Ana içeriğe atla

Beyninizi Her Daim Canlı ve Zinde Kalmasını Sağlayacak 8 Çok Faydalı Besin


Çoğu insan gün içinde sıklıkla beyninin yorgunluğunu hissedebilir. Günlük yapmanız gereken işler ister çalışmak olsun ister de okula gitmek olsun ara sıra beyninizi dinlendirmeye özen gösterin. Tıpkı vücudumuzdaki diğer kaslar gibi beynin de çalıştıktan bir süre sonra dinlenmeye ihtiyacı olur. Sabah erken kalkmak, kahvaltıyı es geçmek, uykusuz kalmaz beyninizin ihtiyacı olan besini vermemek gün içerisinde yorgun düşmenize sebep olur ve fiziksel, zihinsel yönden etkiler. Eğer beyniniz için ekstra bir güce ihtiyaç duyuyorsanız doğru beslenmeli ve yeterince dinlenmelisiniz. Biz de bu yazımızda sizler için yaratıcılığı ve beyin işlevlerini arttıran besinleri sunduk. Sabah kahvaltınızı değiştirerek daha güçlü bir beyine sahip olabilirsiniz.


1.Yumurta
İçeriğinde bol miktarda A, D, E ve B vitaminleri içerdiğinden dolayı beynimiz ve bedenimiz için oldukça yararlıdır. Kemik gelişiminden tutun göz sağlığına kadar faydaları bulunmaktadır. Yumurtanın içeriğinde folin ismi verilen bir madde bulunur. Bu madde fonksiyonları düzenlemekle görevlidir.  Her gün kahvaltıda 1 yumurta yediğinizde gün içinde zihninizin yorulma süresinin arttığını göreceksiniz.  Fakat yine de dikkatli olmalısınız. Yumurtanın kolesterolü yükselten, kilo aldıran özellikleri vardır. 

2. Bitter çikolata
Hem enerji kaynağı hem de lezzet kaynağı bitter çikolata beyin aktivitelerimiz için son dereceye yararlı bir gıdadır. Yapılan bir araştırma sonucunda kakao içeren yiyecek ve içecekler tüketmiş kişilerin MR çekiminde diğerlerine göre beyin fonksiyonlarının aktifliğinin artış gösterdiğini gözlemlersiniz. Ayrıca çikolatayı tükettikten 2 – 3 saat sonra flavonoidler sayesinde beyne ulaşan kan hızlanarak hafıza ve konsantrasyonunuzu geliştirir.3. Chia tohumu
Son dönemlerde popülerlik gösteren sağlıklı yaşam besinlerinden biri Chia tohumu içeriğinde omega – 3, protein, lif, manganez ve fosfor içermektedir. Enerji seviyesini yükseltir, lif içerdiğinden dolayı gün boyunca tok tutma özelliği vardır. İçeriğindeki bütün bu faydalı maddeler sayesinde gün içerisinde konsantrasyonunuzu arttırarak motivenizi sağlar.  Chia tohumu pudingini isterseniz geceden isterseniz de sabah hazırlayıp taze şekilde tüketebilirsiniz. Bu sayede beyniniz daha az yorulacaktır.


4. Orman meyveleri
Daha önce hazır kahvaltılık gevreklerin içerisinde neden yaban mersini, çilek ve ahududu gibi meyvelerin parçacıklarının bulunduğunu düşündünüz mü? Bunun sebebi gevreklerin içerisinde bulunan bütün orman meyvelerinin güçlü bir antioksidan özellik taşıması ve beyninizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini kazandırmasıdır. Tabi kahvaltılık gevreklerin içinde asla taze orman meyveleriyle karşılaşamazsınız. Bu nedenle gün boyunca enerjin zihin ve beyine sahip olmak istiyorsanız bu meyveleri sabah taze şekilde tüketmelisiniz.


5. Fındık ezmesi
Günde bir avuç fındık yediğinizde vücudunuz çok faydalı besinle tanışmış olur. Sabah kahvaltısında bir dilim ekmeğe fındık ezmesi sürerek tükettiğinizde beyninizin gerekli ihtiyacını karşılamış olursunuz. Eşsiz lezzeti ile damak tadımızı şenlendiren fındık ezmesinin organik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. 


6. Kinoa
Faydaları saymakla bitmeyen, sağlıklı yaşam için çabalayan kişiler tarafından bol tüketilen kinoa da son dönemin popüler kazanmış besinlerinden biridir. Vücudun ihtiyacı olan tüm aminoasitleri içeren nadir besinlerden biri olan kinoa, gluten içermediği gibi kilo vermenize ve sindirimi kolaylaştırmaya yönelik etkili besindir.  Kinoa demir, magnezyum, riboflavin gibi maddeler yönünden oldukça zengindir. Bu maddeler beyin aktivitelerini arttırmakla kalmıyor kas ve beyin hücrelerinde enerji metabolizmasına da yararda bulunuyor. İçeriği sayesinde damarları rahatlatıcı ve gün içinde ağrılardan, migren ağrılarına kadar birçok baş ağrısına iyi gelmektedir.  Unutulmaması gereken özelliklerden biri de antioksidan özelliği taşıyor olmasıdır.


7. Su
İnsan vücudunun %70’inin ve beynimizin %80’inin su olduğunu düşünürsek, suyun insanlar için ne kadar önemli bir etken olduğunu anlayabiliriz. Gün içerisinde yaklaşık olarak 2 litre yani ortalama 12 bardak su tükettiğiniz taktirde hem zihinsel hem de fiziksel aktivitelerinizi düzenler. Susuz kalan vücut sindirim sisteminden tutun beyine kadar zarar görür.


8. Ginseng
Şifalı bitkiler grubunda olan Ginseng, içerisindeki adaptojen ismi verilen madde sayesinde gün içerisinde beyninizi zorlayacak stresli durumlara karşı sakinleşmenizi ve stresin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Hafızayı geliştirmeye yönelik etkileri bulunmaktadır. Ginseng’in Kore’de yemeğinden tutun reçeline kadar birçok tarifi vardır. Öğütülmüş Ginseng’i bal yardımıyla karıştırarak tüketebilirsiniz. Ya da çay yaparak içebilirsiniz.