Ana içeriğe atla

Çürüyen Domateslerini Çöpe Atmak Yerine Bir Saksının İçine Koydu– Birkaç Haftada Gördüğüne İnanamadı

Evinizde siz de atmak yerine aynısı yapabilirsiniz. Bir kaç hafta sonra görecekleriniz sizi çok mutlu edecek, inanın...

Bahçeyle uğraşmayı hepimiz severiz. Toprağı kazmak, sebze ve meyve dikip doğayla uğraşmak hepimizi rahatlatır. Hem negatif enerjimizi alır, hem de içimize bir güzellik huzur verir. Hele bir de o ektiğimiz meyve, sebzenin büyüdüğünü görmek, işte o parayla alınamayacak kadar güzel bir duygudur.

Sebze ve meyve dikmek için mutlaka fide veya tohuma ihtiyacınız yok. Mesela çürümüş domatesler bile işe yarıyor. Muhtemelen çürüyen domateslerinizi çöpe atıyorsunuz. Peki çürüyen domateslerle sınırsız sayıda domates elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Pazara ya da markete gidip taze domates almak yerine kendiniz domates yetiştirebilirsiniz. Her şey planlandığı gibi giderse sonuçları birkaç hafta içinde göreceksiniz. İlerleyen zamanlarda lezzetli domatesler elde edeceksiniz.

Domates, patlıcangillerden olan ve ılıman iklimlerde yetişen bol vitamin ve mineral değeri olan bir sebzedir. Yazın bahçe ve tarlalarda kışın ise sera ve kapalı alanlarda yetiştirilmektedir. Bu sayede evde de yetiştirmek son derece kolaydır.

Sınırsız sayıda domates elde etmenin yöntemini aşağıdan öğreneceksiniz. Yöntem işinize yararsa arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Malzemeler:

  •     Çürümüş domates
  •     Kova
  •     Toprak

Hepsi bu kadar!

1- Domatesleri dilim dilim kesin.

2- Domates dilimlerini toprağın üstüne koyun.

3- Dilimlerin üstünü toprakla kapatın.

4- Düzenli bir şekilde sulayın ve 7-14 gün bekleyin. Domatesin filizlendiğini göreceksiniz.

5- Çimlenen domatesler 3-4 cm uzunluğuna ulaştıktan sonra nazik bir şekilde zarar vermeden toprağı ile birlikte başka bir saksıya dikin. Domates fidelerinin çok sık dikilmemesi mümkünse ayrı saksılara dikilmesi tavsiye edilir.

Yönteme dair videoyu da izleyebilirsiniz. Kaynakça bölümünde linkini verdik. Yöntem sayesinde size yetecek kadar domates yetiştirebilirsiniz. Hem israfı önleyip hem de çok lezzetli domatesler elde etmiş olursunuz.

Yöntemi Facebook’ta arkadaşlarınızla paylaşarak onların da taze domatesler yetiştirmesini sağlayın.

Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:

  • https://www.youtube.com/watch?v=cLfpeUtyDII
İçerik Kaynakları :
  • https://www.youtube.com/watch?v=cLfpeUtyDII