Ana içeriğe atla

Bu Gıda Beyninizi Gençleştiriyor ve Hafızayı DİREK Kuvvetlendiriyor

Antioksidan içeriklerinin beyindeki bellek yeteneklerini canlandırdığını ve yaşa dayalı zihinsel düşüşü dengelediği üzerine ABD'de yıllardır yoğun çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar kuvvetli bir şekilde flavonoidleri işaret ediyor. 

Flavonoidler, bitkilerin renklerini oluşturan doğal bileşiklerdir ve birçok farklı türde meyve, sebze, çay, çikolata ve diğer besinlerde bulunurlar. Flavonoidlerin sağlığa bir dizi potansiyel faydası vardır, özellikle de beyin sağlığını olumlu yönde etkileyebilirler. İşte flavonoidlerin beyne faydalarından bazıları:

  • Antioksidan Etki: Flavonoidler, güçlü antioksidanlar olarak görev yaparlar. Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltarak beyin hücrelerinin hasarını engellemeye yardımcı olabilirler. Bu, nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltmaya katkıda bulunabilir.

  • Beyin İnflamasyonunu Azaltma: Flavonoidler, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Beyindeki inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olarak nörodejeneratif hastalıkların gelişme riskini azaltabilirler.

  • Sinir Hücresi İletişimini İyileştirme: Bazı flavonoidler, sinir hücreleri arasındaki iletişimi iyileştirerek hafızanın, düşünce işlemesinin ve öğrenmenin desteklenmesine katkı sağlayabilirler.

  • Kan Akışını Artırma: Flavonoidler, kan damarlarını genişletici etkisi ile kan akışını artırabilirler. Bu, beyne daha fazla oksijen ve besin maddesi taşınmasına yardımcı olur ve beyin fonksiyonlarını destekler.

  • Nöronların Korunması: Bazı flavonoidler, nöronların (sinir hücreleri) korunmasına yardımcı olabilir. Nöronların yaşlanma ve hasara karşı daha dirençli olmasına katkı sağlayarak nörodejeneratif hastalıkların gelişme riskini azaltabilirler.

  • Hafıza ve Öğrenmeyi İyileştirme: Flavonoidlerin beyin fonksiyonlarını desteklediği ve nöronları koruduğu düşünüldüğünde, hafıza, odaklanma ve öğrenme yeteneklerini iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

  • Duygu Durumunu İyileştirme: Bazı flavonoidler, beyindeki serotonin ve dopamin gibi kimyasalların üretimini etkileyerek duygusal sağlığı ve ruh halini olumlu yönde etkileyebilirler.

Flavonoidlerin beyin sağlığı üzerindeki etkileri hala aktif olarak araştırılmakta olan bir konudur. Ancak mevcut bulgular, flavonoidlerin antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle beyin sağlığını desteklemede potansiyel sahip olduğunu göstermektedir. 

Bu nedenle, beslenme düzeninizde çeşitli flavonoid kaynaklarına yer vererek beyin sağlığınızı desteklemeye çalışmak faydalı olabilir.

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması Nasıl Sağlanır?

Bol proteinli, lezzetli mi lezzetli kuru fasulyeyi çok seviyor, hatta ne kadar çok yersek yiyelim hiç bıkmıyoruz. Kuru fasulye yanına pilav, cacık ya da turşu olan bir masaya kim oturmaz ki? Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapmak gerekir biz biliyoruz. Her güzel şeyin bir bedeli var gibi kuru fasulye yemenin de bir bedeli var, o da ‘’gaz’’ mı diyorsunuz? Hayır, aslında böyle bir bedel yok. Kuru fasulyenin gaz yapmaması için sadece bilmeniz ve yapmanız gereken şeyler var. Bunlar nelerdir gelin bir bakalım… Konunun başlangıç noktasına gelelim; ‘’Kuru fasulye neden gaz yapar?’’ Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir. Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başka sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur. Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın ba

İşte Ayak Şişliklerinin Sebebi Olabilecek 9 Ciddi Hastalık

Sadece sıcaklardandır, bütün gün ayakta durdum ondandır ya da bugün çok yürüdüm de şişti demeyin. Ayak şişmesinin sebebi bu 9 rahatsızlıktan biri olabilir. Ayakların şişmesi genellikle hamilelik, sakatlık veya tüm gün ayakta durmak gibi koşullarla ilişkilendirilir. Ancak ayakları şiş olan birçok insan ne hamile, ne spor sakatlığı var ne de tüm gün ayakta çalışıyor. Peki diğer sebepler ne olabilir? Aklınızda bulunsun, çoğu zaman ayaklarınızın şişmesi hayatınızı tehdit etmez  ancak yürümek için onlara ihtiyacınız olduğunu düşününce, tedbirli olmakta fayda var. Soğuk suda bekletmek veya güzel bir masaj yaptırmak tüm sıkıntılarınızı ortadan kaldırabileceği gibi, başka sebepleri de olabilir. Hadi bunları öğrenelim! Altta yatan sebep hayati risk taşıyor da olabilir ne yazık ki her zaman yüksek yüzdelik dilimde bulunacak kadar şanslı olmayabiliyoruz. Bu içeriğimiz sayesinde ayaklarınızın şişmesinin sebepleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve doktorunuz

Saçınızdaki Beyazlardan Sonsuza Kadar Kurtulun!

Saçlarınızın arasında istemediğiniz beyaz teller mi çıkıyor? Saçlarınız gri görünmese bile bu bir kaç tel sizi huzursuz etmeye yetiyordur. Hatta saçlarınızı boyatmak ve şekillendirmek için harcadığınız paralar da can sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Yavaş yavaş siz de bu beyaz saçların genç yaşlarda neden çıktığını ve bu durumdan nasıl kurtulacağınızı merak etmeye başlamışsınızdır. Bizce bunun için denenebilecek ilk, en kolay ve en ucuz yol bitkisel doğal çözümleri denemek. Ama isterseniz çözümlere geçmeden önce neden bu genç yaşınızda saçlarınız beyazlıyor sebeplerine bir göz atalım; Erken yaşta saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlamasının bilinen en büyük sebebi genetiktir. Yani anne/babanızın saçlarında sizin yaşlarınızdayken beyazlama olmuşsa bu çok yüksek ihtimalle sizde de olacak anlamına geliyor. Gizli şeker veya kan şekeri düşüklüğü olarak bilinen şeker hastalıkları da saçlarınızın erken beyazlamasına sebebiyet verir. Saça rengini veren mela

Soğanın Şaşırtıcı Bir Şekilde Tedavi Ettiği 10 Sağlık Sorunu

Soğan tam bir mucize saçan bitkidir. Soğan sayesinde tedavi edebileceğiniz o kadar çok sağlık problemi var ki. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yanığa, yüksek ateşe, siğile ve hatta kansere bile iyi gelmektedir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden birkaç tanesidir. İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık problemleri: 1.Soğuk algınlığına iyi gelmektedir Soğanın soğuk algınlığına iyi geldiğini duymayan yoktur. Mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında, hastalanacağınızı hissettiniz zaman derhal çiğ soğan tüketmelisiniz. Soğanı bu şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, bal ve zencefil karışımından doğal bir çay hazırlamak mümkündür. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenmektedir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı da yok etmektedir. 2. Vücut ateşini düşürür Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tu

KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI

Günümüzde baharatlar grubundan en çok tüketileni karabiberdir. Karabiber yağının özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. KANDAN ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN, ANKSİYETEYİ TEDAVİ EDEN VE ALKOL SİGARA YOKSUNLUĞUNU AZALTAN KARABİBER YAĞI Karabiber sağlığınıza bir çok faydada bulunacak esans yağ şeklidir. Hatta bugüne kadar kullanmış olduğunuz en güçlü ürünlerden biri karabiber yağı olacaktır. KARABİBER YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI 1- Karabiber yağı antiseptik özellik taşımaktadır :  Antiseptik özellikle kalmayıp spazm çözücü, antienflamatuar, antioksidan, gaz giderici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, kabız giderici ve urik asit gut hastalığı engelleyini etkileri vardır. 2- Antibakteriyel özelliği vardır :  Böcek ısırmaları sonucu kaşıntıları ve iltihapları ortadan kaldırır. Damarları temizler ve böylelikle damar tıkanıklığını önler. 3 - Karabiber yağı antioksidan özelliği taşımaktadır :  Serbest köklerin sebep olduğu damar hasar