Ana içeriğe atla

Bunu Kimse Bilmiyor! Çok İşinize Yarayacak Püf Noktaları...

Bunu kimse bilmiyor. Zaten biz tüketiciler tarafından da pek bilinmesi istenmiyor. Dolmalık biber, taze soğan, et, balık, peynir hatta ekmek... Hepsinin kimsenin bilmediği tazelik tüyoları var.

Aşağıda tüketiciler tarafından bilinmesinin istenmediği bu 12 sır sayesinde market alışverişlerinizi daha mantıklı ve sağlıklı yapabileceksiniz.

Market alışverişi yaparken bu 11 sırrı sakın unutmayın!

Taze soğan

Bu bilgi gerçekten çok ilginç! Soğanın beyaz ve yeşil kısımları arasındaki sınıra bakın: belirgin ise, soğan tazedir; yeşilden beyaza kademeli bir geçiş varsa soğan oldukça bayat demektir.

Balık

Taze balıkların parlak gözleri vardır; şişmiş gözler bayat bir balık için en iyi göstergedir. Solungaçlar parlak kırmızı veya nadiren açık pembe olmalıdır (çünkü kan dolaşımı solungaçlar yoluyla olur).

Eğer balığı elinize aldığınızda kuyruğu hafifçe düşüyor – eğiliyorsa- taze balıktır.

Havuç

İyi havucu seçmek gerçekten çok kolay! Her zaman az parlayan, hiçbir lekesi olmayan ve küçük olanları seçin.

Delikli peynir

Çizgi filmlerde gördüğünüz sert delikli peynir alırken rengine, deliklerine ve dokusuna dikkat edin. Peyniri kaplayan beyaz çeperi (kabuğu) düzgün olmalı; delikler bütün parçaya eşit şekilde dağılmış olmalıdır. Eğer biraz sıktığınızda peynir eski şekline geri dönmüyorsa almamanızı öneririz.

Et

Taze et pembedir, parlak kırmızı ya da kahverengi değildir. Yağ çizgilerine dikkat edin: parlak ve çok hafif olmalıdır. İyi et de aynen peynir gibi sıktığınız zaman orijinal haline geri dönmeli ve elinize yapışmamalıdır.

Dondurma

Dondurma almadan önce daima içindekileri okuyun. Meyve aromalı olanlar nadiren doğaldır. Bu nedenle yalnızca fıstıklı, vanilyalı, kakaolu dondurmalı seçmek diğerlerine göre daha akıllıcadır. Öte yandan buzlu çubuk dondurmalar ise asla doğal değildir.

Kahve

Kokusundan hangi kahve olduğunu anlamayacak kadar kahve tutkunu değilseniz ortalama fiyatı olan kahveleri tercih edin zira pahalı olan ile ucuz olanın arasındaki farkı anlamanız zor olabilir. İyi öğütülmüş kahve hiçbir zaman plastik kavanozlarda saklanmamalı. Sadece cam veya metal kutularda saklanmalı. 18 ay bekleyen kahvenizi artık çöpe atma vakti gelmiştir.

Bal

Doğal bal şeffaftır ve tek renktir. Ayrıca çok tatlıdır ve özel bir kokuya sahiptir. Baş parmağınız ile işaret parmağınızın arasına aldığınız bal cildiniz tarafından kolayca emilirse, sorun yok demektir. Afiyetle tüketebilirsiniz.

Çikolata

Her şeyden önce çikolata içeriğine dikkat edin. Liste ne kadar kısa olursa, çikolatanız o kadar iyi demektir. Kaliteli çikolatanın kakao içermesi gerekirken içeriğindeki o karmaşık şeyler pek de doğal olmadığını suni bir ürün olduğunun işaretidir. Buna ek olarak, bitkisel yağ içermeyen, kakao yağı içeren bir çikolata seçmeniz daha akıllıcadır.

Ekmek

Taze ekmek asla sert olmamalı. Plastik poşetlerde bekleyen ekmeğin ömrü daha uzun olsa da tadı sadece birkaç saat içinde değişmeye başlar. Marketten alacağınız ekmeği plastik poşetlerde uzun süre beklememiş olmasına dikkat edin.

Dolmalık biber

Dolmalık biber içindeki tohumlar fazla ve sık sık dizilmişse dolmanın tatlı olduğunu gösterir. Tatlı dolmalık biberin içi dört bölümden oluşur. Acı biberin içi ise üç bölümden oluşurken az soyıda tohumları bulunur.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.marieclaire.com/beauty/how-to/a2830/best-homemade-face-masks/
İçerik Kaynakları :
  • https://www.marieclaire.com/beauty/how-to/a2830/best-homemade-face-masks/
  • https://www.rd.com/health/beauty/homemade-facial-masks-recipes/