Ana içeriğe atla

BİR ÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE KULLANILAN BİTKİ : UÇKUN OTU


ANADOLUNUN TOPRAKLARINDAN ÇIKIP ÜNÜNÜ TÜM DÜNYAYA DUYURMUŞ BİTKİ : UÇKUN OTU
Bu bitki her derde deva. Öyle ki kanser tedavisinde tüm dünyada yeni umut oldu.

ABD'nin Atlanta Üniversitesi'nde iki aşamalı halinde fareler üzerinde gerçekleştirilen deneyde, Uçkunda bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildiğinde, iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü gözlemlenmiş.
Araştırmadan çıkan bu bulgular yeni  kanser ilacının haberceisi konumunda. Işgından elde edilmiş kanser ilaçlarının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor.


Uçkun hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde "Uçkun hayatınızı kurtarabilir " başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu.
Uçkun ülkemizde bir çok yerde yetişir. Işgın, ışkın, yayla muzu, uçgun olmak üzere yöreden yöreye çeşitli isimlerle bilinir.

Uçkun ününü tüm dünyaya duyurmuş bir Anadolu sebzesidir. Anadolu’da yetişen tek ravent türüdür. Yapılan araştırmalara göre kanser hücrelerini yok ettiği ortaya konulmuştur.
Atlanta Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda, uçkun kanser hastalığına karşı tedavi amaçlı kullanılacak yeni bir ilacı olarak umut bağlanmıştır.


Tabi yalnızca kanser hastalığı değil elbet, bir çok hastalığın tedavisinde de uçkun otu kullanılıyor.

Uçkun Ülkemizde Nerelerde Yetişir?

Başta Erzurum, Malatya, Sivas, Bingöl, Bitlis olmak üzere Elazığ, Muş, Hakkari, Van , Tunceli ve Mardin çevresinde bol bol yetişmektedir.

Hafif ekşimsi bir tadı vardır. Hoş bir kokuya sahiptir. Çiçekleri bazı içeceklerin yapım aşamasında da kullanılır. Toprakta yetişen bu bitkinin kök ve gövde kısmı tüketilir.

Yaprakları içerisinde osalik asit bulundurur. Osalik asit zehirleyici olabilmektedir, bu yüzden yaprakları tüketilmemelidir.

Uçkun Nasıl Kullanılır?

Anadolu da bu sebze ile zeytinyağlı ve yumurtalı yemekler yapılır. Ayrıca reçeli de özellikle Doğu Anadolu bölgesinde çokça tüketilen ve sevilen bir reçel tarifidir.

Uçkunun Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

İçerisinde bulunan polifenol maddesi sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Yapılan araştırmalarda kanser hücrelerini yarı yarıya azalttığı görülmüştür. Şimdilik testler ve çalışmalar hayvanlar üzerinde yapılmaktadır.
Bol miktarda C vitamini barındırır. Aynı zamanda A, B1, B2, E, ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Bu sayede grip ve ateşli hastalıklara karşı tedavi edicidir.


Taze uçkun tüketimi mide bulantısını geçirir, hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.
Uçkun vücuda zindelik ve direnç sağlar. Bu yüzden yorgunluk, uykusuzluk ve strese karşı da çokça kullanılır.

Hamilelikte oluşan lekeleri giderici özelliğe sahiptir. Fakat hamile ve emziren kadınların tüketmesi önerilmemektedir.


Bu önemli bilgi ve yöntemlerden daha fazla kişinin faydalanması için, beğenip, paylaşmayı unutmayın lütfen...


Görsel kaynaklar:
  • http://www.dietoflife.com/wp-content/uploads/2016/09/Rhubarb.jpg
İçerik Kaynakları :
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/I%C5%9Fg%C4%B1n
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Rheum_ribes
  • http://www.dovemed.com/7-health-benefits-of-rhubarb/
  • http://www.sabah.com.tr/saglik/2015/11/01/kansere-karsi-yayla-muzu
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3831744/
  • https://www.drugs.com/npp/rhubarb.html

ŞUAN EN ÇOK NE OKUNUYOR 👇👇

Japon Çocuklarının Uysal Olma Nedenleri (Muhteşem, Herkes Okumalı)

Japon halkının karakteri dünyada birçok kesimlerce beğenilmektedir. Onların, aşırı büyük trajedileri muazzam bir stoacılıkla karşıladıklarını görürüz. Hiçbir durumda kontrolü ve kolektif bilinci kaybetmezler. Ayrıca, başkalarına gösterdikleri büyük saygı ve iş ahlakı ile bilinirler. Sadece Japon yetişkinler değil, çocuklar da Batı dünyasında gördüğümüz şeylerden çok farklıdır. Çok genç yaştan itibaren, yumuşak huylu ve nazik olmak ile meşhurlardır. Japon çocuklar öfke nöbetlerine girmez ve kontrolü kaybetmezler. “ Başarısız bir şekilde kendi tepkilerini kontrol etmeye çalışmak, korkunun köleliğine yol açan senaryosudur. ” – Giorgio Nardone Japonlar, kendini kontrol etme, saygı ve dizginleme değerlerinin hakim olduğu bir toplum oluşturmayı nasıl başardı? Çok katı oldukları için mi disiplinli bir topluma kavuştular? Ya da belki, çocuk yetiştirme stratejileri etkili kalıpları mı içeriyor? Bu konuyu daha ayrıntılı olarak inceleyelim. Japonlar aileye çok öne

Temizlikte Asla Sirke Kullanmamanız Gereken 6 Yer

Kimyasal kullanmamak için çoğu zaman ev temizliğinde sirke kullanırız. Ancak ev temizliğinde sirke her zaman yarar sağlamıyor. Evinizde kullandığınız birçok noktada sirke yarar yerine zarar verebiliyor. İşte ev temizliğinde asla sirke kullanmamanız gereken yerler. Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var. İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler 1 : Granit ve mermer mutfak tezgâhları  : Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir. 2 : Ütüdeki yanık lekeleri  : Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekeler

Çamaşır Yumuşatıcının Harikalar Yarattığı Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz 7 Yer

Bazı temizlik malzemeleri kullanım amaçlarının dışında da kullanılabiliyorlar. Evinizde kullandığınız birçok temizlik ürünü farklı alanlarda da kullanılabiliyorlar. Bunlardan biri de yumuşatıcı. Sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmıyor aynı zamanda evinizin pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kulağa garip gelse de yumuşatıcılar, temizlik ürünlerinden daha fazla işe yarıyorlar. Yumuşatıcıyla yapabileceğiniz yedi farklı şeyi gördükten sonra siz de hak vereceksiniz. 1- Pencereler :  Pencereleriniz mi kirlendi? Sıkıntı yok! Hemen suyun içine yumuşatıcı ekleyin. Sprey şişesine koyup pencerelerinize sıkın ve kuru bezle camlarınızı temizleyin. Pencerelerinizin nasıl parladığını görünce siz bile şaşıracaksınız! 2- Yerler :  Yumuşatıcılar, sadece kıyafetlerinizi yumuşatmakla kalmaz aynı zamanda yerleri de pamuk gibi yapar. Ilık suyla yumuşatıcıyı karıştırın ve karışımla yeri paspaslayın. Yerde en ufak bir toz kalmayacak ve sert zemininizin yumuşadığını

Asla Buzdolabına Koymamanız Gereken 11 Yiyecek -

Mesela ekmeği buzdolabında mı, dondurucuda mı yoksa ekmek kutusunda mı saklamalıyız? Domatesi dolaba mı yoksa mutfak dolabına mı koymalıyız? Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler hakkında ne kadar bilgimiz var? Bazı yiyecekler tamamen buzdolabının dışında tutulmalı. Bunlardan en fazla tartışılanı kuşkusuz tereyağı oldu. İnsanlar tereyağını nasıl ve ne kadar süre dolabın dışında tutabileceklerini tartıştı. Dolaba konan yağı sürmek zor, peki ne yapmalıyız? Araştırmalar tereyağını ambalajından çıkarmadan buzdolabında saklamamız gerektiğini ve kullanmadan 10, 15 dakika önce çıkarmamızı söylüyor. Çünkü tereyağı pastörize sütten yapılıyor ve uzun süre dışarıda kalınca bozulma ihtimali artıyor. Tuzlu tereyağının bozulma süresi daha düşük çünkü tuz, bozulma oranını azaltıp bakterileri uzak tutuyor. Özetle, tereyağını tüm hafta boyunca dışarıda tutmanız önerilmiyor ama birkaç saat dışarıda kalmasında da sorun yok. Bazı yiyeceklerse tamamen buzdolabının dışın

Şaşırtan Çaydanlık Temizleme Yöntemi - 1 Dakika da Bakın Bu Hale Geldi

Dış yüzeyi yanan, is tutan, kararmış ve içi dibi kararan, kireç tutan, yağ lekesi tutmuş alüminyum, bakır, çelik çaydanlıkları evde temizlemenin ve parlatmanın en basit ve ucuz yöntemlerinden bazıları sizlerle hanımlar. Çok çok önceden çaydanlıkların dış yüzeyi kalaylanarak temizleniyordu. Ama şimdi hem çaydanlıklar için kullanılan malzemeler değişti hem de teknolojiyle birlikte evde üretilen püf noktalar arttı. ŞAŞIRTAN ÇAYDANLIK TEMİZLEME YÖNTEMİ... SADECE 1 DAKİKADA BU HALE GELDİ... Kararan ve kireç tutan çaydanlığın dibini temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler sirke ve karbonat. Çaydanlığın içine sirke doldurup bir gece bekletmelisiniz. Ardından çaydanlığın içinde bir miktar sirke bırakıp, kalanını dökün. Çaydanlıkta kalan sirkenin içine bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bir dakika sonra, bulaşık fırçasıyla ya da süngerle ovarak, kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Üstelik geride herhangi bir kimyasal madde kalıntısı da kalmayacak. Diğer