Sinir ve Stresi Alıp Şöyle Rahat Bir Uyku Çekmenizi Sağlayacak Mucizevi 5 BesinYapılan bazı çalışmalar, beyinde serotonin sentezini uyaran triptofan isimli bir aminoasidin ve yüksek seyreden melatoninin düzeylerinin uykunun kaliteli, dinlendirici, rahat olmasına neden olduğunu açıkça belirtiyor.
Rahat bir uyku için uyumadan önce tükettiğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok dikkat etmemiz gerekiyor.


Rahat uyku için 5 besin önerisinde bulunan uzmanlar, sağlıklı beslenmek ve rahat bir uyku geçirmek için uyumadan önce tükettiğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok dikkat etmemiz gerektiğini vurguluyorlar.
Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var.


Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırıcı etkiye sahiptir.
1 - Ceviz: Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir. Akşam yemeğinden sonra 1 çay bardağı kadar yemek yeterlidir.


2 - Muz: Serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlar.
3 - Ilık Süt: Özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olması uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir.


Çünkü triptofan melatonin hormonunun salgılanmasını tetikler. Melatonin biyolojik saatimizi düzenler ve uyumamıza yardımcı olur. Uyumadan önce bir bardak ılık süt içmek bu nedenle oldukça faydalıdır.
4 - Papatya Çayı : Sizi yatağa huzurlu bir şekilde yatıracak bir çaydan bahsediyoruz. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı , kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehiridir.


5 - Yulaf : İçeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır.  Stres kaynaklı kötü düşünceler genelde uyku sorunlarında da neden olmaktadır. Yulafın içeridği zengin mineraller sinirlerin gevşemesini sağlayarak uyku sorunun ortadan kalmasını sağlar.
Bu yüzden akşamları yatmadan 1-2 saat önce bir fincan yulaf tüketimi deliksiz bir uyku çekmenize yardmcı olabilir. Ayrıca yulafa bir miktar yoğurt veya süt karıştırmanız daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • http://www.healthyfoodvision.com/wp-content/uploads/2016/05/banana.jpg?w=640
  • http://ecology.md/uploads/files_elfinder/2016/06/how-did-i-miss-this-before-boil-bananas-bed-drink-liquid-will-not-believe-happens-sleep.jpg
  • http://healthyentirelife.com/wp-content/uploads/2016/10/banana-tea.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://www.davidwolfe.com/banana-cinnamon-tea-deep-sleep/
  • http://www.whydontyoutrythis.com/2016/04/if-you-boil-bananas-before-bed-and-drink-the-liquid-this-happens-while-you-sleep.html

ÖNEMLİ UYARI

Hastaliklari tedavi etmek, 1219 sayili Tababet Kanunu'na göre sadece hekimlerimizin görevidir.

Bu sitede yer alan bilgiler saglikli yasama tavsiye niteliginde olup ürünlerimiz ilaç degil, besin destek ürünleridir.

Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Kürlerde ve metinler içerisinde geçen bitkilerin kullanimindan önce, Adi geçen bitkilere alerjiniz olup olmadigini kontrol ettirdikten sonra kullanmaniz tavsiye edilir.

Bu sitede yazılan yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır.