Ana içeriğe atla

Gut Hastası Olmamak İçin Şimdiden Önlemini Alın

Gut hastalığı, böbrek taşı ve böbrek yetmezliğine neden olabilecek kadar ciddi bir durumdur... Dengeli beslendiğiniz sürece ürik asit düzeylerinin yükselmesini önlemiş olacaksınız. Bununla kalmayıp toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Ürik asit,vücutta bulunan pürinleri parçalar ve böylelikle kimyasal oluşturur. Pürin bulunan gıdalar şunlardır:

 • Karaciğer
 • Balık
 • Deniz ürünleri
 • Fasulye
 • Bezelye
 • Soğuk söğüş et
 • Soda
 • Bira

Çoğu zaman, vücut ürik asidi kan yolu ile çözer. Daha sonra böbrekleri dolaşarak idrar yoluyla atılımı sağlanır. Bunca şeye rağmen, bazı kişilerin bunu yeterli miktarda yok etmeleri mümkün olmuyor. Bunun ana sebebi, vücudun bu kimyasalı olması gerekenden daha çok üretmesidir.

Bu problem sonucu çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir:

 • Ürik asit kristalize olarak böbrek taşı oluşturur.
 • Ürinde pH değişimi de böbrek taşlarına sebep olur.
 • El ve ayak parmaklarında aşırı ve sürekli enflamasyon ve bu da çok fazla acıya neden olur.
Telaşlanmanıza gerek yok. Neyse ki basit bir diyet ile ürik asit seviyesini düzenleyebilirsiniz.

1. Enginar ve Ürik Asit : 

Enginar ürik asit seviyesini azaltmakta önemli rol oynar. Bununla kalmayıp mineral,vitamin ve antioksidan içerir. Ayrıca lif ve protein bakımından da zengindir. Enginar ürik asidi ortadan kaldırır ve toksinleri idrar yoluyla atılmasını sağlar.

Malzemeler ve hazırlanışı

 • Yarım kilo kadar enginar kullanın.
 • Enginarı pişirmeden önce yıkayın.
 • 1 lt su dolu bir tencereye koyun.
 • En az 40 dakika kaynatın.
 • İstediğiniz gibi servis yapabilirsiniz.İsterseniz tüm olarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda karışımın suyunu da içebilirsiniz.

2. Soğan : 

Soğan bütün hastalıklara karşı direnç sağlar. Kandaki ürik asit seviyelerini düşürür.

Malzemeler ve hazırlanışı

 • 2 adet soğanı soyun ve yarıya kesin.
 • 1 su bardağı su dolu tencereye koyun ve iyice pişip yumuşak olana kadar kaynatın.
 • Bu suyu bir şişeye koyun ve 1 limonun suyunu ilave edin ve emdirin.
 • Bu karışımı gün boyunca için. İsterseniz, soğanı başka tariflerde kullanarak da tüketebilirsiniz.

3. Kabak : 

Balkabağını nasıl pişiriyorsanız bunuda aynı şekilde pişirin. Doğal yöntem ile ürik asit fazlalığından kurtulacaksınız. İsterseniz fırında hazırlayın isterseniz kaynatın.

4. Elma ve Ürik Asit : 

Vücudumuzdaki ürik asit aşırı düzeyde yükseldiğinde, elma tüketmeniz mükemmel bir yöntemdir. Doğal bir şekilde ve zarar vermeden toksinleri de uzaklaştırır. Haşlayarak ya da fırında pişirip tüketebilirsiniz.

5. Kereviz : 

Kanda bulunan fazla ürik asidi kontrol altına alarak temizlenmesini sağlar. Pişirerek ya da çiğ tüketebilirsiniz. 6. Tavuk : 

Kırmızı et ürik asit seviyesini arttırır fakat tavuk, ürik asit seviyesini azaltır. Buna ek olarak yumurta da aynı işi görebilmektedir.

7. Havuç : 

Ürik asit fazlalığı yaşıyorsanız havuçtan uzak olmamalısınız. Kereviz gibi,havuç da kimyasal fazlalıklarını yok eder. Havuzu taze,fırında veya meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz.

8. Su : 

Vazgeçilmez olan su her zaman hayatımızda olması gerek. Kişide ürik asit olup olmasının pek önemi yoktur. En azından günde 2 litre içmelisiniz. Yeterli miktarda su içtiğinizde idrarınız daha fazla gelecektir ve bu sayede toksinlerden kurtulacaksınız. 

Bazı Ekstra Öneriler : 

 • Aşırı meyve tüketmemelisiniz. Vücudunuzun metobolizması yetmediğinnde fazlalık kısım pürin haline gelir.
 • Tüm gıdaları iyice pişirin, böylece en az miktarda pürini yersiniz.
 • Su tüketmekten ziyade çay ve meyve suyu da tüketin.
 • Perhizden kaçının ve gün boyunca normal olarak yiyin.

 • Ürik asidi kontrol altına almaya yardımcı deniz yosunu ve kurutulmuş meyvelerden yiyin.
 • Ağrı ve artritten kaçınmak için günlük en az 1 gram kalsiyum tükettiğinizden emin olun.
 • Tuzu hayatınızdan çıkartın ya da azaltın.
 • Alkolü bırakın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://www.healthline.com/health/uric-acid-blood
 • https://www.livestrong.com/article/282321-how-to-cure-high-uric-acid/
İçerik Kaynakları :
 • https://www.livestrong.com/article/282321-how-to-cure-high-uric-acid/
 • https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/health-fitness/diet/15-dos-and-donts-about-diet-for-high-uric-acid-levels/articleshow/19629910.cms
 • https://study.com/academy/lesson/what-is-uric-acid-levels-causes-symptoms.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Sıradan Patatesin Çok Az Kişinin Bildiği 13 Sıra Dışı Kullanım Alanı -

Hepimiz patateslerin onlarca lezzetli şekilde pişirilebileceğini biliyoruz  ve belki de hepsinin bu olduğunu düşünüyoruz. Ancak bununla sınırlı değil. Hiç bilmediğimiz alanlarda da kullanılan bu sebze, gümüş eşyaların temizlenmesi, koltuk altlarının aydınlatılması ve hatta bazı sanat eserleri yaratmak için kullanılabilir. Kolayca Paslardan Kurtulun Aslında bu hepimizin başına gelebilecek bir durumdur. Metaller  paslanır  ve bu tamamen normal bir durumdur. Ama soru şudur ki bu şeyi bir musluktan veya kızartma tavalarınızdan nasıl çıkarabiliriz. Şaşırtıcı bir şekilde, bir  patates size yardımcı olabilir.     İlk önce, onu ikiye bölmelisiniz.     Sonra biraz kabartma tozu, sofra tuzu veya bulaşık deterjanı alın.      Patatesin kesilmiş bölümünü batırın ve temiz olana kadar paslı öğenin üzerine sürün .      Patates işlevini yitirmeye başladığı zaman, küçük dilim kesin ve yukarıda anlatılan işlemi tekrarlayın.     Maddeyi suyla durulayıp kurumasını bekl

Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını g