Ana içeriğe atla

Sivrisinekleri Evinizden Uzak Tutmanın En Ucuz Ve En Etkili Yöntemi!

Yazın en büyük kâbuslarından biri sineklerdir. Özellikle sirkesineklerinin evinizin içinde gezmesi oldukça iğrenç ve can sıkıcı olabiliyor. Ya gece uyutmuyor, ya da bütün gece siz farkında olmadan sizi sürekli ısırıp duruyor, sonra bütün gün kaşıntısı kalıyor.

Ne kadar da sinir bozucu ve rahatsız edici bir durum değil mi? Ama aslında sivri sineklerden kurtulmak çok kolay. Pahalı kimyasallar yerine evinizde bulunan malzemelerden yapabileceğiniz kolay ve oldukça etkili 2 yöntemi sizin için derledik.

Buzdolabınızda ihtiyacınız olan malzemelerin var. İlk ihtiyacınız olan şey bir bardak. Daha sonra bardağın içine aşağıda söylediğimiz malzemelerden birini koyabilirsiniz.

Malzemelerden birini koyduktan sonra bardağın ağzını streç filmle örtün ve biraz delikler açın. Sirke sineklerinin en çok olduğu yere koyun. Sonuçları göreceksiniz.

Şekerli Su

Sivrisinekler şekerli suya bayılır. Yarım çay bardağı şekeri ve onun 1,5 katı suyu bir bardağın içine koyun ve yukarıda da anlattığımız şekilde kapatın. Sineklerin çok olduğu bölgeye koyun. Sonuçları görünce şaşıracaksınız.

Elma sirkesi

Hemen çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz hem de oldukça ucuz. En iyi ve etkili malzemelerden birisi budur.

Yarım su bardağı elma sirkesini biraz ısıtıp bardağa koyun ve içerisine birkaç damla deterjan damlatın. Güzelce karıştırın. Elma sirkesinin tatlı kokusuna sivrisinekler ve sirke sinekleri dayanamayacaktır.

Artık sebze ve meyveler

Sineklerin en çok sevdiği yiyecek olan sebze ve meyveleri kullanmak onları tuzağa düşürmenin en iyi yoludur. Bir bardağın içine biraza sebze ya da meyve kalıntısı koyun ve üzerine yukarıdakileri sıvılardan dökün. Harika sonuçlar elde edeceksiniz.

Şeker, süt ve biber

Son kullanma tarihi geçmiş süt ve süt ürünleri de sineklere karşı kullanılabilir. 2 su bardağı sütü ısıtın ve üzerine 8 yemek kaşığı şeker, 4 yemek kaşığı da karabiber koyun. Bu karışımın tatlı kokusuna sinekler dayanamayacaktır ve tuzağa düşeceklerdir.

Limon yağı

Limon kokusu sivrisineklerin ve sirkelerinin dayanamadığı bir kokudur. Bir sprey şişesine yaklaşık 2 su bardağı kadar sıcak su ve 10-15 damla limon suyu koyun. Sineklerin olduğu bölgeye sıkın ve onları tuzağa düşürün.

Bu yöntemi deneyin ve fikirlerinizi bizimle yorumda paylaşın. Gelelim diğer çok etkili yönteme. Sivri sinek kapanına.

Malzemeler:

 • 1,5 veya 2 litrelik plastik bir su şişesi (pet şişe)
 • 200 ml su 
 • 50 gr doğal kahverengi şeker (Kimyasal işlemlerden geçmiş şeker ve Beyaz şeker olmaz!)
 • 1 gr. paket maya (herhangi bir markete bulunur, ekmek mayası) 

Nasıl Yapılır :

 • 1- Pet şişeyi ortasının biraz üzerinden kesin.
 • 2- Su ve şekeri karıştırın. (su sıcak olursa daha kolay karışacaktır ama maya eklemeden suyun soğumasını bekleyin)
 • 3- Maya (bildiğimiz ekmeklik toz maya, bulamazsanız yaş mayada olur), şekerli suyun üzerine karıştırmadan  serpin.

 • 4- Karışımı pet şişeye dökün
 • 5- Pet şişenin üst kısmını koni şeklinde alt kısmı ile birleştirin ve birleşme yerinden hava almaması için bantlayın.
 • 6- Pet şişenin çevresini gazete gibi bir şeyle kapatabilirsiniz çünkü sinekler karanlık ortamları daha çok sever.

Nasıl Çalışır :

Aynı doğadaki ibrikotu mantığında bir sinek yakalama işlemidir. Su ve şeker zaten sinekleri çeken bir karışımdır, maya eklendiğinde CO2 gazı çıkarmaya başlayıp fermante oldukça sinekleride içine çeker ama dışarı çıkışı bulamayan ve üzerine bu karışım yapışan sinek içeride kalır.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.youtube.com/watch?v=SFy-FFog4ds
İçerik Kaynakları :