Ana içeriğe atla

Gut Hastası Olmamak İçin Şimdiden Önlemini Alın

Gut hastalığı, böbrek taşı ve böbrek yetmezliğine neden olabilecek kadar ciddi bir durumdur... Dengeli beslendiğiniz sürece ürik asit düzeylerinin yükselmesini önlemiş olacaksınız. Bununla kalmayıp toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Ürik asit,vücutta bulunan pürinleri parçalar ve böylelikle kimyasal oluşturur. Pürin bulunan gıdalar şunlardır:

 • Karaciğer
 • Balık
 • Deniz ürünleri
 • Fasulye
 • Bezelye
 • Soğuk söğüş et
 • Soda
 • Bira

Çoğu zaman, vücut ürik asidi kan yolu ile çözer. Daha sonra böbrekleri dolaşarak idrar yoluyla atılımı sağlanır. Bunca şeye rağmen, bazı kişilerin bunu yeterli miktarda yok etmeleri mümkün olmuyor. Bunun ana sebebi, vücudun bu kimyasalı olması gerekenden daha çok üretmesidir.

Bu problem sonucu çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir:

 • Ürik asit kristalize olarak böbrek taşı oluşturur.
 • Ürinde pH değişimi de böbrek taşlarına sebep olur.
 • El ve ayak parmaklarında aşırı ve sürekli enflamasyon ve bu da çok fazla acıya neden olur.
Telaşlanmanıza gerek yok. Neyse ki basit bir diyet ile ürik asit seviyesini düzenleyebilirsiniz.

1. Enginar ve Ürik Asit : 

Enginar ürik asit seviyesini azaltmakta önemli rol oynar. Bununla kalmayıp mineral,vitamin ve antioksidan içerir. Ayrıca lif ve protein bakımından da zengindir. Enginar ürik asidi ortadan kaldırır ve toksinleri idrar yoluyla atılmasını sağlar.

Malzemeler ve hazırlanışı

 • Yarım kilo kadar enginar kullanın.
 • Enginarı pişirmeden önce yıkayın.
 • 1 lt su dolu bir tencereye koyun.
 • En az 40 dakika kaynatın.
 • İstediğiniz gibi servis yapabilirsiniz.İsterseniz tüm olarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda karışımın suyunu da içebilirsiniz.

2. Soğan : 

Soğan bütün hastalıklara karşı direnç sağlar. Kandaki ürik asit seviyelerini düşürür.

Malzemeler ve hazırlanışı

 • 2 adet soğanı soyun ve yarıya kesin.
 • 1 su bardağı su dolu tencereye koyun ve iyice pişip yumuşak olana kadar kaynatın.
 • Bu suyu bir şişeye koyun ve 1 limonun suyunu ilave edin ve emdirin.
 • Bu karışımı gün boyunca için. İsterseniz, soğanı başka tariflerde kullanarak da tüketebilirsiniz.

3. Kabak : 

Balkabağını nasıl pişiriyorsanız bunuda aynı şekilde pişirin. Doğal yöntem ile ürik asit fazlalığından kurtulacaksınız. İsterseniz fırında hazırlayın isterseniz kaynatın.

4. Elma ve Ürik Asit : 

Vücudumuzdaki ürik asit aşırı düzeyde yükseldiğinde, elma tüketmeniz mükemmel bir yöntemdir. Doğal bir şekilde ve zarar vermeden toksinleri de uzaklaştırır. Haşlayarak ya da fırında pişirip tüketebilirsiniz.

5. Kereviz : 

Kanda bulunan fazla ürik asidi kontrol altına alarak temizlenmesini sağlar. Pişirerek ya da çiğ tüketebilirsiniz. 6. Tavuk : 

Kırmızı et ürik asit seviyesini arttırır fakat tavuk, ürik asit seviyesini azaltır. Buna ek olarak yumurta da aynı işi görebilmektedir.

7. Havuç : 

Ürik asit fazlalığı yaşıyorsanız havuçtan uzak olmamalısınız. Kereviz gibi,havuç da kimyasal fazlalıklarını yok eder. Havuzu taze,fırında veya meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz.

8. Su : 

Vazgeçilmez olan su her zaman hayatımızda olması gerek. Kişide ürik asit olup olmasının pek önemi yoktur. En azından günde 2 litre içmelisiniz. Yeterli miktarda su içtiğinizde idrarınız daha fazla gelecektir ve bu sayede toksinlerden kurtulacaksınız. 

Bazı Ekstra Öneriler : 

 • Aşırı meyve tüketmemelisiniz. Vücudunuzun metobolizması yetmediğinnde fazlalık kısım pürin haline gelir.
 • Tüm gıdaları iyice pişirin, böylece en az miktarda pürini yersiniz.
 • Su tüketmekten ziyade çay ve meyve suyu da tüketin.
 • Perhizden kaçının ve gün boyunca normal olarak yiyin.

 • Ürik asidi kontrol altına almaya yardımcı deniz yosunu ve kurutulmuş meyvelerden yiyin.
 • Ağrı ve artritten kaçınmak için günlük en az 1 gram kalsiyum tükettiğinizden emin olun.
 • Tuzu hayatınızdan çıkartın ya da azaltın.
 • Alkolü bırakın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.healthline.com/health/uric-acid-blood
 • https://www.livestrong.com/article/282321-how-to-cure-high-uric-acid/
İçerik Kaynakları :
 • https://www.livestrong.com/article/282321-how-to-cure-high-uric-acid/
 • https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/15-dos-and-donts-about-diet-for-high-uric-acid-levels/articleshow/19629910.cms
 • https://study.com/academy/lesson/what-is-uric-acid-levels-causes-symptoms.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a

Akciğer bitti mi hayat biter!

Akciğer bitti mi hayat biter derler. Her yıl Binlerce kişi bu illet hastalıktan hayatını kaybediyor. Ama korunmak çok basit.  Kirlenen akciğer işlevlerini yerine getiremez. Sağlık için sadece hastalığa yakalanınca değil, sağlıklıyken dikkat etmek gerek. Akciğerlerde oluşan katran ve diğer zehirli maddelerin birikmesi zamanla akciğerin işlevlerini yapamamasına neden olmaktadır. Günde 3 ve daha fazla sigara içenlerin yolda birkaç kez akciğeri temizleyen bitkiler, sebzeler ve meyveler ile ciğer temizleme kürleri yapması faydalı olacaktır. Tabi sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerin çabuk bir biçimde temizlenmesi için de bu bitkisel kürler  gerekecektir. Peki akciğeri en iyi temizleyen besiler ve yiyecekler hangileridir. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve pek aklınıza gelmeyecek gıdaların 70 günde akciğerleri temizlediğine şahit olduk. Akçiğer temizleyici şifalı bitkiler arasında özellikle ebegümeci ve keçiboynuzu öne çıkıyor. Bu konuda Ahmet