Ana içeriğe atla

Mumun Gündelik Hayatta İşinize Çok Yarayacak 9 Şaşırtıcı Kullanım Alanı -

Parafin mumu, petrolden elde edilen renksiz ve kokusuz bir mum çeşididir. Genellikle evlerde kullandığımız mumlar parafinden yapılır. Ancak parafin, güçlü yalıtım ve gresleme özelliği sayesinde bir çok alanda kullanılabilir.

Biz de parafinin kullanıldığı bir kaç alanı sizlerle paylaşmak istedik. İçlerinde özellikle bazıları çok işinize yaracak eminiz.

1. Kapı ve Pencereleri Yağlamak

Kapı ve pencereleriniz gıcırdamaya başladığı zaman da parafin mumu kullanarak yağlayabilirsiniz.

2. Reçellerinizi Korumak

Eğer kendi bahçenizden topladığını veya pazardan aldığınız meyveler ile düzenli olarak reçel yapan biri iseniz, parafin ile reçellerinizi koruyabilirsiniz. Ev yapımı reçeller genellikle daha az şeker içerir ve neredeyse hiç katkı maddesi içermez ve bu yüzden kolayca bozulabilir. Bozulmasını engellemenin yolu da hava ile temasını engellemektir. Hava ile temasını da parafin kullanarak engelleyebilirsiniz.

Sadece yemek ile temas edebilen mumları kullanın.

 • Mumu eritin;
 • Yavaşça reçelin üzerini kaplayacak şekilde dökün ve reçelin tamamını kapladığından emin olun.

3. Şişeleri Tıkamak

Eğer kendi pekmezinizi veya zeytin yağınızı veya şişede saklayacağınız herhangi bir şeyi üretiyorsanız, parafin mumu kullanarak şişelerin ağzını mühürleyebilirsiniz.

 • Mumu eritin,
 • Şişenin ağız kısmının yan taraflarına selobant yapıştırın. Bu şekilde zamanı gelince bandı kullanarak şişeyi açabilirsiniz.
 • Şişenin ağzını erimiş parafine batırın ve her yerini kaplaması için kendi etrafında hafifçe döndürün.

4. Çekmeceleri Yağlayıp Kayganlaştırmak

Ahşap çekmeceler çok hoş bir görüntüye sahiptir. Ancak zaman geçtikçe bu çekmeceleri kullanmak çok zorlaşır çünkü ahşap bir süre sonra aşınır ve çekilemez duruma gelir. Bu durumdaki ahşapları kayganlaştırmak için ahşapların eklem yerlerine parafin mumu sürebilirsiniz.

5. Fermuarları Onarmak

Eğer bozulmuş veya sıkışmış fermuarlarınız varsa, parafin mumu kullanarak onarabilirsiniz

 • İlk önce fermuarı güzelce temizleyin.
 • Katı haldeki parafin mumunu hafifçe fermuarın üzerinde gezdirin.
 • Bu işlemi bir kaç kez tekrar edin.

6. Kar Küreği Olarak Kullanmak

Eğer yaşadığınız yerde kış ayları yoğun kar yağışı ile geçiyorsa, biriken kar küreleri yüzünden günlük yaşamınız biraz zorlaşabilir.

Evinizin önündeki karları ve arabanızda buz tutmuş olan karları temizlemek oldukça yorucu ve zaman alıcı işlerdir. Kar küreme işini kolaylaştırmak için ise parafin mumu kullanabilirsiniz.

Kar küreğinin ağız kısmını tamamen parafin ile kaplayın ve bu şekilde kar küremeyi deneyin. Çok daha hızl ıve kolay bir şekilde işinizi halledebileceksiniz.

7. Kesme Tahtasını Onarmak

Kesme tahtaları sebzeleri mutfağımıza zarar vermeden kesmemizi sağlar ve temizliği daha kolaydır. Parafin kullanarak ise kesme tahtalarının ömrünü uzatabilirsiniz.

Yiyecekler ile temas edebilen parafini kullanın.

 • Temiz bir parça beze parafin mumu sürün.
 • Bu bez ile tahta yüzeyinin tamamını hafifçe ovalayın.
 • Tahtanın mumu içine çekmesi için bir süre bekleyin.
 • Kuruduktan sonra nemli bir bez ile yüzeyi temizleyin.

8. El Bakımı

Günlük hayatta en çok kullandığımız organların başında gelen ellerimiz su, soğuk ve sıcak ile sürekli temas halindedir. Bu da cildimizin zaman içinde bozulmasını ve kurumasına yol açar. Parafin tedavisi ile ellerinizdeki kırışıkları yok edebilir ve daha yumuşak ellere sahip olabilirsiniz.

Ellerinizi düşük ısıdaki erimiş parafin mumuna batırın. Ellerinizin tamamen mumla kaplanması için bu süreci bir kaç kez tekrar etmeniz gerekebilir.

 • Daha sonra ellerinizi plastik bir poşete sokun ve ağzını bağlayın.
 • Ellerinizi bu şekilde bir eldivene geçirin.
 • 10-15 dakika boyunca bekledikten sonra ellerinizde kalan mumu temizleyin.

9. Ayak Bakımı

Bu bakım süreci de el tedavisiyle oldukça benzerdir.

Ayağınızı düşük ısıdaki erimiş parafin mumuna batırın. Aynı şekilde mumun bütün ayağınızı kaplaması için bir kaç sefer tekrar edin.

 • Daha sonra ayaklarınızı plastik poşete sokup sonra da bir havluya sarın.
 • 10-15 dakika bekleyin ve mumu güzelce temizleyin.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

 • https://bilgecafe.com/mumun-sasirtici-9-kullanim-alani/
İçerik Kaynakları :
 • https://bilgecafe.com/mumun-sasirtici-9-kullanim-alani/
 • http://birminghamfueloils.co.uk/what-is-paraffin-and-what-are-its-uses/

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar