Ana içeriğe atla

Kansere kalkan,hemoroite,şeker hastalığına,yorgunluğa,saç dökülmesine,cilt yaşlanmasına karşı...

Hasarlı kan hücrelerinin onarılmasında; kanser, hemoroid, dizanteri gibi hastalıklarla mücadelede çok etkili...

Yaz aylarının vazgeçilmezi karadut soyulması gerekmeyen zahmetsiz ve özellikle çocuklar tarafından çokça tercih edilen otantik ve lezzetli bir bitkidir. Bu meyve cildimizin yanı sıra birçok hastalığa da oldukça faydalıdır.

Genellikle kır alanlarda yetişen bu bitkinin kırmızı suyu da oldukça faydalıdır. Çok hassas ve yapısı dolayısı ile ezilmeye müsait olan bu meyve itina ile tüketilmelidir. Genellikle mor renk olarak bildiğimiz bu bitkinin kırmızı renkte olan türleri de vardır.

Karadut içerisinde bulunan vitamin, mineral ve diyet lifleri açısından oldukça zengindir. K,E ve yüksek miktarda C vitamini barındırdığı için çok etkili bir antioksidandır.

Bunun yanı sıra Tiamin, Sodyum, Niasin ve potasyum da içermektedir ve yine içerisinde yüksek mineraller olan demir, bakır, magnezyum, mangan, selenyum, çinko ve beta karoten bulunmaktadır.

Dizanteri, hemoroit ve kanseri önlemede etkili olan karadut içinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde cilt sağlığımız içinde çok faydalıdır ve kozmetik ürünleri ile yüz maskelerinde de çok sık kullanılmaktadır.

Karadut Faydaları Nelerdir?

 • Kansere karşı çok faydalıdır ve kansere yakalanma riskini de azaltmaktadır. Hemoroite  çok faydalıdır
 • Kan hücrelerini korur ve hasarlı kan hücrelerinin onarılmasında çok etkilidir. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için kemikler için çok faydalıdır.

 • Diyabete çok iyi gelmektedir. Dizanteriye iyi gelir ve ishale faydalıdır.
 • Regl dönemlerini düzenleyici etkisi vardır. Karadut işlere ve diş etlerine çok faydalıdır.
 • Saç dökülmelerini ortadan kaldırır, saça canlılık ve parlaklık kazandırır. 

 • Karadut, sürekli kendini yorgun hisseden ya da en ufak bir fiziksel aktivite yaptığı anda son derece yorgun bitkin düşen kişiler için tam bir enerji deposudur. Günde ufak bir çorba kâsesi kadar karadut tüketen kişinin bütün yorgunluğu, bitkinliği yok olacaktır.

 • Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin karadut tüketmeleri bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık probleminden kurtulmalarına fayda gösterecektir. Birçok vitamini içinde barındıran karadut suyu, kanı temizleme özelliğinden dolayı anemi hastalarına da tavsiye ediliyor.
 • Bağırsak kurtlarından kurtulmak için sabahları aç karnınıza bir çay bardağının içine atacağınız karadutları tüketmeniz gün içersinde bağırsak kurtlarını döktüğünüzü görmenizi sağlayacaktır.

 • Bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi için, tam bir antioksidan deposu olan karadutun tüketilmesi son derece faydalı olur. Karadut, yaşlanmayı geciktirici etkisi ile özellikle kadınların en çok sevdiği şifalı bitkilerden biridir. Karadutun özellikle cilt kırışıklıklarında ütü görevi gören etkisi vardır.

Karadutun Cilt Sağlımız İçin Faydaları

Hastalıklar sadece iç organlarımıza zarar vermez aynı şekilde cildimizi de oldukça yıpratır ve cildimizin yaşlanmasına neden olur. Düzenli olarak karaduttüketilmesi cilde esneklik katmakta ve maske olarak kullanılması da cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Karadutlu bal maskesi: Bir avuç karadutu bir miktar bal ile karıştırıp yüzünüze ve boyun kısımlarınıza masaj yaparak uygulayın.15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Bu karışım cildinizin nemli kalmasını sağlar ve elastik bir görünüm kazandırır.

Karadutlu yoğurt maskesi: Bir avuç karadut, bir miktar yoğurt, bir çay kaşığı Hindistan cevizi ve iki çay kaşığı limon suyunu karıştırıp blenderde çırpın. Hazırladığınız bu karışımı aynı şekilde yüzünüze ve boyun kısmına masaj yaparak uygulayın.15-20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Bu karışımı hafta da iki kez uygulayarak kırışıkların azalmasına ve cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olursunuz.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.youtube.com/watch?v=-Al6C1BTEsQ
İçerik Kaynakları :
 • https://www.youtube.com/watch?v=-Al6C1BTEsQ

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar