Ana içeriğe atla

Zihin Değiştirme Kavramı Ve Gerçek Soygun


Çin’in Guangzhou kentinde bir banka soygunu… Soygunculardan biri bankadakilere bağırır: “Kımıldamayın! Aptal olmayın, para devletindir, ama hayatınız sizindir.”Herkes sessizce yatar… Bunun adı “Zihin Değiştirme Kavramı”dır. Alışılmış düşünce tarzını kırmaktır…


Bu arada müşterilerden bir kadın bir masanın üzerine yatmıştır. Ama bacakları ortada. Soyguncu ona doğru ilerler ve ellerini masanın kenarına koyarak kadına seslenir: “Edebini takın. Bu bir soygun, ırza geçme değil! ”Bunun adı “Profesyonellik”tir. İşin neyse onun üzerinde yoğunlaş!


Soyguncular paraları yüklenip eve kapağı atarlar. Daha genç olanı (Yüksek öğretim derecelidir) daha yaşlı olanına (ki bu ise 6 yıl ilkokuldan sonra terk): “Abi, hadi şu paraları sayalım” der. Daha yaşlı olanı der ki: “Çok aptalsın be! Bu kadar para oturup sayılır mı? Bu akşam zaten TV haberlerinde kaç para çaldığımızı öğreniriz.” Buna ise “Deneyim” derler! Günümüzde deneyim kağıt diplomalardan çok daha önemlidir.


Soyguncular bankadan kaçtıktan sonra şube müdürü, şube şefine hemen polisi aramasını söylemiş. Şef demiş ki: “Durun hele müdürüm. Alacaklarını aldılar. Biz de bir 10 milyon daha alıp daha önce iç ettiğimiz 70 milyon dolara ekleyelim, ne dersiniz?” Buna “Dalgayı yakalamak” derler.Berbat bir durumu kendi lehine çevirmektir bu! Müdür der ki: “Yahu, her ay bir soygun olsa harika olurdu. Ne eğlenirdik!” Buna “Sıkıntılardan kurtulmak” derler. Kişisel mutluluk işinden çok daha önemlidir.


Akşam TV haberleri bankadan 100 milyon dolar çalındığını açıklamış! Çaldıkları paranın çok daha az olduğunu bilen soyguncular oturup saymışlar parayı… Tekrar tekrar saymışlar. Bakmışlar hepi topu 20 milyon! Çok kızmışlar bu işe:“Biz hayatımızı tehlikeye atıp 20 milyon çalabildik. Banka müdürü bir el hareketiyle 80 milyon götürdü.


Galiba soyguncu olmak yerine doğru dürüst eğitim görmek daha iyiymiş!” Bu “Bilgi altından daha değerlidir”  demektir… Banka müdürü çok mutludur. Özellikle bir süre önce borsada kaybettiklerini geri alabildiği için…Buna “Fırsatları kullanmak” derler. Kazanmak için risk almak gerekir.


Peki ama gerçek soyguncular kimler şimdi?
Kaynak Yeniçağ: Bir banka soygunu hikâyesi – Hasan DEMİR