Ana içeriğe atla

Solan Saksı Çiçekleri Sadece 3 Malzemeyle Canlandıran Karışım


Saksıda çiçek bakmayı seviyorsanız çiçeklerinizin solduğunu görmek sizin için oldukça üzücü olabilir. Solan çiçeğinizden ümide kesmek yerine sadece 3 malzemeyle hazırlanan bu karışımla çiçeğinizi canlandırabilirsiniz.


Birbirinden güzel, rengarenk çiçekler evlere ve iş yerlerine renk katar, sıcak ve samimi bir hava sağlarlar. Ne yazı ki, bu kıymetli çiçekler sararıp, hastalanıp ve solabiliyorlar. Peki çiçekler neden kurur?

Yaprakların sararması, dökülmesi gibi sorunlar bitkinin tümünü etkileyebileceğinden acil müdahale edilmesi gereken sorunlardır.


Susuzluk: Birçok çiçek insanlar ve hayvanlar gibi susuz yaşayamazlar. Her çiçeğin su ihtiyacı farklı olacağı için, alınan çiçek türünün ne kadar suya ihtiyacı olduğu öğrenilmeli ve buna dikkat edilmelidir.


Aşırı su: Susuz kalan çiçekler kuruyup öleceği gibi, aşırı su verilen çiçeklerin toprağından hava uzaklaşacağı için, bakterilere daha çok maruz kalırlar ve bu da çürümelerine sebep olur.

Aşırı soğuk: Kış aylarında gece ve gündüz ısı değişimi arasında farklılıklar olduğundan dolayı çiçeğin yaprakları büzüşür.


Aşırı güneş: Güneş önünde çok fazla tutulan bazı çiçek türlerinin yaprakları sararıp, yanabilir. Güneşi çok seven çiçeklerin bile aniden güneş önüne çıkarılmaması; yavaş ve alıştırarak çıkarılması tavsiye edilir.

Işık yetersizliği: Işığı seven çiçekler ışıktan maruz bırakıldığında yapraklarında kuruma, sararma ve dökülme meydana gelir. Bu nedenle, çiçekler düzenli bir şekilde güneş ışığına çıkarılmalı.


Kuru hava: genelde kış aylarında olan kuru hava nedeniyle ortamın nemi arttırılmaya çalışılır. Kuru hava çiçeklerin suyu emmeye başlar ve çiçekte yavaş yavaş kurumaya başlar. Bu nedenle kış aylarında çiçekleri sulamaya daha çok özen göstermek gerekir.

Hava akımı: hava akımına maruz kalan çiçeklerin yaprakları üşür ve sararmaya başlar. Bunun neticesinde yapraklar birer birer dökülür.Sevgisizlik: Bunun bitkilerin kurumasında ve hastalanmasında en büyük etkenlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Çiçekleri sadece dekoratif bir süs olarak görmemeliyiz ve onların da birer canlı olduğunu unutmamalıyız.

Solan çiçekleri canlandıran karışım


Bir adet muz kabuğunu blendera atın.


Üzerine kahve dökün.


Birkaç adet de yumurta kabuğu ekleyin.


Bir miktar su ekledikten sonra blendera çekin.


Bu karışımdan solan çiçeğinizin dibine dökün.


Kısa sürede çiçeğiniz canlanacak.Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • https://brightside.me/creativity-home/3-ingredients-that-will-bring-your-favorite-plant-back-to-life-312660/
İçerik Kaynakları :
  • https://brightside.me/creativity-home/3-ingredients-that-will-bring-your-favorite-plant-back-to-life-312660/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a

Akciğer bitti mi hayat biter!

Akciğer bitti mi hayat biter derler. Her yıl Binlerce kişi bu illet hastalıktan hayatını kaybediyor. Ama korunmak çok basit.  Kirlenen akciğer işlevlerini yerine getiremez. Sağlık için sadece hastalığa yakalanınca değil, sağlıklıyken dikkat etmek gerek. Akciğerlerde oluşan katran ve diğer zehirli maddelerin birikmesi zamanla akciğerin işlevlerini yapamamasına neden olmaktadır. Günde 3 ve daha fazla sigara içenlerin yolda birkaç kez akciğeri temizleyen bitkiler, sebzeler ve meyveler ile ciğer temizleme kürleri yapması faydalı olacaktır. Tabi sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin çabuk bir biçimde temizlenmesi için de bu bitkisel kürler  gerekecektir. Peki akciğeri en iyi temizleyen besiler ve yiyecekler hangileridir. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve pek aklınıza gelmeyecek gıdaların 70 günde akciğerleri temizlediğine şahit olduk. Akçiğer temizleyici şifalı bitkiler arasında özellikle ebegümeci ve keçiboynuzu öne çıkıyor. Bu konuda Ahmet