Ana içeriğe atla

Solan Saksı Çiçekleri Sadece 3 Malzemeyle Canlandıran Karışım


Saksıda çiçek bakmayı seviyorsanız çiçeklerinizin solduğunu görmek sizin için oldukça üzücü olabilir. Solan çiçeğinizden ümide kesmek yerine sadece 3 malzemeyle hazırlanan bu karışımla çiçeğinizi canlandırabilirsiniz.


Birbirinden güzel, rengarenk çiçekler evlere ve iş yerlerine renk katar, sıcak ve samimi bir hava sağlarlar. Ne yazı ki, bu kıymetli çiçekler sararıp, hastalanıp ve solabiliyorlar. Peki çiçekler neden kurur?

Yaprakların sararması, dökülmesi gibi sorunlar bitkinin tümünü etkileyebileceğinden acil müdahale edilmesi gereken sorunlardır.


Susuzluk: Birçok çiçek insanlar ve hayvanlar gibi susuz yaşayamazlar. Her çiçeğin su ihtiyacı farklı olacağı için, alınan çiçek türünün ne kadar suya ihtiyacı olduğu öğrenilmeli ve buna dikkat edilmelidir.


Aşırı su: Susuz kalan çiçekler kuruyup öleceği gibi, aşırı su verilen çiçeklerin toprağından hava uzaklaşacağı için, bakterilere daha çok maruz kalırlar ve bu da çürümelerine sebep olur.

Aşırı soğuk: Kış aylarında gece ve gündüz ısı değişimi arasında farklılıklar olduğundan dolayı çiçeğin yaprakları büzüşür.


Aşırı güneş: Güneş önünde çok fazla tutulan bazı çiçek türlerinin yaprakları sararıp, yanabilir. Güneşi çok seven çiçeklerin bile aniden güneş önüne çıkarılmaması; yavaş ve alıştırarak çıkarılması tavsiye edilir.

Işık yetersizliği: Işığı seven çiçekler ışıktan maruz bırakıldığında yapraklarında kuruma, sararma ve dökülme meydana gelir. Bu nedenle, çiçekler düzenli bir şekilde güneş ışığına çıkarılmalı.


Kuru hava: genelde kış aylarında olan kuru hava nedeniyle ortamın nemi arttırılmaya çalışılır. Kuru hava çiçeklerin suyu emmeye başlar ve çiçekte yavaş yavaş kurumaya başlar. Bu nedenle kış aylarında çiçekleri sulamaya daha çok özen göstermek gerekir.

Hava akımı: hava akımına maruz kalan çiçeklerin yaprakları üşür ve sararmaya başlar. Bunun neticesinde yapraklar birer birer dökülür.Sevgisizlik: Bunun bitkilerin kurumasında ve hastalanmasında en büyük etkenlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Çiçekleri sadece dekoratif bir süs olarak görmemeliyiz ve onların da birer canlı olduğunu unutmamalıyız.

Solan çiçekleri canlandıran karışım


Bir adet muz kabuğunu blendera atın.


Üzerine kahve dökün.


Birkaç adet de yumurta kabuğu ekleyin.


Bir miktar su ekledikten sonra blendera çekin.


Bu karışımdan solan çiçeğinizin dibine dökün.


Kısa sürede çiçeğiniz canlanacak.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • https://brightside.me/creativity-home/3-ingredients-that-will-bring-your-favorite-plant-back-to-life-312660/
İçerik Kaynakları :
  • https://brightside.me/creativity-home/3-ingredients-that-will-bring-your-favorite-plant-back-to-life-312660/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi +

Çocuklarınızın her daim yanınızda olacağını düşünerek hata ediyorsunuz. İşimizle ve diğer sorunlarla o kadar meşgulüz ki hayatımızdaki en değerli varlıkları unutuyoruz. Evlat acısını kimsenin tecrübe etmemesi söylenir. Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor. Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi. Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı. Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar. İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:     1. “Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geli