Ana içeriğe atla

Tamam, dövdüler. Az dayak yemedim annemden babamdan. Ama ben de az yaramaz değildim yani -

ÇOCUĞUNUZUN ALIN YAZISINI

SİZ YAZMAYIN

Duygularını yaşamasına izin verilmeyen çocuk, kendi yaşamını yaşamaktan adeta vazgeçer ve ona bu durumu yaşatanın hayatını yaşamaya başlar. Onun bu trajik hali ne yazık ki çocukluğu ile sınırlı olmayıp,önlem alınmadığı takdirde, ileriye dönük tüm yaşamını kuşatır.

Şöyle ki;

- Çocuk kızdığında, annesi babası da ona kızarsa,

- Çocuk bağırdığında, annesi babası da ona bağırırsa,

- Çocuk öfkelendiğinde, annesi babası da ona öfkelenirse,

- Sevincini, neşesini, hayretini, coşkusunu yaşadığında ayıplanırsa, utandırılırsa,terslenirse, çocuk gittikçe duygularını yaşamasının imkansızlığına hükmeder. Oysa anne baba, minicik bedenin karşısında kendi gücünü kullanınca, çocuğa hükmetmenin kolay olduğunu zanneder.

Karşısındaki annesine daha uzun süre ihtiyacının olduğunu düşünen çocuk, işi adeta ticarete döker. Şöyle düşünür:

Amacında diretirse annesinin sevgisini kaybedebilir.

Sırf bu endişeyle, son derece doğal olan tepkilerini göstermemeye başlar. Onları gizli gizli içinde yaşaması ise imkansızdır. Söz konusu duygularını rafa kaldırır, yani bilinç dışına iter.

Orada, o çocuk bedeninde tutulurlar.

Yaşamının ileriki safhalarında yeri geldiğinde kimi zaman bu duygular baş kaldıracaktır. Çocuk o yaşlarda, kendisini de rahatsız eden ve belki birçok tehlike ile burun buruna getiren bu duygularının, geçmişte yaşayamadığı ve depoladığı duygular olduğunu bilemeyecektir.

İşte bu yüzden, geriye dönüp kendisini yetiştirip büyüten hiç kimseyi suçlamayacaktır. Sırf bu yüzdendir ki, çocukluğunda gerek zılgıt, gerekse dayak yediği ebeveyni için asla suçlayıcı olmaz.

Bilakis; - “Tamam, dövdüler. Az dayak yemedim annemden babamdan. Ama ben de az yaramaz değildim yani”, diyecektir.

Hatta biraz daha ileriye gider:

- “İyi ki dövmüşler, iyi ki dayak yemişim. Bak, şimdi “adam” oldum. Çoluk çocuğa karıştım. Aile kurdum. Çocuklarıma ve aileme şimdi ben de ayni titizlikle sahip çıkıyorum”.

Ancak bu yetişkin bir şey daha yapar:

Eşine ve çocuklarına baskı ve şiddet uyguladığı halde, bu tavrını asla haksızlık olarak görmez. Aile bütünlüğünün ve devamının bir gereği sayar.

Ta ki, uzun terapi seanslarında, yetenekli bir uzman onu yaşanmışlığı ile yüzleştirene kadar. Bu bile kolay olmaz. Kişi terapi sırasında ilkin “inkar” şemsiyesine sığınır.

Kaynak :

Bu okuduğunuz sayın Psk.  Dr. Yaşar KURU 'nun değerli bir makalesidir. Ruhsal Gelişim, Pedagoji, Çocuk gelişimi ve Aile üzerine diğer makalerine Dr.Yaşar Kuru'nun facebook sayfasından ulaşabilir, bu konular üzerine yazdığı kitapları okuyabilirsiniz.

Dr.Yaşar Kuru : https://www.facebook.com/yasar.kuru.35

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar

Her Gün 2 Bardak Mutlaka İçilmeli, Çünkü...

Karın şişliğinden gaz problemine, kolesterol ve kalp hastalıklarına kadar tam bir koruyucu koruyucu kalkan! Her gün 2 bardak mutlaka içilmeli, çünkü... Bolca vitamin, Omega-3 ve yağlı asitler içeren cevizin tüm faydaları hemen hemen herkes tarafından biliniyor zaten…Sağlıklı ve faydalı olduğu aşikar. Uzmanların sıkça dillendirdiği gibi her gün bir avuç ceviz yemek, sağlıklı bir kalp, beyin ve kilo kontrolü için neredeyse şart. Özellikle hamile bayanlarda, bebek gelişimi süresince hayati öneme sahip ceviz. Bebeğin beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamakta. Beyin gelişiminin yanı sıra, bebeğin ileri zamanlarında karşılaşabileceği alerjileri vakalarına karşı da tam bir korucu çeper oluşturduğu araştırmalarla ile tespit edilmiş. Bunun yanında tokluk süresini uzattığı ve yap yakıcı özelliği sayesinde kilo vermeyi de hızlandırdığı biliniyor. Düzenli olarak içilen ceviz suyu yorgunluk ve halsizliği yok ediyor. Ve yine hamilelik boyunca tüketilen ceviz suyu, kilo a