Ana içeriğe atla

Kansere kalkan,hemoroite,şeker hastalığına,yorgunluğa,saç dökülmesine,cilt yaşlanmasına karşı...

Hasarlı kan hücrelerinin onarılmasında; kanser, hemoroid, dizanteri gibi hastalıklarla mücadelede çok etkili...

Yaz aylarının vazgeçilmezi karadut soyulması gerekmeyen zahmetsiz ve özellikle çocuklar tarafından çokça tercih edilen otantik ve lezzetli bir bitkidir. Bu meyve cildimizin yanı sıra birçok hastalığa da oldukça faydalıdır.

Genellikle kır alanlarda yetişen bu bitkinin kırmızı suyu da oldukça faydalıdır. Çok hassas ve yapısı dolayısı ile ezilmeye müsait olan bu meyve itina ile tüketilmelidir. Genellikle mor renk olarak bildiğimiz bu bitkinin kırmızı renkte olan türleri de vardır.

Karadut içerisinde bulunan vitamin, mineral ve diyet lifleri açısından oldukça zengindir. K,E ve yüksek miktarda C vitamini barındırdığı için çok etkili bir antioksidandır.

Bunun yanı sıra Tiamin, Sodyum, Niasin ve potasyum da içermektedir ve yine içerisinde yüksek mineraller olan demir, bakır, magnezyum, mangan, selenyum, çinko ve beta karoten bulunmaktadır.

Dizanteri, hemoroit ve kanseri önlemede etkili olan karadut içinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde cilt sağlığımız içinde çok faydalıdır ve kozmetik ürünleri ile yüz maskelerinde de çok sık kullanılmaktadır.

Karadut Faydaları Nelerdir?

 • Kansere karşı çok faydalıdır ve kansere yakalanma riskini de azaltmaktadır. Hemoroite  çok faydalıdır
 • Kan hücrelerini korur ve hasarlı kan hücrelerinin onarılmasında çok etkilidir. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için kemikler için çok faydalıdır.

 • Diyabete çok iyi gelmektedir. Dizanteriye iyi gelir ve ishale faydalıdır.
 • Regl dönemlerini düzenleyici etkisi vardır. Karadut işlere ve diş etlerine çok faydalıdır.
 • Saç dökülmelerini ortadan kaldırır, saça canlılık ve parlaklık kazandırır. 

 • Karadut, sürekli kendini yorgun hisseden ya da en ufak bir fiziksel aktivite yaptığı anda son derece yorgun bitkin düşen kişiler için tam bir enerji deposudur. Günde ufak bir çorba kâsesi kadar karadut tüketen kişinin bütün yorgunluğu, bitkinliği yok olacaktır.

 • Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin karadut tüketmeleri bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık probleminden kurtulmalarına fayda gösterecektir. Birçok vitamini içinde barındıran karadut suyu, kanı temizleme özelliğinden dolayı anemi hastalarına da tavsiye ediliyor.
 • Bağırsak kurtlarından kurtulmak için sabahları aç karnınıza bir çay bardağının içine atacağınız karadutları tüketmeniz gün içersinde bağırsak kurtlarını döktüğünüzü görmenizi sağlayacaktır.

 • Bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi için, tam bir antioksidan deposu olan karadutun tüketilmesi son derece faydalı olur. Karadut, yaşlanmayı geciktirici etkisi ile özellikle kadınların en çok sevdiği şifalı bitkilerden biridir. Karadutun özellikle cilt kırışıklıklarında ütü görevi gören etkisi vardır.

Karadutun Cilt Sağlımız İçin Faydaları

Hastalıklar sadece iç organlarımıza zarar vermez aynı şekilde cildimizi de oldukça yıpratır ve cildimizin yaşlanmasına neden olur. Düzenli olarak karaduttüketilmesi cilde esneklik katmakta ve maske olarak kullanılması da cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Karadutlu bal maskesi: Bir avuç karadutu bir miktar bal ile karıştırıp yüzünüze ve boyun kısımlarınıza masaj yaparak uygulayın.15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Bu karışım cildinizin nemli kalmasını sağlar ve elastik bir görünüm kazandırır.

Karadutlu yoğurt maskesi: Bir avuç karadut, bir miktar yoğurt, bir çay kaşığı Hindistan cevizi ve iki çay kaşığı limon suyunu karıştırıp blenderde çırpın. Hazırladığınız bu karışımı aynı şekilde yüzünüze ve boyun kısmına masaj yaparak uygulayın.15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu karışımı hafta da iki kez uygulayarak kırışıkların azalmasına ve cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olursunuz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.youtube.com/watch?v=-Al6C1BTEsQ
İçerik Kaynakları :
 • https://www.youtube.com/watch?v=-Al6C1BTEsQ