi kola dolu bir kabın içinde bekletin. Ertesi sabah metal eşyanızdaki pası oldukça kolay bir şekilde temizleyebileceksiniz.

3- Kıyafetlerdeki bulunan yağ lekelerini çıkarabilirsiniz :

Kıyafetlerde bulunan makine yağı lekesi oldukça korkunç bir olaydır. Hatta bu  lekeyi sıradan deterjanlar ile yok etmeniz neredeyse imkansız.
Fakat bunun için de pek ala kolayı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey çamaşır makinenizi çalıştırırken bir miktar kola ilave etmek. Eğer çamaşır makinenize kola bulaştırmak istemiyorsanız direkt olarak kola dolu bir kabın içine kıyafetinizi de koyabilirsiniz.Gerçekten oldukça etkili yağ çıkarıcıdır. Hatta makine yağı olmayan standart yağ lekelerini de fırından, ocaktan, kıyafetlerden ya da aklınıza gelen herhangi bir yerde kola yardımıyla yok edebilirsiniz.
4- Saça yapışmış sakızı çıkarabilirsiniz :

Kimin başına gelecek diye asla düşünmeyin. Çünkü hiç beklemediğiniz bir anda saçınıza sakız yapışabilir. İşte bu problemi de kola yardımıyla çözebilirsiniz. Yani saçlarınızı kesmeye gerek yok. Yapmanız gereken tek şey saçınızdaki sakız yapışmış bölgeye bir miktar kola dökmek.Bu şekilde biraz bekleyin ve kolaylıkla sakızı çıkartın.

5- Tavaları ve tencereleri temizleyebilirsiniz :

Kararmak neredeyse her tavanın ya da tencerenin eninde sonunda başına gelebilecek olaylardan biridir. Kararan tavaları ve tencereleri eski haline getirip tekrar parlatmak için de içinde bol miktarda asit bulunduran kolayı tercih edebilirsiniz.
İçine bir miktar kola döküp bir süre bekledikten sonra lekeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Vücudunuz için zararlı olsa da tava ve tencereleriniz için oldukça sağlıklıdır.

6- Bozuk paraları temizleyebilirsiniz :

Belki gün içinde kullandığınız paraları o kadar önemsemeyeceksiniz fakat bozuk para koleksiyonunuz var ve paraları parlatmanız gerekiyorsa kola size yardımcı olacaktır.Bunun için de yapacağınız tek şey kola dolu bir kabın içine bozuk paralarınızı koymak ve bir süre beklemek. Yeteri kadar bekledikten sonra bozuk paralarınız eski parlak görüntüsüne kavuşacaktır.
7- Mobilyalardaki boya lekelerini çıkarabilirsiniz :

Mobilyalarınızın üstüne dökülen boyayı kola yardımıyla çıkarabilmek mümkündür. Herhangi bir bezi kolaya batırın ve mobilyalarda bulunan lekeli bölgeye sürün. Fakat kola mobilyanızı yapış yapış yapabilir.Bunun için de sonrasında su ile temizlemelisiniz.

8- Sıkı vidaları gevşetebilirsiniz :

Çıkarmanız gereken bir vida sizden önce biri tarafından fazla sıkılmış ya da sıkışmış olabilir. Bir miktar kolayı vidanın üstüne dökün ve bir süre bekleyin.
Ardından kolay şekilde vidayı yerinden çıkarabilirsiniz.

9- Kan lekesini çıkarabilirsiniz :

Eğer arabanızda, kıyafetinizde ya da evin herhangi bir yerinde kan lekesi varsa ve çıkarmak konusunda zorluk çekiyorsanız kolayı tercih edebilirsiniz. Kola ile bir süre beklettiğiniz bölgedeki kan lekesi çok kolay bir şekilde yok olacaktır.Yani böyle zorlu bir lekeyi çıkarmak için defalarca uğraş göstermenize gerek yok. Leke oldukça zor olsa da çözümü kolay ve basit.
Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...
Görsel kaynaklar:
  • http://www.wisebread.com/51-uses-for-coca-cola-the-ultimate-list
İçerik Kaynakları :
  • http://www.wisebread.com/51-uses-for-coca-cola-the-ultimate-list
  • http://www.reshareable.tv/25-practical-uses-coca-cola.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

İşte evimize getirdiğimiz tehlike göz göre göre "kan-ser" oluyoruz - Prof. Dr. Erkan Topuz

Hamile kadınları ve bebek sahibi insanları uyaran ve dikkat etmeleri gereken noktaları anlatan Prof. Topuz, bulaşık deterjanından, halıların temizliğine kadar çevremizdeki bir çok etmenin kansere neden olabileceğini belirtti.  Mücadelesinin halkı kanserden korumak olduğunu, tedavinin sonra geldiğini, söyleyen Prof. Topuz, "Yediğimiz gıdalar, kullandığımız eşyalar kanser olmamıza neden olabilir. Etrafımız hastalık yapıcılarla dolu. Kanser de dalga dalga geliyor. 2020 yılında 20 milyon insan kansere yakalanacak. Ama kendimizi korursak bunu 15 milyona indirebiliriz. O yüzden gözümüzü açalım. Bu iş çocukluktan başlıyor. Çocuklarımıza bu terbiyeyi vermek zorundayız. Ailedeki çocuk annesini taklit eder. Anne ne yiyorsa çocuk da onu yer" dedi. Bir insanın kanser olması durumunda devlete ve millete verdiği zararın milyarlarca dolar olduğunu vurgulayan Prof. Topuz, "Anlattıklarımı uygulayıp sağlığınızı korursanız, Türkiye'nin ekonomisin

Duş ve Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğlenceli bir iş olarak görülmese de temizlik konusu mühim. Özellikle bazı yerlerin temizliği çok elzem bir o kadar da keyifsiz, kabul. Ama yapmaktan başka da çare yok. Aslında elinizdeki malzeme ile kolayca temizleyeceğinizi bilseniz, hiç bir temizlik can sıkıcı değil. Hal böyle olunca, özellikle en çok nefret edilen temizlik yerlerinden biri olan duş temizliği için güzel bir pratik yöntemler bulmak lazım. Malum, banyo evde en çabuk ve en çok kirlenen bölge olarak sayılabilir. Özellikle fayansların kirlenmesi, l avaboların leke tutması ve duştan sonra meydana gelen su basıncı, duşun düzgün temizlenmediğinde ortaya çıkan problemlerdendir. Keyfinize göre pahalı temizlik malzemeleri satın alabilir veya bir temizlikçi tutabilirsiniz. Ancak bunları düşünmek yerine gelin daha yakın olan ucuz ve en önemlisi de hızlı olan bu yöntemleri deneyelim. En iç rahatlatıcı özelliği de, sadece iki malzemeye ve birkaç eşyaya ihtiyacınız olmasıdır; Malzemeler :  250 ml sı

Diş Macununun Değişik Kullanım Alanları

Dünyadaki hemen herkesin her gün kullandığı ürünlerden biri olan diş macunu sadece dişlerinizi temizlemiyor. Diş macununun daha pek çok kullanım şekli mevcut! 1)Mutfak ya da banyodaki musluklarınızı, lavabolarınızı üzerinde diş macunu olan bir diş fırçasıyla fırçalayarak temizleyebilirsiniz 2)Özellikle bayanlar olmak üzere saçlarımızı boyarken yaşanan yüzümüze,elimize,kulağımıza boya bulaşma sorununu çözmek için diş macunu ile ovalarız. 3)Duvarlardaki küçük delikleri diş macunu ve karbonatı karıştırıp doldurarak kapatabilirsiniz. 4)Dışardaki atmosferden dolayı gözlüklerdeki buğlu camı diş macunu sürüp, hafifce ovaladıktan sonra su ile temizleyerek kalıcı buğlanmaları engelleriz. 5)Günümüzde kullanılan ütünün metal kısmında, yanıklar sonucu oluşan lekelere diş macunu sürüp , bez ile ovaladığımızda lekelerden kurtuluruz. 6)Deri ayakkabı ve deri giysilerde giyildikçe oluşan yıpranmalar sonucunda diş macununu sürerek renklerini eski haline getirebilirsiniz

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez.

Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Özellikle hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hamam böceği ailesinden birey görmek istemez. Marketlerde satılan kimyasal ürünleri kullanarak kendinizin ve evdeki sevdiklerinizin sağlığını riske atabilir ya da kendi böcek savıcı ilacınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ile mücadele etmezseniz evinize sık sık bakteri taşıyacaklar, kısa sürede hastalık derecesine varan sonuçlar ile karşılaşabileceksiniz. Doğal böcek ilacı nasıl hazırlanır? Vereceğimiz tarifi uygulamadan önce ilk olarak aşa