Ana içeriğe atla

BULAŞIK MAKİNESİNİN ÇOK MUHTEMELEN BİLMEDİĞİNİZ KULLANIM ALANLARI


Bulaşık Makinesini 

En Verimli Şekilde Kullanmanın Püf Noktaları

Her ne kadar bulaşık makinesini doğru bir şekilde kullandığınızı düşünseniz de sizlere sunacağımız birkaç pratik bilgi ile çok daha fazla şeyler yapabileceksiniz...

Her evin vazgeçilmezleri arasında yerini alan bulaşık makineleri özellikle ev işlerinde hayatı oldukça kolaylaştıran en gerekli cihazlardan birisidir.
Ancak her ne kadar bulaşık makinesini doğru bir şekilde kullandığınızı düşünseniz de sizlere sunacağımız birkaç pratik bilgi ile artık bulaşık makinenizi daha verimli bir şekilde kullanabileceksiniz.

Bulaşık Makinesinin Farklı Kullanım Amaçları :

-Süngerlerinizi ve fırçalarınızı bakteri ve mikroplardan daha etkili bir şekilde arındırmak için bulaşık makinenizin üste rafına yerleştirerek temizleyebilirsiniz. Daha yüksek derecedeki sıcak su ile uzun süre yıkanacağı için mikroplardan arınması daha kolay olacaktır.
-Genellikle kurutma işlemini tamamladıktan sonra makinenin içindeki bulaşıkları dizmek için üst raftan başlarız. Ancak her zaman alt raftan yerleştirmeye başlamanız en azından bardakların içine biriken suların alt raftaki temiz bulaşıklara dökülmesini ve kirlenmesini engeller.


-Çocukların oyuncaklarının temizliği için de yine bulaşık makinesi en ideal temizleyicilerdendir. Kesinlikle bakteri ve mikroptan arınmak için en etkili yöntemdir.
-Kavanoz kapakları veya diğer küçük kapakların içlerinin temizlenmesi için bulaşık makinesine koymadan önce kapakların düşmesinin önüne geçmek için çamaşır filelerinin içine koyarak bu şekilde bulaşık makinesine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem temiz olacaklar hem de makinenin içine düşmeyeceklerdir.

-Eğer şapkalarınızı yıkamak istiyorsanız ancak şeklinin bozulacağından korkuyorsanız şapkalarınızı uygun bir deterjan ile bulaşık makinesine yerleştirerek temizleyebilirsiniz.
-Topraklı olan patateslerin temizlenmesi için de sadece durulma programını çalıştırmanız yeterli olacaktır.


Son dönemde her ne kadar biz çok önermesek de ıspanak temizliği için de bulaşık makineleri kullanılıyor. 
Hatta bulaşık makinesi ile 1 saatte turşu kurmak bile mümkün.


Bu pratik yöntem ve bilgileri daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...

Görsel kaynaklar:
  • http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02609/auction0_2609200b.jpg
  • https://i.ytimg.com/vi/sibh6fPfku8/maxresdefault.jpg 
  • http://notrehome.com/wp-content/uploads/2012/12/efficient-use-of-dishwasher-top-rack-without-oven-dish.jpg
İçerik Kaynakları :
  • http://www.wikihow.com/Use-a-Dishwasher
  • http://www.treehugger.com/kitchen-design/built-in-dishwashers-vs-hand-washing-which-is-greener.html
  • http://www.goodhousekeeping.com/appliances/dishwasher-reviews/a22031/dishwasher-tips-0306/